27.04.2017, 00:38 667

SULAMA HAVUZU VE GÖLET

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Eski adıyla Seciğen, yeni adıyla Çampınar, Osmancık’a 21 km, İnegöl Dağı eteğinde su çeken vadisine tahminen 400 yıl önce, 17 göçmenin kurduğu Osmancık’ımızın sayılı köylerinden birisidir.

T.C. kuruluşuyla bu köy ilkokula kavuşmuştur. Okuyanı çoktur. Bunlar 1984 yılında (33 yıl önce) Çampınar Gazetesi’ni (ülkemizde ilk) çıkarmıştır.

1999 yılında da 3000 kitapla Çampınar Prof. Bahri Savcı Kütüphanesini kuruştur.

Bugünkü Çampınar Köyü, kuruluşundan bu tarafa çiftçilik ve hayvancılık yapmıştır. Baba ve anadan kalan araziler bölüne bölüne küçülmüştür. Her şeyde yağmura bağlı olduğu için köylünün bir birikimi olamamıştır. İlkokulu bitiren bir fırsat  bulup göç ederek köyünden uzaklaşmıştır. Çiftçilik ve hayvancılık karın doyurabilseydi köyün nüfusu 2 binden fazla olurdu. Oysa şimdi nüfusta köyün nüfusu 680’dir. Kışın bu rakam daha da azalmaktadır. Bugün tüm köyler bu durumdadır.

Çampınar köyünün ortasından Çampınar  Çayı akar. Çayda on ay su vardır. Ama elle tutulur  sulama havuzu, dahası da göleti yoktur. 1900’lardan önce Çampınarlının bir isteği vardır. Yıllarca oyalanır, ekonomik değildir diye noktalanır. Bu kez, gölet talebi olur. O da raflardan indirilip yapımına geçemez. Çampınarlı tüm bunları izler, gölet de gölet der!

2017 yılının 4. ayında Osmancık’ın üç köyünde “sulama havuzu” yapılacağı ilanı vardır. Gölet isteği uyumakta, sulama havuzu 90 günde hizmete sokulacaktır.

Şimdi sulama havuzu ile gölete ait bilgiler verelim:

Sulama Havuzu: Bir artezyen kuyusundan motorpom ile çıkarılacak “yazı” denilen mevkide yapılacak sulama havuzuna su getirilecektir. Sulama havuzunda suyun kesilmemesi elektriğe bağlıdır. Elektrik masrafını devlet karşılayıverirse çok iyi olur ama bunu vatandaşa ödettirirsek, vatandaş bir darbe daha yemiş olmaz mı? Ama bir gölet yapılırsa, bu su havuzunu gölet besleyecektir. Bunun takdirini yönetenlere bırakıyoruz.

Gölet: Baraj yapılması yerine gölet yapılması her an olanaklıdır. Düşünülen su havuzları da çoğaltılabilir. O zaman Çampınar köyünde şu an boş kalan arazi yüzde 80’lerden çok aşağılara düşebilir. Çampınar’ın mesre yeri olan Köklen’de kurulacak bir gölet, turizmi de canlandıracaktır.

Sulama havuzu ve göletin yararları:

Yaz ve kış su bulunacağı için çiftçilik yapanlar;

-Yağmura bağlı olan çiftçilikten kurtulacaktır.

-Onun yerine, normal sulama,

-Damlama yöntemi,

-Yağmurlama yöntemini devreye sokacaktır. Köyde yaşamak karın doyuracaktır. Göçle giden köylüler, köylerine döneceklerdir, birer üretici olacaklardır. Samanı bile dışarıdan almaktan kurtulacaktır.

Gölet yapılırsa, Çampınar, Akören, Ağızsuyu köylerinde yaşayanlar kazanacaktır. Bu nedenle “Gölet de Gölet” diyoruz.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 28 Eylül 2020
İmsak 05:03
Güneş 06:27
Öğle 12:36
İkindi 15:56
Akşam 18:35
Yatsı 19:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@