Mühendislik ve Sungurlu MYO’da “Engelsiz Üniversite Buluşmaları”

Hitit Üniversitesi Engelli Öğrenci Birimi koordinasyonu tarafından düzenlenen “Engelsiz Üniversite Farkındalık Buluşmaları”na Mühendislik Fakültesi ve Sungurlu Meslek Yüksekokulu ile devam edildi.

Mühendislik ve Sungurlu MYO’da “Engelsiz Üniversite Buluşmaları”

Hitit Üniversitesi Engelli Öğrenci Birimi koordinasyonu tarafından düzenlenen “Engelsiz Üniversite Farkındalık Buluşmaları”na Mühendislik Fakültesi ve Sungurlu Meslek Yüksekokulu ile devam edildi.

15 Aralık 2013 Pazar 23:57
Mühendislik ve Sungurlu MYO’da “Engelsiz Üniversite Buluşmaları”

Mühendislik Fakültesi’nde Engelli Öğrenci Birimi temsilcisi Araştırma Görevlisi Fatma Şahin’in sunumuyla başlayan etkinlikte Hitit Üniversitesi Engelli Öğrenci Birim Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Nur Şat, neden bu tür bir farkındalık çalışması yaptıklarını ve bu çalışmaların önemini aktardı. Hitit Üniversitesi'nin bu konuda bugüne kadar neler yaptığını ve gönüllülük esaslı bu çalışmalarla engellilerin nasıl bir fark yaratabilecekleri sorularına yanıtlarını ifade eden Yrd. Doç. Dr. Şat, mesleki bilgi ve beceri ile entelektüel birikim sağlayan üniversitenin, engellilerin yaşama bağlanmalarındaki önemine vurgu yaptı.
Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halil Aykul da bu çalışmadan duydukları memnuniyeti dile getirdi. Engelli Öğrenci Birimi’nin çalışmalarına destek vermek istediklerini ifade eden Prof. Dr. Aykul, Mühendislik Fakültesi öğretim elemanlarının ve öğrencilerinin, bundan önce de olduğu gibi, bundan sonrada engellilerin ihtiyaçlarına dönük tasarım ve üretim çalışmalarıyla böyle bir farkındalığı sonuçlandırmalarını diledi.
Daha sonra ise Sungurlu Meslek Yüksekokulu öğrencilerine yönelik olarak “Engelsiz Üniversite Farkındalık Buluşmaları” gerçekleştirildi. Yapılan etkinliğe Sungurlu Kız Meslek Lisesi öğrencileri de katıldı. Zengin bir içeriğe sahip programda bilgilendirme sunumları yanında Sungurlu Meslek Yüksekokulu öğrencilerince hazırlanan engellilik ile ilgili şiir dinletisi ve animasyon gösterisi de vardı.
Programda konuşan Yrd. Doç. Dr. Nur Şat, mesleki bilgi ve beceri ile entelektüel birikim sağlayan üniversitenin, engellilerin yaşama bağlanmalarındaki önemine vurgu yaptı.
Sungurlu MYO Engelli Koordinasyonu Birim Temsilcisi Öğretim Görevlisi Kerim Aktaş ise Engelsiz Üniversite, Engelsiz Üniversite Biriminin vermiş olduğu hizmetler, eğiticilerin, öğrencilerin ve diğer personelin engellilere yaklaşımları konularında bir sunum yaptı. Sungurlu MYO öğrencileri Yunus Kömürcü ve Samet Mehmet Erdoğan tarafından engellilik konusunda yapılan şiir dinletisinden sonra Sungurlu MYO tiyatro grubu tarafından konu ile ilgili hazırlanan drama etkinliği sunuldu.
Drama sonrasında Altınokta Körler Derneği Çorum Şube Başkanı Kürşat Abid Ashıshalı, derneğin tarihçesi, faaliyetleri, açtıkları okullar ve görme engeli bireylerin topluma kazandırılması hususunda yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. Ayrıca bu çalışmaları gerçekleştirmede maddi kaynakları nasıl gerçekleştirdiklerini anlattı. Yerel yönetim ve hükümetin görme engelli bireyler için neler yapabileceği üzerinde konuşuldu.
Altınokta Körler Derneği Şube Sekreteri Fazlı Koçak ise görme engelli olmanın nasıl bir durum olduğu, görme engellilerin günlük yaşamlarını nasıl sürdükleri, neler ile mücadele ettikleri, bu mücadelede cesaret, özgüven, empati gibi beceri ve özellikleri nasıl elde ettikleri konularında açıklamalarda bulundu. Görme engelli bireylerin aldıkları eğitimler, teknolojiden nasıl yararlandıkları ve teknolojik araçları nasıl kullandıkları hakkında uygulamalı olarak bilgiler verdi. Koçak, Braille alfabesi bu alfabeyi kullanarak nasıl yazı yazdıkları, okudukları ve görme engelli bireylerin kullandıkları hesap makinası ve beyaz baston gibi araçları öğrencilere tanıttı.
Hitit Üniversitesi Çorum Eğitim ve Araştırma Hastanesi personeli Özge Sarışen de görme engelli bir bayan çalışan olarak özellikle çalışma hayatında karşılaştıkları problemler hakkında bilgi verdi.
Konferans sonunda konuşmacılar personel ve öğrencilerden gelen çok sayıda soruyu cevapladılar ve böyle bir konferans fırsatı verdikleri için Hitit Üniversitesi Sungurlu MYO’ya teşekkür etti.
Öte yandan “Engelsiz Üniversite Farkındalık Buluşmaları”na bugün de İskilip Meslek Yüksekokulu’nda devam edilecek. Program öğretim elemanları için saat 13.30’da, öğrenciler için de saat 14.30’da yapılacak. (Volkan SINAYUÇ)

Son Güncelleme: 15.12.2013 23:57