12.04.2014, 18:53 263

SÖZ VE ÖZ ÜZERİNE

Salim SAVCI

Salim SAVCI

İnsanoğlunun yaşamı boyunca düşüncelerini, duygularını sözlük ya da sözcük dizisiyle anlatır. Sözlüklerde de söz sözcüğü hakkında en az iki sütun geniş bilgi verilir. Sözün önemini ortaya çıkarılır.
Söz sözcüğünün S harfini kaldırıp atıverirseniz, karşınıza sözün sahibi “öz” sözcüğü çıkar. Bu kez öz sözcüğünün önemi çok daha fazla önem kazanır. Bu nedenle her toplumda kişilerde “söz ve öz” birliği aranır. Bu ise o insanımızın kişiliğini en anlamlı olarak anlatmış olur.
Öz, söz sahibinin ta kendisidir. Öz de sözlerini söylerken kılı kırk yarar, karşısındakileri küplere bindirmeye kalkışmaz. Toplum da sözü ve özü bir insana sahip çıkar.
Ne yazıktır ki, her toplumda sözü özüyle bağdaşmayan insanlar eskiden vardı, bugün de vardır. Böyle insanlar;
-Makam sahipleri,
-Siyasal alan öncüleri,
-Yazarlar,
-Toplumun her kesiminden çıkabilir. Toplumda yer alan bireyler ise çok konuşanları dinlemekten kendisini alamaz. O ülkede demokratik bir düzen var ise her konuşan, pek çok kişinin konuşmalarına neden olabilir. Bu konuşmalar boyut kazanırsa, bir konuşana cevap veren birçok kişi çıkar. Bu ise yazılı ve görüntülü medyada üst düzeylere doğru yükselmeye başlar.
Konuşanlar, ana kavramların altlarını oymaya kalkışabilir. Toplum bir gerilim içine düşebilir. Ama sorunların yerini incir çekirdeği yer alır, söz sahiplerini acı acı eleştirenler hızla artabilir. Bu nedenle, yaşadığımız bu ortamda, sevgi ve saygı ortamını kaldırmak isteyenlere;
-Biz,
-Sizler,
-Onlar kocaman bir hayır demek zorundayız. Niçin? Gelecek kuşakların huzurlu yaşamaları için!
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
13°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 26 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@