08.06.2013, 00:00 119

T İLE C HARFİNE YAN BAKANLARA !

Salim SAVCI

Salim SAVCI

             İnsan denilen canlı, bir toplumsal varlıktır. Toplum içerisinde yaşar. Toplumun gelenek ve göreneklerine özenle uyar. Birbirlerini ötelemezler, asla dışlamazlar, huzur içerisinde yaşam savaşı verirler. Dünyada var olan ve tarih kitaplarında geçen 20 boydan (kavimden) birisi olduğunu idrak ederler. Beyinlerinin sahip çıktığı sürece boylarına sahip çıkarlar. İşte biz “Türkler” boyları olarak tarih kitaplarında yerimizi böyle almış bulunuyoruz.

              Türkler olarak tarihte beylikler, devletler, imparatorluklar kurmuşuzdur. En sonuncusu ise Osmanlı İmparatorluğudur, yüzyıllarca yaşatmışızdır. Fakat zamanla imparatorluk küçülmeye başlamıştır. Birinci Dünya Savaşında da yenik düşmüştür.

Özgür yaşamayı bilen Türk halkı, Kuva-i  Millîye ruhu ile bir Kurtuluş Savaşını çok fena şartlar altında Mustafa Kemal Paşa  ve arkadaşlarının yardımı ile kazanmış, bugünkü sınırlar içerisinde dipdiri TÜRKİYE  CUMHURİYETİ’ni yani kısaca  T.C. ‘yi kurmuştur.

                  Bugün Türkiye Cumhuriyeti, geri kalmış ülkeler düzeyinden gelişmekte olan ülkeler düzeyine ulaşmıştır. Yer altı ve yer üstü zenginlikleriyle gelişmiş ülkelerin iştahını kabartan ülkemiz  Orta Doğu’da saygın bir devlettir

                 Ne yazıktır ki; insanlarımız çeşitli görüşlerin arkasına takılarak bilhassa T.C. kısaltmasından endişe duyar hale gelmişlerdir.

                  T  HARFİ:

           Kabul edilen yasaya göre,  ( T) harfi TE  diye okunur. Ne yazık ki  İngilizcede olduğu gibi son yıllarda Te harfini Ti diye söyleyenler çoğaldı. (Ben şahsen onları kınıyorum.)

                    C   HARFİ: CE diye okunur.

              C harfi, dünyada en çok bulunan karbon elementinin sembolüdür. Yakıtların ana maddesidir.

               C harfini sevmek isterseniz çok nedenler bulabilirsiniz:

                Canlıların yaşamasını sağlayan CAN sözcüğü onunla başlar. Türkçede sevilen sözcüklerden birisi de can sözcüğüdür. Can sözcüğü  bir yerde de kişiliktir. İslam dininde Alevi Bektaşi inancında olanlar, her insanı bir ‘can’ kabul ederler. Bunu da öz varlığın bir ifadesi olarak kabul ederler.

                Sözlüklerde can sözcüğü ekler alarak 5 sütun bilgiyi içerir.

                T.C.  KISALTMASI:

        T.C.  kısaltması ‘’ TÜRKİYE CUMHURİYETİ’’ ni  ifade eder. Kişilerin kimlik belgelerinde ve devlet dairelerinde  T.C. diye yer alır. Her Türk vatandaşı T.C. kısaltmasından onur duyar.

         Ne yazıktır ki, bugün ülkemizde T.C. kısaltmasını sevmeyenleri görüyoruz. Bunlar Türkiye’nin kalkınmasını, bir de özellikle bu bölgede ve İslam dünyasında bir varlık olmasını istemeyen güçlerdir. Bunların başında   İsrail ile U.S.A gelmektedir. Onların oyunlarına gelmemek lazımdır.

Toplumumuzun çoğunluğu Türk’tür. T ve C harflerinin anlamı olan Türkiye Cumhuriyeti sözlerini hazmedemeyen insanlar etnik halkları kışkırtarak halkı bölmek istemektedirler. Türkiye Cumhuriyet sınırları içinde yaşayan herkes Anayasamızın 66. maddesine göre eşittir. Bizler bu topraklarda yaşayan tüm etnik gurup ve halklar bu vatanı düşmanlardan beraber kurtardık. Bu vatan hepimizindir. Yabancı güçler ne  kadar kışkırtırlarsa kışkırtsınlar Türkiye Cumhuriyeti bölünmeyecek dünya durdukça payidar kalacaktır.

 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner443
banner255
banner133
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 26 Ocak 2021
İmsak 06:21
Güneş 07:48
Öğle 12:58
İkindi 15:33
Akşam 17:57
Yatsı 19:19

Gelişmelerden Haberdar Olun

@