Sungurlu Diğ Çayı ıslahı için sözleşme imzalandı

Sungurlu İlçe merkezinden geçen derelerin ıslahı projesi kapsamında Diğ Göleti’nin inşaat işine ait sözleşme imzalandı.

Sungurlu Diğ Çayı ıslahı için sözleşme imzalandı

Sungurlu İlçe merkezinden geçen derelerin ıslahı projesi kapsamında Diğ Göleti’nin inşaat işine ait sözleşme imzalandı.

29 Nisan 2018 Pazar 22:15
Sungurlu Diğ Çayı ıslahı için sözleşme imzalandı

Devlet Su İşleri (DSİ) 5. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, 4 Ocak’ta ihalesi yapılan Sungurlu Diğ Göleti inşaatı işine ait sözleşmenin imzalandığı belirtildi.

DSİ yatırımları ile Çorum ilinin topraklarına can, çiftçilere bereket getirdiği ifade edilen açıklamada şunlar kaydedildi: “Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun talimatıyla, son 15 yılda Çorum ilinde 7 baraj, 3 gölet inşa ettik. 158 bin 950 dekar araziyi sulamaya açtık ve çiftçilerimize yıllık 127 milyon lira zirai gelir artışı sağladık, 68 derenin ıslahını tamamladık. Bu kapsamda DSİ 5. Bölge Müdürlüğümüz, Çorum İlindeki tarıma elverişli verimli arazilerin sulanmasına yönelik çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. 1450 dekar zirai alanın sulanmasını temin edecek ve çiftçilerimize yıllık 1 milyon lira zirai gelir artışı sağlayacak olan Çorum Sungurlu Diğ Göleti inşaatı işine ait sözleşme, 27 Nisan 2018 tarihinde DSİ 5. Bölge Müdürü Dr. Murat Alp ile yüklenici Kormak İnş – Temelfen Yapı ortak girişimi arasında imzalandı.

Çorum Sungurlu Diğ Göleti İnşaatı işi kapsamında; Temelden yüksekliği 43,50 metre, kil çekirdekli homojen dolgu tipinde gölet inşaatı yaptırılacaktır. Çorum ilimize, Sungurlu ilçemize hayırlı olsun.” Sungurlu İlçe Merkezi Dereleri Islahı projesi: “Diğ Çayı’nın 5 kilometre uzunluğunda ıslahı ve 1 adet sel kapanı, Budaközü Deresi’nin 6 kilometre uzunluğunda ıslahı, Akçay Deresi’nin 1,2 kilometre uzunluğunda ıslahı ve 17 adet köprü yapımını içeriyor. Proje kapsamında, dere yataklarının temizlenmesinin yanı sıra zeminleri betonla kaplanacak, kenarlarına koruma duvarları ve bu duvarların üstüne korkuluklar yapılacak. Proje ile ayrıca ilçe merkezindeki derelerin üstündeki 17 adet köprü yıkılarak kent estetiğine uygun olarak yenilenecek. Projenin tamamlanmasıyla ilçeye güzel bir görüntü sağlanması planlanıyor.”

(Haber Merkezi)

banner155