Türkiye’mizde yap, boz bir türlü bitmez çünkü alt yapı çalışmaları yapılırken 50–100 senelik planlar yapılmaz.

Yeraltı şebekeleri, atık su, sel suyu şebekesi, elektrik, telefon, doğalgaz gibi şebekeler sıkışınca ve alacele yapılır. Biri kazar, öbürü doldurur. Bu yüzden bizim ülkemizde yol inşaatı, asfalt yaması bir türlü bitmez.

Okuduklarımıza, öğrendiklerimize göre ileri memleketlerde bu alt yapı sorunu yolların altına yapılan, 4 metre kadar genişlik ve 2 metre kadar yükseklikteki atık su ve sel suyu kanalları ile çözülmüştür.

Bu yeraltı kanallarının iki kenarlarında 30 cm yüksekliğinde ve 50 cm genişliğinde sekiler varmış. Atık sular bu kanalların ortasından akarken şehirlerin elektrik, telefon, doğalgaz vs. şebekeleri de bu kanalların duvarlarının yüzünden bağlanarak geçiriliyormuş. Tabii dolayısıyla da bu tesisatlarda yapılan her hangi bir onarım ve tamirat için yollar bir daha hiç kazılmıyormuş.

Bu kanalların havalandırması, aydınlatılması, giriş çıkış bölümleri çok muntazamdır herhalde.

Şimdi işte bu güzel ve modern tesislerin planları TOKİ vasıtasıyla Türkiye’ye getirilmeli ve hiç olmazsa bundan sonra yeni şehirleşme alanlarında tatbik edilmelidir. Tabii belediyelerde alt yapı çalışmalarını böyle modern bir şekilde yapmalıdırlar.

İşte yine, yeni açılmakta olan yollar ve yeni yapılmakta olan çok sayıdaki binalarda bunlar tatbik edilmelidir.

Bir de bisiklete binmek sağlık açısından ve trafiğin rahatlaması bakımından çok faydalıdır. Bu yüzden yeni şehirleşme alanlarında BİSİTLET YOLLARI DA MUTLAKA OLMALIDIR.

NAYLON VE NAYLON (PLASTİK) POŞET!

Günümüzde naylon atıklar en büyük, doğayı en kirletici ve yüzlerce yıl erimeyen özelliğiyle çok zararlı bir maddedir. Birçok Büyükşehir belediyeleri bu atıkları ayrıştırarak bunun zararlarını %10–15 lere kadar indiriyorlar. Böyle yararlı tesisler kurmuşlar. Nüfusu 10.000 olan yerleşim yerlerinde bile vakit geçirmeden bu tesislerden kurmalıyız.

En önemlisi de birçok gelişmiş ülkede olduğu gibi plastik poşet kullanım yasağı getirilmelidir.

Bundan 20–30 yıl önce naylon poşet mi vardı? File vardı, sepet vardı, senbil (kayış büyük çanta) ve büyük mendiller vardı.

Yine öyle yapılmalı. Çocuklarımıza, torunlarımıza daha yaşanır bir dünya bırakmak için bu yapılmalı ve böylece vebalden az da kurtulunmalıdır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol