‘Çorum’a devasa bir spor kompleksi kazandırıyoruz”

Belediye Başkanı Zeki Gül geçen sene inşaatına başlanan ve yıl sonunda tamamlanması planlanan yeni spor salonunda incelemelerde bulundu. Başkan Gül, 25 bin metrekarelik alana yapılan ve 4 bin 840 seyirci kapasiteli spor salonunun Çorum'a kazandırmanın heyecanı içerisinde olduklarını söyledi.

‘Çorum’a devasa bir spor kompleksi kazandırıyoruz”

Belediye Başkanı Zeki Gül geçen sene inşaatına başlanan ve yıl sonunda tamamlanması planlanan yeni spor salonunda incelemelerde bulundu. Başkan Gül, 25 bin metrekarelik alana yapılan ve 4 bin 840 seyirci kapasiteli spor salonunun Çorum'a kazandırmanın heyecanı içerisinde olduklarını söyledi.

19 Temmuz 2018 Perşembe 01:04
‘Çorum’a devasa bir spor kompleksi kazandırıyoruz”

Kunduzhan Mahallesi’nde yapımı devam etmekte olan yeni spor salonunu inceleyen Belediye Başkanı Zeki Gül’e Belediye Başkan Yardımcıları Ahmet Yabacıoğlu, Turhan Candan, Alper Zahir, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Haşim Eğer ve beraberindeki heyet eşlik etti. İnşaat hakkında yetkililerden bilgi alan Başkan Gül, Çorum’a devasa bir spor kompleksi kazandırmanın heyecanı içerisinde olduklarını söyledi.

Çorum Belediyesi olarak sporun yaygınlaştırılması ve sportif faaliyetlerden faydalanabilmesi için ellerinden gelen gayreti sarfettiklerini belirten Başkan Gül, amatör ve profesyonel anlamda spor yapan sporculara da desteklerinin artarak devam ettiğini dile getirdi.

Çorum’un değişen şartlarına ve ihtiyaçlarına göre yeni yapılan spor salonunun yapıldığının da altını çizen Gül, “Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu toplantısında söylediğim gibi bu sene her kulübe gereken katkıyı sağlayacağız. Şehrimize bu amaçla inşa ettiğimiz bir çok eser var. Mahalle spor salonları, parklarımızda inşa ettiğimiz semt sahaları, stadyum ve Çorumspor tesisleri bu yatırımlarımızdan bazılarıdır” dedi.

‘ÇORUM’U SPOR KENTİ HALİNE GETİRMEK İSTİYORUZ’

Çorum’u bir spor kenti haline getirmek ve yeni sportif başarılar elde etmek için gerekli olan tesisleşme çalışmaların devam ettiğini de söyleyen Gül, “Sporu ve sportif başarıları teşvik ediyoruz. Her yıl amatör spor kulüplerimize malzeme yardımlarımız sürüyor. Şehrimizin tanıtımı için ulusal ve uluslararası spor organizasyonlarına ev sahipliği yapıyoruz. Şehrimizde spor kültürünün oluşması, bu kültürün kalıcı olması için spora ilişkin her türlü değeri sahipleniyoruz. Bizden destek isteyen kurumlarımıza, sivil toplum kuruluşlarımıza gerekli desteği sağlıyoruz” ifadesini kullandı.

‘SEYİRCİ KAPASİTESİNİ 4 BİN 840 KİŞİYE ÇIKARDIK’

Yapımı devam eden yeni spor salonunu yıl sonunda tamamlanmayı planladıklarını da belirten Başkan Gül, "Kunduzhan mahallemizde yaklaşık 30 bin metrekarelik bir alanın içerisinde hayvan pazarımız vardı. Hayvan pazarımızı başka bir noktaya inşa ettik. Spor Salonumuz bu alanın 25 bin metrekarelik kısmını kaplıyor. İşin büyük çoğunluğunu bitirdik. İnşallah, yıl sonuna doğru spor salonumuzu hizmete açacağız. Salonumuzda, 3310 seyirci koltuğu var. 425 kişilik de bir vip koltuğu, 205 kişilik de protokol koltuğu bulunuyor. 900 kişilik de teleskopik koltuk ekledik. Böylece spor salonumuzun seyirci kapasitesini, 4 Bin 840 kişiye çıkardık. Spor salonumuzda engelli kardeşlerimiz için hem seyirci tribününde hem de protokol tribününde yer tahsis ettik.

Spor salonuna giriş çıkışların daha rahat olması için vip girişi, protokol girişi, basın girişi, idari giriş, seyirci giriş, sporcu girişi, antrenman salonu girişleri ayrı yerlerden olacak. Engelli, seyirci, basın ve protokol için 4 adet asansör bulunmaktadır. Spor salonumuzda basketbol, voleybol ve hentbol müsabakalarının oynanması için uluslararası standartlara uygun ölçülerde yapılmaktadır. Spor yapılan mekanın zemini önemli. Bu yüzden biz de salon zemine FİBA onaylı ahşap parke yapıyoruz. Salon içerisinde farklı boyutlarda 7 antrenman sahası bulunuyor. Antrenman sahaları, soyunma ve giyinme odaları, rakip takım soyunma ve giyinme odaları, basın açıklama odası, teknik hacimlerin tamamı zemin katta yer alıyor. Zemin katımızda hakemlere de bir oda tahsis ettik. İdari odaların bir kısmı zemin katta, bir kısmı da 1. katta bulunuyor. Salonumuzun 2. katında ise seyirci fuayesi, büfeler, protokol ve vip salonlar bulunuyor. En son katımız olan 3. katımızda da basın salonu ve canlı yayın odaları var. Canlı yayın odasının alt yapısını hazırlıyoruz. Canlı yayın aracı için de yer tanzimi yapacağız. Salonumuz etrafında da otopark için ayrıca yer tahsis ettik.

Çorum'un spor hayatına, tanıtımına önemli katkılar sağlayacağına inandığımız ve böyle hedefle inşa ettiğimiz spor salonumuzun maliyeti 32 milyon 700 Bin TL'dir. Belediyemizin şehrimize kazandırdığı bu eser, uzun yıllar sporumuza, sporcularımıza hizmet verecek. En başta da ifade ettiğim gibi Çorum'un bir spor kenti olması, hemşehrilerimizin spora, sportif faaliyetlerine ilgisinin artması, şehrimizin tanıtımı için tesisleşme çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Çorum'a, devasa bir spor kompleksi kazandırıyoruz. Hayırlı uğurlu olsun" dedi.

(Ömür SOYTEMİZ)