04.11.2013, 00:08 152

TABANIN ANT İÇİN ÖNERİSİ

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Milli Eğitimimizde her yıl yeni yeni değişimler oluyor. Bunlardan ilki;

-Okullardaki öğrencilerin giysisi:

*Formalı mı olsun?

*Serbest giysi mi olsun? idi. 2013 yılında öyle bir hava estirildi ki, serbest olsun görüşü benisenir gibi bir havaya girdi. Velilerin çoğu ile eğitim de eğitim diyenler formalı olsun görüşünde boyut kazandırdılar. Milli Eğitim Bakanlığı, bu işin çözümü için velilerin kararını yerinde gördüler. Velileri başvuruldu, Osmancık’ta bir lisede formalı giysi çoğunlukla kabul edildi.

Milli Eğitim Bakanlığının önünde bu kez, ikinci bir sorun çıktı:

-Uygulanmakta olan “ANT” kaldırıldı. Veliler, basının bir kısmı, eğitim de eğitim diyenler “ant” kaldırılamaz görüşünde birleştiler. Ama okullarda her sabah okutulan “ant” okutulamaz oldu. Ortam iki görüş dolayısıyla huzursuzluğa doğru boyut kazanmaya başladı. Hemen:

-Ne yapalım? Sorusu karşımıza tüm heybetiyle oturdu. Ben de bir yazar olarak velilerin görüşlerini topladım. Çoğunluk; okullardaki giysi gibi velilere başvurulmasını öneriyor. Çözüm de veriyorlar:

-Veli olarak bize sorulsun. Ben istiyorum diyenlerin çocukları antı okusunlar. Ben istemiyorum diyenlerin yavruları anta katılmasınlar. Böylece en demokratik yol ortaya çıksın. Antı okuyan da, katılmayan da bizim yavrularımızdır. Onları birbirinden uzaklaştırmak yerine sorunu hoşgörüyle demokratik bir şekilde çözümlemiş olalım, diyorlar.

Demokrasi, çok incelikleri olan bir yönetimdir. Bu yöntemi yaşatmanın yolu da, velilerin görüşlerine saygı duymak olmalıdır, deyip önerinin değerlendirilmesi dileğiyle!

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
14°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 28 Eylül 2020
İmsak 05:03
Güneş 06:27
Öğle 12:36
İkindi 15:56
Akşam 18:35
Yatsı 19:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@