02.08.2012, 00:00 726

TATİLİM BAŞLADI !

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Bu sene tatilime yeni başlayabildim. Bunun nedeni yazmakta olduğum bilimsel kitaplarımdı.Yoğun çalışmalarıma rağmen hiç birisini bitiremedim. Bu sene yeni bir kitabımı yayınlayamadım. Daha önce yayınlanmış olduklarımdan birisini gözden geçirerek yeniden basıma verebildim. İlk baskısı 1979 yılında yapılan kitabımın başlığı ‘’Su Getirme ve Kanalizasyon Yapılarının Projelendirilmesi’’dir.

Eskiden bu tip projelerin hesapları ve çizimleri elle yapılırken, şimdi nerede ise tüm işlemler bilgisayar ile yapılıyor. Bu da şu demek değil; bilgisayar her şeyi yapıyor… Tabii ki projeyi hazırlayan işin teorik tarafını iyi bilmek zorunda… Ancak bu taktirde çıkan neticelerin sağlıklı olup olmadığına karar verebilir.  Kitabımın bu baskısına; İzmir'de Ege Üniversitesi'nde talebem olan ve kendisine 70’li yıllarda lisans bitirme ve yüksek lisans tezi yaptırdığım Prof. Dr. Davut Özdağlar, yapılacak projelerde bilgisayar kullanımı ile ilgili kısımlar ekledi ve örnekler hazırladı.Ben bilgisayar öğrenmeye ve kullanmaya 60 yaşıma girerken başladım. Öğrencim ise çok genç yaşta başladı. Ve Ege Üniversitesi bünyesinde kurduğum ‘’Çevre Mühendisliği Bölümü’’ne misafir hoca olarak gelen Amerikalı profesör John Cole ile 1976 yılında bir yıl beraber çalışarak kendini daha da geliştirdi. Diğer taraftan kendisinin belirttiğim kitabın ilk basımına da büyük katkısı olduğunu belirtmeliyim.

Hoca olarak yetiştirdiğim ve beni unutmayan öğrencilerimle gurur duyuyorum. Ülkemizin neresine gidersem onlarla karşılaşmaktan ve buluşmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Zaman zaman "Koç’un ve Sabancı’nın fabrikaları varsa benim de öğrencilerim var." diyorum. Okuttuğum ve kendilerine idarecilik yaptığım öğrencilerimin sayısının 10 bini aştığını düşünüyorum. 

*     *     *

İki aylık tatilimi Bodrum ve Antalya’da geçireceğim.İnsanın yazlık evi olunca hep oralara gitmek zorunda kalıyor.  Çorum Haber gazetesi yazarı rahmetli Dr.Ali Emiroğlu da tatilini hep Fethiye’deki yazlığında geçirir ve bunları çok güzel bir şekilde okuyucuları ile paylaşırdı. Biz de, Bodrum’daki sitemizde 1993 yılından beri oturuyoruz. Komşularımızla neredeyse akraba gibi olduk,hepimiz birbirimizi çok yakinen tanıyoruz ve sevincimizi de üzüntümüzü de paylaşıyoruz. Sahilde beraber oturduğumuz, sabah kahvesini birlikte içip bir saat kadar birlikte her konuda sohbet ettiğimiz grubumuz bu sene geçmiş yıllarda olduğu gibi mutlu bir şekilde bir araya gelemedi.

Sevgi hanımın eşi Doç Dr. Cezmi Kazancıgil 97 yaşında vefat etti.

Her yıl kendisi ile ilgili bir yazı yazdığım şair Yıldız hanımın eşi Bekem Büget (77 yaşında) İstanbul’da amansız bir hastalıkla boğuşuyor ve ağır hasta olarak hastahanede yatıyor.

Bu birlikteliklerimizde, bizlere evlerinde hazırlıyarak getirdikleri kahveyi sahilde ikram ederek ev sahipliği yapan ve bizleri bir araya toplayan Feride hanımın (90 yaşında) kardeşi Selma hanım da (92 yaşında) amansız hastalığı ile mücadele ediyor.. Onlar burada olmalarına rağmen sahile artık pek inemiyorlar.

Sitemizde evi bulunan, geçen yaz kaybettiğimiz teyzemin kızı Sevim ablamın (Özkan) ve geçirdiği bir ameliyat nedeni ile bu sene siteye gelemeyen eşi Rıza ağabeyin (Abraz) yokluğunu çok hissediyorum. Onların yerini evde kalan oğlu Serdar ve ailesi dolduruyor...

Bu sene bizim sahil dostluk grubumuz eski havasında ve neşesinde  değil…

Sitemizde Çorumlu olarak İsviçre'de yaşayan yeğenim Hüseyin Samsunlu, Sevim ablamın kızı Sema Abraz Göker ve ordudan subay olarak emekli olan Ali Şahin de aileleri ile oturan yakınlarımız .

*     *     *

Size de bu yazımı serin bir Bodrum sabahında, evimin balkonunda ellerimle diktiğim yeşillikler arasından denize bakarak yazıyorum.

Çorum’da iken bahçede ve bağda yeşillikler içinde günler geçirirdim. Çorum'dan ayrıldığımdan beri yeşillikleri, evdeki saksılar sayesinde görüyorum. Bu da beni üzüyor. İstanbul gibi dev bir şehirde bahçeli bir ev sahibi olmak mümkün değil...

Bodrum’a gelince o eski günlere dönüyorum ve Çorum'u,bahçeli evlerimizi ve bağlarımızı hatırlıyorum. Tekrar toprakla uğraşmaya başlıyorum. Gelir gelmez hemen bahçemi suluyorum. İhmalkarlık yapılarak sulanmayan çiçeklerimin canlanmasını görmek bana hayat veriyor. Sizler çok şanslısınız ki Çorum’da gidecek bağınız ve bahçeniz var…  

*     *     *

Tatilimin büyük bir kısmını kuş seslerini dinleyerek sitemde geçirmeyi istiyorum. Herhalde gürültülü olan ve sıcaktan kavrulan Bodrum’a pek inmeyeceğim.Beraberimde getirdiğim kitapları okuyarak ve zaman bulursam basıma hazırladığım ‘’ÇEKVA 15 YAŞINDA’’ başlıklı kitabımı gözden geçirerek eşim ve kızımla tatilimi geçireceğim.

*     *     *

Sitede yaşadığımız sağlık sorunları bana, Kanuni Sultan Süleyman'ın ‘’Olmaya Devlet Cihanda Bir Nefes Sıhhat Gibi ’’sözünü hatırlatıyor ve sağlığın ne kadar önemli olduğunu düşündürüyor... Ve Allah’a hepimize sağlıklı günler bahşetmesi için dua ediyorum.

Dörttepe- Bodrum,

18 Temmuz 2012

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
23°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@