Şahiner’den KKKA uycarısı

Sungurlu Belediye Başkanı Abdulkadir Şahiner, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığıyla ilgili vatandaşların bilinçlendirilmesi amacıyla bir mesaj yayınladı.

Sungurlu 19.04.2018, 22:03
430
Şahiner’den KKKA uycarısı

Çorum’un kene vakalarının görüldüğü illerden olduğunu işaret eden Belediye Başkanı Şahiner, “Bu, ilimiz ve ilçemiz de her ortamda, doğal güzelliğin olduğu, piknik yaptığımız her yerde kenelerle karşılaşacağız anlamına gelmez. Vatandaşlarımız korkmasın, ilçemize gelen misafirlerimizin de içi rahat olsun. Alınacak basit tedbirler ve yaptığımız çalışmalarla KKKA hastalığından korunmak mümkün” dedi.

Şahiner, öncelikle kenelerin insan vücuduna tutunmasının engellenmesi gerektiğini kaydederek, şunları söyledi: “Doğa ile iç içe yaşayan bir toplumuz. Kırsal alanlara, piknik yerlerine, bağ, bahçe ve tarlalara gittiğimizde ve döndüğümüzde almamız gereken tedbirler var. Bu tür alanlara gidiyorsak vücudun açık kalan yerleri mümkün olduğunca kapatılmalıdır. Pantolonun paçalarını çorapların içine koymalıyız ya da çizme giymeliyiz. Gittiğimiz yerde oturacak ya da piknik yapacaksak açık renkte örtü sermeliyiz. Açık renk giysi ve örtülerde dolaşan keneyi rahatlıkla görebiliriz.

Kenenin insan vücuduna girdikten sonra 2-3 saat dolaştığını ve kendine uygun bir tutunma alanı arar.Kırsal alandan, bağdan, bahçeden döndüğümüzde giysiler tamamen çıkarıldıktan sonra vücudun her tarafı aranmalıdır. Kene erken dönemde bulunup çıkarılırsa KKKA hastalığı bulaştırma ihtimali daha azdır. Kene vücuda tutunmuşken kolonya, alkol ve kimyasal maddeler kenenin üzerine dökülmemelidir. Kene çıkarıldıktan sonra da mutlaka bir sağlık kuruluşuna gidilerek kan örneği verilmelidir”

(Bülent USLU)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
-1°
açık
banner303
Namaz Vakti 28 Kasım 2020
İmsak 06:05
Güneş 07:34
Öğle 12:33
İkindi 15:00
Akşam 17:22
Yatsı 18:46

Gelişmelerden Haberdar Olun

@