09.03.2015, 00:01 619

TEK KANATLA UÇAMAYIZ!

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Bu yazımın başlığı bana ait değil. Gidererek bilinirliği artan ' 8 MART DÜNYA KATILANLAR GÜNÜ' nedeniyle 7 Mart tarihli Hürriyet gazetesinde yer alan bir başlık. Böyle bir günde bu başlık bana göre çok anlamlı...
Bu haber de TÜSİAD tarafından yayınlanan bir mesaj. TÜSİAD'ın eski başkanları Ümit Boyner ve Arzuhan Yalçındağ ile mevcut Başkan Cansen Başaran Symes'in birlikte fotoğrafları yer aldığı bu mesajda aşağıdaki şu ifadeler yer alıyor;“Kadına yönelik şiddet ile kadının eğitime, çalışma hayatına ve siyasete katılımındaki engeller sadece kadın sorunu değil, 'toplum sorunu'. Ortak amacımız, nüfusun yarısını oluşturan kadınları diğer yarısı ile eşit konuma getirmek için çözümler geliştirmek olmalı. Kız çocuklarımızın eğitimine verilen önem ve yapılan yatırım, yarının güçlü toplumu ve üretken ekonomisini mümkün kılacak. Çalışma yaşamı başta olmak üzere her alanda çeşitlilik önemli çünkü farklılıklar engel değil, başarı demek. Cinsiyet eşitliği sağlanmış bir çalışma yaşamının çok daha demokratik rekabetçi ve başarılı olacağına inanıyoruz. Siyasetin kadınların potansiyeline, enerjisine ve bakış açısına ihtiyacı var. Bu yılki genel seçimler sonucunda kadınların Meclis’te eşit temsilini arzu ediyoruz. Kadınların gücünü hayatın her alanına eşit katmalıyız. Tek kanatla uçamayız.”
* * *
Dünya Kadınlar Günü, ülkemizde başlatılmış bir hareket ve kutlama değildir. Dünya Kadınlar Günü her yıl 8 Mart'ta kutlanan ve Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslararası bir gündür. İnsan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılmaktadır.
Bugünün ülkemizde kutlanılıyor olması, en azından bu haftada kadının ülkemizdeki durumunun tartışılmasına imkân sağlıyor.
Ben ülkemiz kadınlarının bugünkü durumlarını tartışmadan önce geçmişte kadınlarımızın ne durumda olduğunu kendi ailemin kadınlarının geçmişte içinde bulundukları vaziyeti ortaya koyarak açıklamayı istiyorum.
ÇEKVA'da rastladığım 1845-49 yılları ile ilgili ' Osmanlı Secere Kayıtları'nda Çorum merkez Davutlar mahallesinde oturan anne tarafımın geldiği Hanoğlu ailesi kayıtlarına rastladım. Burada annemin 4 dayısının ismi yer alırken anneannemin adı yer almıyordu. Yanılmıyorsam 1909 nüfus sayımlarına kadar kadınlar sayılmamıştı. İşte geçmişte toplumumuzda kadının yeri buydu...
Anneannem ve yaklaşık 1910 doğumlu olan annem okuma ve yazma bilmiyordu. Cumhuriyet ilan edildiğinde okuma yazma bilen kadınların oranı yüzde 3,5 idi. Bugün bu oran yüzde 92. Çok sevindirici bir gelişme... Bu gelişme içinde iki kız kardeşim Kız Sanat Enstitüsü'nü bitirdi. Bir ablam da Kız Akşam Sanat Okulu'nu bitirdi. Annemin kız torunları yüksek tahsillerini bitirdiler. Annemin torunlarının kız çocuklarından birkaçı liseyi bitirdi ama büyük bir çoğunlu da yüksek öğrenim gördü. Ben bunu ailem kadınları için gururlandırıcı bir gelişme olarak görüyorum.
* * *
Toplumumuzda bugün kadınlar her geçen gün daha fazla etkin bir yer alıyorlar. Kadın milletvekillerimiz, kadın valilerimiz, kadın rektörlerimiz var. Ama bunu yeterli görmek mümkün değil. Kadınlarımız çalışma hayatında yüzde 26 gibi bir oranla yer alıyorlar. Kalkınmış ülkelerde bu oran yüzde 50'nin üzerinde...
Dünya Kadınlar Günü'nü kutlarken okuyucularıma kızlarını muhakkak okutmayı ve onları toplumun birer çalışan ferdi yapmalarını diliyorum. Ayrıca böyle bir günde okuyucularımdan kadına şiddet uygulamamalarını bekliyorum.
Geldiğimiz noktayı yeterli görmediğimi ve kadının yerinin ve istihdamının yükseltilmesini beklediğimi belirtmeyi istiyorum.
İstanbul, 8 Mart 2015
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
22°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@