23.02.2012, 00:00 122

TARİHİ KENTLER BİRLİĞİ DERGİSİ'NDE MECİTÖZÜ !

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Bugün, Tarihi Kentler Birliği tarafından yayınlanan ve masamda bekleyen, ''Geçmişten Geleceğe YEREL KİMLİK'' dergisini incelerken beni şehrimiz adına sevindiren, Mecitözü ile ilgili bir habere rastlayınca, bu haberi sizlerle paylaşmayı istedim.
''Mecitözü'nde restorasyonlar sürüyor.
Kentte geçen yıl başlayan restorasyon çalışmaları hızla devam ediyor. Tarihi Hükümet Konağı,eski Askerlik Şubesi ve Elvan Çelebi Türbesi yıl sonuna kadar yeniden ayağa kalkacak.
Eski Askerlik Şubesi'nin restorasyonu sırasında bir sürpriz ile karşılaşıldı; bir Osmanlı arması ve Fetih Suresinin başlangıç ayetleri bulundu. Üzeri sıva ile kaplanmış Osmanlı arması ve kitabe, Mecitözü Kaymakamı Cüneyt Epcim'in titiz yaklaşımıyla temizleniyor ve restorasyonu yapılıyor.''
*     *     *
Tarihi Kentler Birliği, hemşehrimiz Prof.Dr.Metin Sözen'in öncülüğünde 2000'li yıllarda kurulmuş ve çok sayıda yerel yönetimin katılımı  ile büyümüştür. Şehrimiz de bu Birlik üyesidir. Çorum'da, tarihi eserleri koruma yolunda adımların atılmasında, bu üyeliğin de etkisi olduğunu düşünüyorum. Tarihi Kentler Birliği, 2008 yılında Çorum'da bir ''Çorum Semineri'' tertiplemiştir.
Tarihi Kentler Birliği, kentlerin çehresini değiştiren, kent kimliğini algılanır kılan bir hareketin başını çekmiştir. Son 10 yılda üye kentlerde, geleneksel çarşılar, hanlar, hamamlar, kaleler, evler ve mahalleler restore edilerek ve yeniden düzenlenerek kentlinin güncel hizmetine sunulmuştur.
*     *     *
''Emitt Turizm Fuarı ve Çorum'' başlıklı yazımda, şehrimizin turizmi ile ilgili konularını yakinen takip ettiğimi ve sık sık Çorum Haber gazetesindeki köşemde Çorum için turizmin ne kadar önemli olduğunu belirten konuları ele aldığımı açıklamıştım.
Çorum ili, hem Türkiye hem de dünya turizm pazarından hak ettiği payı alamamaktadır.
Tarihi turizm zenginlikleri yanında şehrimizin doğal güzellikleri de turizmin kalkınmasına imkân verecek niteliktedir. Şehrimizde turizmin gelişmesi hizmet sektöründe çalışanların artmasına katkı sağlayacağı gibi halkımızın zenginleşmesine katkıda bulunacaktır.
Mecitözü'nde başlatılan bu çalışmalar sevindiricidir.
Çorum'da turizmin gelişmesi, şehrimiz merkezinde, ilçelerinde ve her tarafında bulunan kültür ve tarih mirasımızın korunması ve yaşatılması ile sağlanabilecektir.
İstanbul,18 Şubat 2012
Geçmişten Geleceğe YEREL KİMLİK- Tarihi Kentler Birliği Dergisi,Sayı :27 Temmuz-Ağustos-Eylül 2011
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@