02.05.2018, 00:47 233

TANINMIŞ İKİ BİLİM ADAMININ ÖĞRETMENLERİ HAKKINDA ANLATTIKLARI!

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Bir önceki yazımda, 2015 Kimya Nobel Ödülü sahibi Prof. Dr. Aziz Sancar’ın; “Büyük Atatürk tarafından kurulan ülkem Türkiye Cumhuriyeti, benim neslime çok çalışmanın ve özgüvenin önemini öğretti. Çok idealist öğretmenlerim vardı. Biz Türklerin, çalışkanlık ve özveri ile her şeyi yapabileceğini, her hedefe ulaşabileceğini öğrettiler.” cümlesi yer alıyordu (1).

Ben de bu yazımda öğretmenlerin toplumumuzun gelişmesine sağladıkları katkılar hakkında Prof. Sancar’ın ve Nobel Ödülü için adı geçen, kendisi Amerika’da Harvard Üniversitesi profesörü olan Gökhan Hotamışlıgil’in görüşlerini sizlerle paylaşmayı istiyorum.

* * *

Prof. Sancar öğretmenliğin en kutsal meslek olduğunu belirterek, “Bilim yapmak, bunu gelecek nesillere aşılamak lazım. Bunu yapacak olanlar öğretmenlerimizdir. Eğer ben hayata bir kez daha gelmiş olsaydım öğretmen olmak isterdim. Buradaki öğretmenlere, beni yetiştiren öğretmenlere, Millî Eğitim Bakanlığımıza sonsuz şükranlarımı iletiyorum. Öğretmenlerimiz kadar bu memleketin kalkınmasına, bu Cumhuriyete katkı veren olmamıştır. Öğretmenlerimiz sayesinde bu seviyedeyiz. İnşallah daha da ileri gideriz.” diye konuştu (2).

Prof. Sancar, bir önemli buluşmada ilkokul 1. sınıf öğretmeninin adını anmadan geçmedi. İlk öğretmeninin Cemal Öğretmen olduğunu söyleyen Prof. Dr. Sancar “Dünya’ya yeniden gelsem öğretmen olmak isterdim” sözleriyle öğretmenlik mesleğinin kendisi için ne denli önemli olduğunu vurguladı. Öğretmenlerin dünya genelinde yeterince takdir göremediğini ifade eden Prof. Dr. Aziz Sancar “Ülkemizde de öğretmenlerimize daha çok kıymet vermeliyiz.” dedi (3).

Genetik, metabolizma ve kompleks hastalıklar uzmanı Harvard Üniversitesi profesörü Gökhan Hotamışgil, bir gazeteye verdiği röportajda ailesinden “Koca imparatorluk yıkılmış, hiçbir şeyi olmayan bir ülke kurulmuş. Onlar ilk nesildi, bir görev anlayışları vardı. Okumaktan, aydınlanmaktan başka şey konuşulmazdı evde. Savaşın acıları, Atatürk’ün vizyonu, bilim, eğitim… Babam Anadolu’da hekimdi. Büyük bir verem salgını vardı, babam kendini buna adamıştı. Annemiz bize Türk ve dünya edebiyatını ve sanatını öğretirdi. Sıradan, orta sınıf bir aileydik ama bir idealizm vardı. Bu nesil artık yok.” diye bahsediyor.

Prof. Hotamışlıgil’in “Hakikaten o nesil artık yok.” demesinin bir açıklamasını ben bu röportajda yer alan satırlarda buldum. “İlkokul hocam Tevfik Sezer gibi… Anneme, babama “Bu çocuğu buradan yollayın.” derdi. Anadolu Lisesi sınavına kendi götürdü beni. 2004’te TÜBİTAK Bilim Ödülü’nü kazandığımda törene davet ettim. Eşi hastaydı gelemedi. TÜBİTAK kitapçığında ona olan borcumu yazdım.”

Prof. Hotamışlıgil’in bu röportajında lise öğretmeninden de bahsediyor. Melahat Hoca ! Ankara Anadolu Lisesi’ne normalin dışında çocuklar seçilirdi. Haşarı, hiperaktif… “Sen beynini hiç kullanmadığın için bir gün üniversiteye girebilirsen çok başarılı olacaksın.” derdi! Yıllar sonra Sıhhiye’de karşılaştık. “Hocam, ben Harvard’a kabul edildim.” deyince dizleri çözüldü, yere çömelip hüngür hüngür ağladı. Biz Melahat Hanım’ı ‘öğrenci düşmanı’ diye görürdük. Oysa en büyük dostuymuş, kalbinde yer etmiş. Onu çocuklarıma hep anlatıyorum (4).

* * *

Bu iki saygın profesörün başarılı olmasında öğretmenlerinin de büyük katkısı olmuş. Eminim ki bugünün öğretmenleri de öğrencilerinin başarılı olması için büyük gayret gösteriyorlardır. Bu öğrencilerin de destek gördükleri ve feyiz aldıkları öğretmenlerini topluma tanıtmaları gerekir.

Bu vesile ile ben de öğretmenlerimi saygı ile anıyorum.

İstanbul, 1 Mayıs 2018

Kaynaklar:

-Prof. Dr. Aziz Sancar’ın 21. Avrasya Ekonomik Zirvesi’ne gönderdiği mesaj, Çorum Haber, 27 Nisan 2018

-http://www.egitimajansi.com/haber/aziz-sancardan-genclere-nobel-tavsiyeleri-haberi-47158h.html

-https://www.sozcu.com.tr/2016/egitim/aziz-sancar-cumhuriyete-en-buyuk-katkiyi-ogretmenlerimiz-verdi-1235954/

Çınar Oskay, “Nobel için adı geçen Hotamışlıgil “, Hürriyet Pazar, 15 Nisan 2018

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 23 Ekim 2020
İmsak 05:29
Güneş 06:53
Öğle 12:30
İkindi 15:27
Akşam 17:56
Yatsı 19:15

Gelişmelerden Haberdar Olun

@