26.07.2013, 00:00 224

SÖVMELİ KONUŞMAK BİR ALIŞKANLIKTIR

Salim SAVCI

Salim SAVCI

İnsanoğlunun, yaşadığı sürece kendisine özgü alışkanlıklarımız vardır. Buların hepsi, koşullanmış davranış ya da tepki biçimidir. İç ve dış etkilerle bir eylemdir ya da davranışların yinelenmesidir. Hepsi de aynı biçimde gerçekleşmenin bir sonucudur. Alışkanlıkların çeşidi çoktur. Bunların başında, sigara, alkol, bir de sövmeli konuşma gelir. Bu ve benzerleri alışkanlıktır, okumak ise, alışkanlık değil bilinçli (akıl ve beyin gücünü kullanma) bir eylemdir, bu eylemi her gün yerine getirmektir.

Biz sövmeyi ele alalım, onun üzerinde duralım. Çünkü, sövmeli konuşma, büyük kentlerden ta köylere dek hızla yayılıp gidiyor. Dahası da var. Yalnız erkekler değil, hanımlar da sövmeli konuşabiliyorlar. Onlara soracak olursanız, oh rahatladım cevabını alıyorsunuz. Düşünüp kalıyorsunuz. Çoğunluk gibi, bana ne, beni ilgilendirmez diyemiyorsunuz. Büyük bir huzursuzluk duyabiliyorsunuz. Kimseyi incitmeden konuşmaya kalkıyorsunuz, sövmeli konuşmayı sevenlere hiçbir etki yapamıyorsunuz. Bu yazı da bunlardan birisi oluyor. Hemen sövmeli konuşmada geçen sözcüklerin anlamlarına bilseniz bile bir göz atıyorsunuz, önceliği sövme sözcüğüne veriyorsunuz.

Sövmek: Sözcük Türkçedir. Eşanlamlısı olan küfürün yerine geçer. Bir insanın ağzını bozma anlamında da tanımlanabilir.

Küfür: Sözcük Arapça’dır. Eşanlamlısı sövmektir. Anlamı ise;

-Evrenin tek yaratıcısı olan Allah’ın varlığını, yüceliğini inkar etmektir, bu yolda söylenilen sözdür.

-Bayağı ya da çok ayıp sayılacak bir sözcüktür.

Şimdi de bu tanımlarda geçen sözcükleri ele alalım:

Bayağı: Niteliksiz yani niteliği olmayandır. Aşağılık anlamını da içerir.

Ayıp: İnsana utanç verecek durumların hepsi ayıp sayılır. Kapsamı da birikiminiz kadar genişlik kazanır.

Ağzını bozmak: Sövme ve küfür yerine geçer. Bir kişi, kızgınlık ya da can sıkıntısıyla birine ya da bir şeye karşı ayıp sayılacak bir takım sözler söylüyorsa o kişi bal gibi ağzını bozmuş olur.

Ağzını bozmayı alışkanlık haline getirenlere de toplum küfürbaz der, onu böylece damgalar. Ne yazıktır ki küfürbazlar, dün vardı, bugün de var, yarın da kesinlikle olacaktır.

İnsanlar bu damgayı yememek için kişiliklerini bilmelidir, kişiliklerine sahip çıkmalıdır. Başkalarının kişiliklerini küçülten konuşmalar yapmamalıdır.

Ne yazıktır ki, toplumumuzda sövmek, bazı kişilerde öyle büyük boyut kazanmıştır ki, söverek konuşmayı bir türlü bırakamazlar.

Şimdi bir kez daha düşünelim:

-Ağzımızı bozduk, ne kazandık?

-Neden ağzımızı bozduk diye düşünmedik?

-Söverek konuşmak beni yüceltmedi, diye bu alışkanlığımızı niçin bırakamadık?

-Dilimize neden sahip olamadık?

-Sövmenin ayıp ve günah olduğunu neden düşünemedik?

Bu sorular karşısında terleyebiliyorsanız sizi kutlarım. Çünkü o zaman bir değer olursunuz. Sövenlerin, küfürbazların yanında, masasında yer almazsınız. Hele o masadan kalkıp gidiverirseniz söverek konuşanlara bir güzel ders vermiş olursunuz!

 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@