24.04.2010, 00:00 246

TALİHSİZ AHISKA TÜRKLERİ!

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Geçen haftalarda Kırgızistan'da iç huzursuzluk başgösterdiğini gazetelerden okumuş olduğunuzu tahmin ediyorum.

Kırgız Devlet Başkanı Bakiyev'in halk isyanı ile devrilmesini takiben ülkede tırmanan şiddet eylemleri ülkenin başkenti Bişkek yakınında Mayevka isimli bir köyde Ruslarla birlikte yaşamakta olan Ahıska Türklerini de hedef aldı.

Sayıları iki bini bulan eşkıya tarafından köy talan edildiği gibi bir çok ev de kundaklandı. Meydana gelen çatışmada beş kişi hayatını kaybetti ve 28 kişi de yaralandı. Ahıska Türklerine ait kundaklanan ev sayısının 15 civarında olduğu ve saldırganların Türklere ait arazileri işgal ederek bölüştükleri de gelen haberler arasında yer almaktadır.

İnternet ortamında da aşağıdaki habere rastladım.

''Kırgız kökenli bir grup tarafından Bişkek vilayetinin kuzeyindeki Maevka kasabasında Ahıska Türkleri'ne ait evlere saldırılar olduğunu ifade eden İzmir Ahıska Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı İbrahim Agara, "Olaylar esnasında 5 Ahıskalı feci şekilde öldürülmüş, 100'e yakın da yaralanan var. 30'a yakın Ahıskalının evleri yakılmış ve yağmalanmış. Kırgızistan'daki belirsizlik ortamı yüzünden, polisin görev yapmakta zorlandığı belirtiliyor. Bazı köy ve kasabalarda Ahıskalılar evlerini terk etmek zorunda kaldı."

Bu arada beni etkileyen ve üzen bir husus da Rusların eşkıyadan korunmak için kapılarına,''Türk değil Rus'uz'' levhalarını astıkları haberi oldu. Kırgızlar da biz de Türküz...Anlayamadığım Kırgızların Ahıskalı kardeşlerine neden bu kadar düşmanlık gösterdikleri...

*     *     *

1568 yılında Ahıska bölgesini ele geçiren Osmanlı Devleti Anadolu'dan oraya iskan yapmıştı.İlk defa 1828 yılında Rusların eline geçen Ahıska devamlı olarak Ruslarla Türkler arasında el değiştirmiş ve I.Cihan Harbi sonunda bugünkü Türkiye hududuna bitişik bir bölgede yer alan Ahıska,1918 yılında Batum Antlaşması ile Ruslara bırakılmıştı.

2. Dünya Savaşı sırasında Türkiye'nin Almanya'nın yanında savaşa katılabileceğini düşünen Stalin, 120 bin Ahıska Türkünü 1944 yılının Kasım ayında hayvan vagonlarına doldurarak Orta Asya'ya sürmüştü.Ağır kış koşullarında 30 bin Ahıska Türk'ü yolda ölmüştü.

Orta Asya'da bulunan Türk bölgelerine yerleştirilen Ahıska Türkleri çok uğraşmalarına rağmen vatanlarına dönemediler. Ayrıca Rus Devlet Başkanı Gorbaçov'un Ahıska Türklerinin vatanlarına dönmelerini sağlamak için çıkardığı yasa SSCB'nin dağılmasını takiben Gürcistan tarafından reddedildiği için de Ahıska'ya dönemediler.

*     *     *

Bilmiyorum, hatırlar mısınız? 1989 yılında Özbekistan'ın Fergana vadisinde yaşayan Ahıska Türkleri, Özbeklerin saldırısına uğramış ve 52 Ahıska Türk'ü ölmüştü.

Bu olaylar sonunda Ahıska Türklerinin bir kısmı Özbekistan'ı terk ederek Azerbaycan'a, Rusya'ya göç etmişti. Rusya'nın Krasnador bölgesinde yaşayan 5 bin Ahıska Türk'ü de Amerika’ya muhacir olarak gitmişti.

Dünyadaki Ahıska Türklerini yakından ilgilendiren tarihî bir adım atıldı ve Gürcistan Parlamentosu, 2007 Temmuzunda "Geri Dönüş Yasası"nı kabul etti. Bu yasa, Ahıska Türklerinin sürgün edildikleri topraklara geri dönüşünü düzenliyordu.  Gürcistan’a dönmek isteyen Ahıska Türklerinin başvurularının sonucunun  nasıl geliştiğini öğrenemedim.

*     *     *

Vatan hasreti çeken Ahıska Türklerinin talihsiz olduklarını düşünüyorum.Sürgün edildikleri Orta Asya'da bile huzur bulamıyorlar.

Aldığım bilgilere göre oraları da vatan kabul eden Ahıska Türkleri çalışkan olmaları ve kısmen de zenginleşmeleri nedeniyle orada yaşayan yerli Türkler kendilerini çekemiyormuş...

Devletimizin Ahıska Türklerine sahip çıkması ve Orta Asya’da bulunan Türki devletler nezdinde onların haklarını koruması gereklidir.

Ayrıca, Hükümetimizce Ahıska Türklerinin vatanlarına dönmeleri iyi ilişkilerimiz olan Gürcistan Devleti nezdinde yapılacak girişimlerle takip edilmelidir.

Baba tarafımın içlerinden koparak geldiği Ahıska halkına geçmiş olsun derken, ölenlere Allahtan rahmet ve yaralılara acil şifalar diliyorum.

İstanbul, 22 Nisan 2010
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@