Sungurlu Barajı için ilçeye heyet gelecek

Sungurlu’nun içmesuyu ihtiyacının yanında 3 bin 172 dekar arazinin sulanmasının amaçlandığı Sungurlu Barajı (Kırankışla) rezervuarında tespit edilen höyük nedeniyle baraj projesi beklemeye alınmıştı.

Sungurlu 04.02.2015, 20:46 04.02.2015, 20:47
1525
Sungurlu Barajı için ilçeye heyet gelecek
Adalet ve Kalkınma Partisi Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu da konuyu yakından takip ediyor. Halkımızın yaşamsal ihtiyaçlarından birinci önceliğinin içmesuyu olduğunu hatırlatan Milletvekili Uslu, “İçmesuyu her ne kadar yerel yönetimler olan belediyelerin uhdesinde olsa da kaynak sorununun giderilmesi halkımızın sağlıklı içme ve kullanma suyuna kavuşması önem arz etmektedir. Amacımız halkımıza hizmettir. Siyaset gözetmeksizin çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.
Mecitözü’nde yaşanan içme ve kullanma suyu sorunun çözümü için Belediye Başkanı Ünal Yavuz’a daha önce destek sağladıklarını, Sungurlu Belediye Başkanı Abdulkadir Şahiner’in de bu konuda kendilerini ziyaret ederek destek talebinde bulunduğunu söyleyen Uslu, “Sungurlu Barajı’ndaki höyük nedeniyle alternatif çözüm bulunması yönünde destek istenmişti. Ancak yakın bölgede bir alternatif çözüm bulunamadı. Gerek Orman ve Su İşleri Müsteşarımız Lütfi Akça gerek DSİ yetkilileri gerekse Kültür Varlıkları Koruma Kurulu ile yaptığımız sıkı takip ile Sungurlu Barajı’nda sona geliyoruz. Tabi bu işlemler devam ederken höyük dışarda bırakılarak teknik çalışmalar DSİ tarafından devam ettirilmiştir. Sungurlu Barajı’nda herhangi bir sorun yok. 8-11 Şubat tarihlerinde Kültür Varlıkları 2 Numaralı Koruma Kurulu’nca oluşturulan Bilim Komisyonu heyeti ilçemize gidiyor. Komisyon höyük ile ilgili yapacağı çalışma ile ne yapılacağına karar verecek. Ayrıca işin yatırım programına alınması içinde çalışmalar başlatıldı” diye konuştu.
(ÇORUM HABER)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 23 Eylül 2020
İmsak 04:57
Güneş 06:22
Öğle 12:38
İkindi 16:02
Akşam 18:43
Yatsı 20:02

Gelişmelerden Haberdar Olun

@