Sungurlu OSB’ye atık lastikten elektrik üreten tesis kurulacak

Sungurlu Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Behiç Akkaş, Organize Sanayi Bölgesine (OSB) ömrünü tamamlamış lastiklerden elektrik enerjisi üretim tesisi kurulacağını söyledi.

Sungurlu 27.12.2019, 22:40 27.12.2019, 22:19
672
Sungurlu OSB’ye atık lastikten elektrik üreten tesis kurulacak

TSO Başkanı Behiç Akkaş, Sungurlulu hemşehrimiz Ziya Koçak’ın yöneticisi olduğu De Solar 5 Enerji Üretim Limited Şirketinin ömrünü tamamlamış lastiklerden proliz yöntemi ile elektrik enerjisi üretimi projesi kapsamında, ilçeye gelerek yer talebinde bulunduklarını belirtti. Firma yetkilileri ile Sungurlu Organize Sanayi Bölgesi’ne giderek incelemelerde bulunduklarını anlatan Akkaş, OSB’nin proje için uygun olduğuna karar verildiğini kaydetti.

Behiç Akkaş, atıkların yakılmasına ilişkin yönetmeliğin “Yakma tesisleri için yer seçimi izni verilmesi” maddesi gereği tesis kurmak isteyen kişilerin Mahalli Çevre Kurulu kararı ile başvuru yapması gerektiği için şirketin İl Mahalli Çevre Kurulu’na başvurduğunu söyledi.

Sungurlu TSO Başkanı Akkaş, Çorum Vali Yardımcısı Tamer Orhan başkanlığında toplanan İl Mahalli Çevre Kurulunun, De Solar 5 Enerji Üretim Limited Şirketinin başvurusunu değerlendirerek, Sungurlu OSB’de yer seçimi izni başvurusunun uygun bulunduğunu aktardı.

Başkan Behiç Akkaş, Organize Sanayi Bölgesinde 103 Ada 8 ve 9 parsellerde tesisin kurulmasının uygun görüldüğünü vurguladı.

“OSB’DEKİ 17 DÖNÜM ARAZİYE KURULACAK”

De Solar 5 Enerji Üretim Ltd. Şti. Limited Şirketinin yetkilisi hemşehrimiz Ziya Koçak, ise yaptığı açıklamada, firma olarak hazırladıkları ömrünü tamamlamış lastiklerden proliz yöntemi ile elektrik enerjisi üretimi projesini Sungurlu’da hayata geçirmek istediklerini söyledi.

Sungurlu TSO Başkanı Akkaş ve Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Ergül’ün kendisi ile yakından ilgilenerek projenin OSB’ye kurulması kararını aldıklarını kaydetti. Projenin idari sürecinin devam ettiğini anlatan Koçak, OSB’de 5-8 dönümü kapalı olmak üzere toplam 17 dönüm arazi üzerine tesis kuracaklarını ve 20-25 kişinin istihdam edileceğini ifade etti.

Projenin Çevresel Etki Değerlendirmesinin (ÇED) devam ettiğini belirten Koçak, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından lisanslandıktan sonra proje onaylanıp çalışmalara başlayacaklarını aktardı.

Ziya Koçak, tesisin faaliyete geçmesiyle üretilen enerjinin kamu yararı adına ulusal elektrik sistemine aktarılacağını vurguladı.

(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
28°
açık
banner303
Namaz Vakti 28 Eylül 2020
İmsak 05:03
Güneş 06:27
Öğle 12:36
İkindi 15:56
Akşam 18:35
Yatsı 19:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@