05.08.2013, 00:00 137

TARIMI KURTARACAK YÖNTEM

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Bir zamanlar Türkiye Cumhuriyetinin çoğunluğu köylerde tarım, hayvancılık yaparak hayatlarını sürdürüyorlardı. Ama tarım yağmura bağlı idi. Köylüler gündüzlü ve geceli çalıştıkları halde verimin düştüğünü gördüler. Verdikleri emeğin karşılığını alamadılar. Köylerinden göç ederek büyük kentlerin, illerin, ilçelerin yollarını tuttular. Ekmek kapısını orada buldular, oralara yerleştiler. Doğdukları köylerine özlem duydukça bayramlarda köylerine gelmeyi bildiler. Ama köylerine geri dönmeyi hiç düşünmediler. Emekli olunca köylerine dönenler oldu. Bunların sayısı da fazla olmadı. Böylece köyler küçülmeye başladı.

Köylerdeki yatlı okullar, ilkokullar kapatıldı. Bazıları taşımalı öğrenci ile yaşatılmaya çalışıldı.

Zorunlu eğitim önce sekiz, sonra 12 yıla çıkarıldı. Sorun sorunu kovaladı. Yalnız büyük köylerdeki okullar açık kalabildi.

Köylerde kalanların çoğunluğunu emekliler oluşturdu. Köye dönen emeklilerin büyük kısmı boş zamanlarını çayevlerinde ya da evlerinin önünde sohbet yaparak geçirdi. Bazıları da evinin önündeki bahçede sebze ya da meyve yetiştirdi. Bunu başarı ile yapanlar bu kez tarla sebzeciliği ya da bahçe meyveciliği yapmaya karar verdi. Karşılarına çok büyük bir sorun çıktı. SU…SU!

Köye dönen emekli köylü para biriktirdi havuz yaptı, olanak buldu artezyen kuyusu açtırdı. Devletten hiçbir yardım alamadı. Kendisine güvendi, çalıştı, çalışıyor. Tarımdaki gelişmeleri inceleyince damlama yöntemine sarıldı. Onu da elindeki olanakları kullanarak yaptı.  Yine karşısına SU…SU sorunu çıktı..

Bu kez gözünü köyünün ortasından geçen çay üzerine gölet yapılmasını düşündü.. Köylüsünü ikna etti. Muhtarlık yolu ile gölet istedi.Bu projeyi takip etti. İli dahilinde 4 gölet yapılacağını öğrenince ümitlendi. Sabırsızlıkla gölet yapılmasını beklemeye başladı. Niçin!

Damlama sistemi en ideal sulama sistemidir.Damlama sistemine geçilmiş olsa  Köyler çok cazip hale gelecek ve şehirlere göç ederek tüketici olmuş milyonlarca köylü köylerine dönerek üretici olacak ve ülkemiz kalkınacaktır.        

- Boşalan köylerin damlama yöntemiyle tarla sebzeciliğine ve tarla meyveciliğine başladığını düşündüğümüz zaman heyecanlanmamak mümkün değil. köyleri üretici duruma getirmek için!

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner443
banner255
banner133
10°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 26 Ocak 2021
İmsak 06:21
Güneş 07:48
Öğle 12:58
İkindi 15:33
Akşam 17:57
Yatsı 19:19

Gelişmelerden Haberdar Olun

@