12.05.2017, 00:09 463

SULAR ALTINDA KALACAK TARİHİ TÜRBE YENİ YERİNE TAŞINIYOR !

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Batman'ın Hasankeyf ilçesinde Ilısu Barajı'nın tamamlanması halinde su altında kalacak 650 yıllık Zeynel Bey Türbesi, taşıyıcı treyler sistemini kullanılarak yarın (Cuma günü) taşınacak.

Ilısu Barajı ve HES Projesi Kültürel Varlıkları Koruma ve Kurtarma Çalışmaları kapsamında Zeynel Bey Türbesi'nin, Hasankeyf Yeni Kültürel Park Alanı'na taşınması için yoğun bir şekilde sürdürülen çalışmalar tamamlandı.

Zeynel Bey Türbesi ve taşıma çalışmaları

Hasankeyf ve tarihi köprü ayakları

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü'nce iki yıl önce ihale edilen ve Diyarbakır Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nca onaylanan projeye göre, bin 100 tonluk türbe, 15X15 metrekarelik bir platform üzerine alınarak tek parça halinde 'Hollanda' yöntemiyle yeni yerine taşınacak.

Taşıyıcı treyler sisteminin kullanılacağı çalışmalar, aralarında 6 mühendis ve 3 mimarın da yer aldığı 52 kişilik ekip tarafından gerçekleştirildi. Türbe bu gaye için inşa edilen 15 metre genişliğindeki bir yol üzerinden 2 kilometre uzaklıktaki Yeni Hasankeyf’deki yeni yerine taşınacak.

Uygulanacak sistemle, türbenin orijinalliğine, dokusuna, özgünlüğüne hiçbir zarar gelmeden yerine taşınacağı yetkililerce ifade edildi ve "Taşıma yönteminde hiçbir risk yok. Taşıma öncesinde aynı güzergahta test amaçlı, aynı araçla ve türbenin ağırlığına eşit bir ağırlıkla taşıma yapacağız. Türbeyi 8 saatte taşıyacağız" dendi.

Taşıma işini birlikte üstlenen yabancı firma temsilcisi ise 1990'dan bu yana benzer 40 taşıma işlemi gerçekleştirdiklerini, 20 metre yüksekliğindeki bir binayı 12 kilometre uzağa taşıdıklarını belirtti.

Zeynel Bey Türbesi, 1462-1482'de Hasankeyf'te hüküm süren Akkoyunlular'dan kalan tek eser olma özelliğini taşıyor.

Zeynel Bey Türbesi ve geride baraj seviyesi üstünde kalan saray dün İstanbul’da gerçekleştirilen ve açılışı Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu tarafından yapılan Su ve Barış 4. İstanbul Uluslararası Su Formu’nda taşıma işinin nasıl gerçekleştirileceği bir model ile gösterildi ve tanıtıldı. Ben de bu modeli ilgi ile izledim ve ilgililerle beraber fotoğraf çektirdim.

Soldan sağa Ergün Üzücek (Devlet Su İşleri Genel Müdür Yardımcısı), Ahmet Samsunlu, Hanifi Avcı (Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürü)

İstanbul, 11 Mayıs 2017

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@