28.10.2014, 00:40 360

TATİLDEN İSTANBUL'A DÖNÜNCE SOSYAL VE KÜLTÜREL HAYAT BAŞLADI !

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Dört ayı geçen yaz tatilimde Bodrum’da katıldığım ''Bodrum Bale Festivali'' dışında günlerimin çoğunu deniz kıyısında sakin bir şekilde geçirdim.
Ekim ayı başında İstanbul'a döndüğümde kendimi tekrar katılmaktan ve yaşamaktan zevk aldığım sosyal ve kültürel yaşam içinde buldum. İstanbul, Türkiye'nin en büyük şehri olduğu gibi sosyal ve kültürel hayatın en yoğun olduğu bir şehir. Şehirde her akşam yüzlerce faaliyet var.
* * *
3 Ekim (Alman Demokratik Cumhuriyeti ve Almanya Federal Cumhuriyeti’nin 1990 yılındaki birleşme günü olması nedeniyle) Almanya’nın milli günü olarak kutlanmaktadır. Alman Demokratik Cumhuriyeti, Almanya Federal Cumhuriyeti ve dört işgalci gücün "İki Artı Dört Antlaşması" olarak anılan anlaşma ile birleşmiş Alman devletine tam özgürlük sağlamaktadır.
Almanya Federal Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Sayın Jutta Wolke, Almanya’nın Birliği Günü vesilesi ile 3 Ekim 2013 tarihinde , Başkonsoloslukta bir resepsiyon verdi. Siyaset, ekonomi, bilim, kültür, basın alanlarından ve Konsolosluk Erkanından oluşan yaklaşık 700 konuğun huzurunda Türk ve Alman milli marşlarının çalınması ile başlayan kutlamada Başkonsolos Wolke uzun yıllardır mevcut olan Almanya ile Türkiye arasındaki dostluk ilişkilerini vurguladılar. Bu resepsiyona ben de katıldım.
* * *
12 Ekim Pazar günü Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu'nun 2014-2015 sezonu açılış konserine katıldım. Bu konseri şef Fatih Salgar yönetti. Koroya solist olarak müzik dünyasında çok tanınan Münip Utandı eşlik etti. Ayrıca misafir sanatçı olarak Prof. Erol Deran (Kanun ) katıldı ve kendisine koro sanatçılarından Murat Aydemir (Tanbûr) eşlik etti. Ve özel bir sunum yaptılar. Konserin başlangıcında güftesi Dede Efendi’ye ait aşağıdaki eser icra edildi.
Kasr-ı Cennet havz-ı Kevser âb-ı hayy (Cennet köşkü, Kevzer havuzu, dirilten su )
Zevk-ı sohbet kûşe-i hey yâr hey (Sohbet zevki, eğlence mekânı ey sevgili )
Görmemiştir böyle câ-i bî-bedel (Görmemiştir böyle benzersiz bir yeri )
Kayser ü Fagfûu Cem, Kâvus u Key (Roma, Bizans, Çin ve Acem imparatorları )
Pâdişâhım ömrün efzûn ede Hak (Padişahım ömrünü artırsın Allah)
Rûz ü şeb virdim mânend-i ney (Gece gündüz sözüm budur ney gibi)
Koronun faaliyetleri Türk Musikisi Vakfı tarafından da desteklenmektedir.
* * *
21 Ekim akşamı merkezi Ankara'da bulunan Türk Japon Vakfı'nın Türkiye ve Japonya
Diplomatik ilişkilerin başlangıcının 90. Yıldönümü etkinliği olarak İstanbul'da tertiplediği Türk-Japon dostluk konserine Antalya'dan yeni dönen eşimle birlikte katıldım. 1993 yılında kuruluş çalışmalarına başlayan Vakfın Başkanlığını aynı kabinede birlikte görev yaptığım Gümrük ve Tekel Bakanı Prof.Dr. Cafer Tayyar Sadıklar yürütmektedir. Temeli 1996 yılında 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından atılan ve açılışı 1998 yılında Altes Prens Tomohito Mikasa tarafından yapılan Türk Japon Kültür Merkezi açılışından beri Türk Japon ilişkilerinde önemli rol oynamakta ve bir köprü görevi yapmaktadır. Kokteylden sonra yapılan açılış konuşmalarında yapılan faaliyetlerden bahsedildi ve Türk Japon dostluğunun oluşmasında büyük katkısı olan Ertuğrul gemisinin Japonya’dan bir dostluk ziyaretinden dönerken batışının 125. Yılında 2015 yılında iki ülkenin katkı ve desteği ile Ertuğrul filminin çevrileceği ifade edildi.
İki bölüm halinde sunulan konserin 1. Bölümünde Göksel Baktagir ( Kanun) ve Atsuko Suetomi ( Koto) birlikte iki ülkeye ait çok sayıda eseri icra ettiler. Kendilerine zaman zaman ney sanatçısı Eyüp Hamiş eşlik etti. Konserin 2. Bölümünde devlet sanatçısı Gülsin Onay Beethoven, Adnan Saygun ve Chopin’e ait eserlerden oluşan bir piyano resitali sundu.
Gece yarısına kadar süren bu akşamda uzun bir süreden beri görüşemediğim Sayın Sadıklar ve eşine teşekkür ederek ayrıldık. 1980 yılında Amerika’da İllonois Üniversitesi’nde aynı çalışma odasını paylaştığım Prof.Dr. Kiyoshi Yamada ile olan dostluğum benim Japonya’ya olan ilgimi pekiştirdi. 1991 yılında eşimle birlikte Japonya’yı ziyaret ettim ve İstanbul’da hemşehrimiz Doğan Sofracıoğlu’nun kurduğu dernek üyesi oldum.
İstanbul,26 Ekim 2014
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@