20.07.2013, 00:00 150

TABANDAN DEVLETE BAKIŞ

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Bu köşe yazısının başlığını okuyunca haklı olarak:

-“Bunları bilmeyen insan yoktur. Niçin yazıyorsunuz? Diyebilirsiniz. Sabırla okuyabilirseniz, niçin yazıldığını anlayabileceksiniz. Bağışlanmam dileğiyle! Deyip, her zamanki gibi sözcüklerin anlamlarını aktararak işe başlıyorum.

İnsan nedir?

Evreni yaratan Yüce Allah’ın canlılar içerisinde yalnız insanlara verilen beyin gücüne sahip canlı varlıktır. Memelilerdendir. Üstün zekalıdır. Boğumlanmış sesler çıkarmak bir anadil öğrenebilme yeteneğine sahiptir. Dik durabilir, yürüyebilir, yatıp kalkabilir. İki eli ve iki ayağı olan canlıdır.

Yerbilime göre dördüncü zamanda dünyaya gelmiştir. Erkek ya da kadın olması yüce Yaradana aittir. İnsanlar, yalnız başlarına yaşayamazlar. Erke ve kadının kurduğu aile ile toplumda yerini alır. Yerine bir kuşak yetiştirir, bir nedenle de gözlerini hayata katar. Toplumun temel taşıdır.

Toplum nedir?

Biraz önce insan denilen canlının, toplumsal bir varlık olduğunu dile getirdik. İnsanlar yaşamlarını sürdürmek isterler. Birçok temel çıkarları vardır. Bunları gerçekleştirmek çevrelerindeki insanlarla işbirliği yaparlar. Aynı toprak parçası üzerinde yaşarlar. Birlikteliği sürdürürler. Ortak bir kültüre sahip olurlar. Bu insanların oluşturduğu kümeye toplum adı verilir.

Toplumlar nasıl oluşur?

Toplumları bireyler bir araya gelerek oluştururlar. En minik toplum parçası ailedir. O ise, bir erkek ile bir kadının bir yuvasıyla olmaktadır. Soylar, boylar, kabileler, oymaklar toplumun kesimleridir.Burada ırklar birleşerek büyük toplumları hazırlarlar. Asya’da, Çin ve Türk ırkı söz sahibi olur. Çin ırkı göç etmez, Çin Seddi’ni yapar, adı sanı bilinen bir ırk olur. Türkler ise, Orta Asya’da yaşarken kuraklık yüzünden göç etmek zorunda kalırlar. Hazar Denizi’nin Kuzeyinden Avrupa’ya, güneyinden İran’a, Anadolu’ya, Arabistan’a doğru dağılırlar. Türkler kültürlerini birlikte götürürler. Gittikleri yerde erimezler, söz sahibi bile olurlar. Milleti yani ulusları oluştururlar.

Ulus nedir?

Ulus olmanın nitelikleri vardır. Çoğunlukla aynı toprak üzerinde yaşarlar. Aralarında dil, din, tarih, ekonomi bağlarına sahiptirler. Bir topluluk oluştururlar. İşte buna bizler Türkçe olarak ulus, Arapça olarak millet deriz. Milletin tanımını da ulusun tanımı olarak alırız. Ulusal yerine de milli sözcüğünü de rahatlıkla kullanırız.

Ulus kavramında, her kavimin bir anadili vardır. Herkes anadillerine sahip çıkarlar. Ama devletin anadili esastır.

Ulusu oluşturan insanlar din konusunda inançlarına sahip çıkarlar. Herkes, bir başkasının inancına saygı duyar. Tüm insanlar, birbirlerinin din, mezhep, tarikat görüşlerine saygı gösterirler.

Ulus kavramında tarihi bir geçmişlik mevcuttur. Ekonomik bağlar kurulur, birlikte yaşatılır.

Ulus kavramında, birlik, beraberlik, bir bütünlük vardır. Her birey yaşadığı toprağa, gelenek ve göreneklerine sahip çıkar.

Bireyler ulusun bir parçasıdırlar. Aynı toprak üzerinde yaşarlar. İşte yaşadıkları bu toprağın adı VATAN olur.

Vatan nedir?

Vatan sözcüğü Arapça’dır. Yerine eşanlamlısı olan Memleket sözcüğü de kullanılır. Halk arasında ve vatan sözcüğü tercih edilir. Tanım da:

-Bir kimsenin yani bireyin, doğup büyüdüğü yer.

-Bir ulusun oluşmasında, antlaşmalarla kabul edilmiş sınırlar içerisindeki toprak parçasıdır. Eşanlamlısı Yurt’tur.

Aynı vatana sahip olan etnik gruplar, birbirlerini anlamaya çalışırlar. Yaşadıkları toprağı terk etmezler. Anlaşarak vatanlarına sahip olurlar. Bu kez, anlaşarak ya da bir kurtuluş savaşı vererek devlet kurarlar. Bağımsız yaşamayı gerçekleştirirler.

Devlet nedir?

Devlet kurmanın nitelikleri:

-Belirli bir toprak üzerinde yaşarlar (vatan).

-Bir hükümet yönetimi altında örgütlenirler.

-Yurt dışı hiçbir denetlemeyi kabul etmezler.

-Benzerleri tarafından tanınmış siyasallikleri kabul edilir.

-Bağımsız yani özgürlüğe sahip olmadır.

Bu tanıma en uygun düşen, demokrasiyi benimseyip yaşatan devletlerdir. Bağımsızlıklarını kazananlar Birleşmiş Milletler Meclisinin üyesi kabul edilirler.

Her devlet,uluslar arası her alanda bir bayrak ile kendilerini temsil ederler. Her devlette yer alan birey bayrağına sahip çıkar. Bayrağının özgür kalması için canını, gelecek kuşaklar için feda eder.

Bayrak nedir?

Genellikle dikdörtgen biçiminde bir kumaştır. Şu niteliklere sahiptir.

-Hangi devletin bayrağı ise bir renge sahiptir.

-Üzerinde anlamı olan bir çizgi, iz ya da davranışı vardır.

-Bir ulusu temsil eder.

-Bir kurumu anlatır.

Örnek: Türk Bayrağı: Özgürlüğün sembolüdür.

Rengi: Kırmızı (şehitlerin kanını temsil eder.)

Ay: Karanlığı aydınlatan anlamını taşır.

Yıldız: Türk ulusunu bir yıldız olduğunu ifade eder.

Daha güzel yorumları sizler bile yapabilirsiniz.

Milli bayramlar ile milli günlerde bayrakları izlemek cana can katar. İnsanların toplumuna, vatanına, devletine sahip çıkmasını sağlar. Göndere çekilirken herkesten saygı ile ayakta durmasını bekler!

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
açık
banner303
Namaz Vakti 28 Eylül 2020
İmsak 05:03
Güneş 06:27
Öğle 12:36
İkindi 15:56
Akşam 18:35
Yatsı 19:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@