İstanbul’un fethi için sefere çıktılar, Sungurlu’da kaldılar

Sungurlu’da mezarları bulunan yedi kişinin, rivayete göre İstanbul'un fethi için sefere katıldıklarında Orta Anadolu ayazına dayanamayıp vefat ettikleri belirtiliyor.

Sungurlu 30.06.2017, 19:41
687
İstanbul’un fethi için sefere çıktılar, Sungurlu’da kaldılar

Sungurlu’da Muhsin Yazıcıoğlu Caddesindeki arastada bulunan Yediler’in mezarları ziyaretçilerini bekliyor.

İlçe merkezinde bir arastada bulunan Yediler mezarlarına ilçe halkı çok önem veriyor. İnanç turizmi açısından giderek alternatif bir ziyaret merkezi haline gelen Yediler için Fatiha okuyanların muradına ereceğine inanılıyor. Ziyarete açık olan Yediler mezarlarında bilen duyanlar dua ediyor. Bölgenin inanç turizmi açısından önemli bir merkez oldu.

Rivayetlere göre Peygamber Efendimizin sahabelerinden olan bu Zat'lar, İstanbul'un fethi için sefere katıldıklarında Orta Anadolu ayazına dayanamayıp vefat etmişler ve mezarları Sungurlu'da kalmış. Cuma günleri vatandaşların ziyaret ettiği türbede vatandaşlar dua edip dileklerde bulunuyorlar.

Yediler Dergâhının kitabesi günümüze ulaşmadığından ne zaman kurulduğu ve banisinin kim olduğu konusunda yeterli bir bilgi bulunmamakta. Yedi Kardeşler ismi ile de tanınan bu dergâhın günümüze gelen yapısının dergâh mimarisi yönünden bir özelliği bulunmamakta. (Sungurlu Gazetesi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
31°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 28 Eylül 2020
İmsak 05:03
Güneş 06:27
Öğle 12:36
İkindi 15:56
Akşam 18:35
Yatsı 19:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@