30.07.2012, 00:00 134

TABANDAKİ SADE VATANDAŞ DA DÜŞÜNÜYOR

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Bir yıl önce; üç dostumla Akören Köyü’ne sohbete gittik. Köyün çayevinde yedi kişi tarafından karşılandık. Selamlaşma ile söyleşi başladı. Oradan, buradan, şuradan söz açıldı. Akörenli bir hemşerim dile geldi:

-Beyler, sizleri tanıyoruz. Köyümüze hoş geldiniz. Bizleri sevindirdiniz. Bizim köy, bir zamanlar bu yörenin av köyü imiş. Köyümüzün bugünkü yeri; bu çeşme etrafında üçüncü yerleşim yeridir. Bizim atalarımız 500 yıl önce buraya yerleşmişler. Tarla, bahçe sahibi olmuşlar. Tarla olan yerlerde ekim yapmışlar, hayatlarını kazanmışlar. Köy büyümüş. Evleri; çeşme civarındaki yamaçlara yapmışlar. Ama zaman geldi, bizler evleri tarlalara yaparak asfalt çiftine kadar nerede ise indirdik. Tarlaları tarımdan, ev yaparak yitiriyoruz. Bana göre; atalarımız bizden daha akıllı insanlarmış. Şimdi biz çok şeyler biliyoruz ama tarımı bırakıp, göçe başladık. Bereket versin, evlatlarımız, çalışıp kışları köye dönüyorlar. Biz köylüyüz. Bizleri yönetenler, bunları neden göremiyorlar diye kendi kendimi yiyorum, dedi. Bu konuşmayı, tam bir yıldır Osmancık’ta anlatıyordum. Geçen gün Osmancıklı hemşehrim de şöyle konuştu:

-Osmancık, çeltik tarlalarına sahiptir. Pirinç üretir. Tosya’nın adı öne çıkmıştır. Çünkü pirinç fabrikası ilk kez orada hayat bulmuştur. Zaman Osmancık lehine çalıştı. 97 Osmancık pirinci ün kazandı. Daha da kazanacak!

Ama… dedi, sustu. Bizler konuşmasını istedik. Bu kez şu görüşünü aktardı:

-Osmancık ilçe olarak büyüyor. Pirinç ekilen yerlere doğru şehir kayıyor. Bina yaptıran yaptırana! Hepimiz o binalara bakıp, Osmancık büyüyor diye seviniyoruz. Oysa bu büyüme; yamaçlara doğru olmalı, pirinç tarlalarına bina yapılmamalı diyorum, dedi.

Söyleşiye katılan, Avrupayı ve Asyayı gören hemşehrimiz izninizle diye başladı:

-Akörenli köylüm çok haklı. Pirinç tarlalarına ev yapmayalım diyen hemşerim de yerden göğe kadar haklı. Bana göre; bu işi önlemenin yolu var. Osmancıklı ya da Osmancık’ı seven kişi, çeltik arazisine ev yapmaya kalkarsa, hemşerim buraya ev yapma, yamaçlara doğru yerlere ev yap, 20 yıl da bina vergisi verme, ama ben çeltik arazisine ev yapacağım dersen; bu tarla yılda çeltikten şu kadar gelir getirir. Bina vergisini onun katlarıyla ödeyeceksin denilebilirse, bu iş yolu uz girer. Aksi halde; Osmancık’tan da göç başlar. İşte onu ben de bilemem, dediği zaman söyleşiye katılanlar düşündü kaldı. Bir yıl sonra yazmak da; 84 yaşından sonra köyü öğrenmeye kalkan bana bir güzel ders oldu!

Çizmeden yukarı çıktıysam, affınıza sığınırım.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@