“Güreşte yapabildiğiniz her şey bir tekniktir”

Fransa’da düzenlenen Gençler Dünya Güreş Şampiyonası’nda, Norveçli güreşçiye yaptığı ve künde ile biten hareketiyle dünyanın gündemine oturan Çorumlu güreşçi Oğuzhan Yalçın, “Güreşte yapabildiğiniz her şey tekniktir” ifadesini kullanırken, “Bu hareket bilinen ama çok riskli olduğu için pek yapılmayan bir harekettir. Bitime 5 saniye vardı ve ben 2-1 yenik durumdaydım. Kazanmak için bir şeyler yapmam gerekiyordu ve o anda daha önce bir dünya şampiyonasında gördüğüm bu hareket aklıma geldi. Antrenmanlarda da denediğimiz bir hareketti. Başarılı oldum ve kazandım. Keşke bu hareket madalya getirseydi” dedi.

Spor 22.09.2016, 00:08 22.09.2016, 00:09
613
“Güreşte yapabildiğiniz her şey bir tekniktir”

30 Ağustos-4 Eylül tarihlerinde Fransa’nın Mocan kentinde düzenlenen Gençler Dünya Güreş Şampiyonası’nda grekoromen stil 66 kiloda milli mayoyu giyen Çorumlu güreşçi Oğuzhan Yalçın’ın, ilk turda karşılaştığı Norveçli Thoresen karşısında 2-1 yenik durumda iken bitime 5 saniye kala yaptığı ve sonrasında 4-2 kazanıp tur atladığı müsabakada yaptığı hareketin yankıları sürüyor. Uluslararası Güreş Federasyonları Birliği, Oğuzhan’ın bu hareketini şampiyonanın en iyi hareketi olarak seçerken, Çorumlu güreşçi bu hareketle bir anda meşhur oldu.
Haber kanallarına konu olan ve sosyal paylaşım sitelerinde izlenme rekorları kıran hareketle ilgili konuşan Oğuzhan Yalçın, “Bu hareket madalya getirmedi ama beni tüm dünyaya tanıttı. Madalya getirse daha iyi olurdu. Ben ülkemin bayrağını yukarı çekmeyi tercih ederdim” ifadelerini kullandı.
Hareketin internette 1,5-2 milyon kez tıklandığına dikkat çeken Oğuzhan, “Sosyal medyadan iyi ve kötü tepkiler geldi. Türkiye ve dünyadan tepkiler aldım. Destek amaçlı teşekkürler aldım. Ben Çorumluyum. Çorum AK Parti İl Başkanı, kulüp hocalarım Mehmet Akif Pirim ve Mehmet Ayhan aradılar. Kendilerine çok teşekkür ediyorum” dedi.
BÜYÜK RİSK
Dünya ve Avrupa Şampiyonaları'nda bir derecesinin olmadığını anlatan genç güreşçi, "Uluslararası şampiyonalarda derecelerim var. Hareketin bir ismi yok ama sadece tamamladığım kısmı künde olarak geçiyor. Üstüne de parende attım" dedi.
Sözlerine, "Güreşte yapabildiğiniz her şey bir tekniktir" diyerek devam eden Çorumlu milli güreşçi, “Önemli olan hareketi yapabilmek, puan alıp, sonuca gitmektir. O hareketi yaptığımda maçın bitimine 5 saniye vardı. O anda aklıma geldi. Çok kısa bir zaman var, karar verip bir şey yapmanız lazım. Rakibin üzerine atlamam gerekiyordu. Zaten alttan girip puan alamazdım. Rakibin üzerine atladım ve puan aldım. Rakibim beni kaldırdığı anda ben bunu yapmaya karar vermiştim.
Yaptığım hareketi daha önce bir Dünya şampiyonasında izlemiştim. Yine o zaman da bu hareket popüler olmuştu. Oradan aklımda kalmıştı. İdmanlarda bu hareketi yaparız. Çok riskli bir hareket olduğu için çok fazla kullanılmıyor. Maçta denk geldi ve yaptım" şeklinde konuştu.
(Hüseyin AŞKIN)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
az bulutlu
banner303
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@