29.01.2019, 00:14 743

SOKRATES’İN ÜÇLÜ FİLTRE TESTİ

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Sokrates ile ilgili bana gönderilen bir maili sizlerle paylaşmayı istiyorum. Bu anlatım, insanları dedikodu yapma konusunda uyaran bir nitelikte…

* * *

M.Ö. 469 yılında Atina’da doğan Sokrates, Antik Yunan filozofudur ve Yunan felsefesinin kurucuları arasındadır. Filozof Pla­ton'un hocası olan Sokrates, görüşleri, tar­tışmaları yeni iktidarın temsilcileri tarafın­dan beğenilmediği için, yeni tanrılar icat ettiği, görüş ve tartışmalarıyla, gençleri baş­tan çıkardığı gerekçesiyle M.Ö. 399 tarihinde ölüme mahkum edilmiştir.

* * *

Bir tanıdık Sokrates’e rastladı ve dedi ki:

- “Arkadaşınla ilgili ne duyduğumu biliyor musun?”
Sokrates:

- “Bir dakika bekle” diye cevap verdi. “Bana bir şey söylemeden evvel senin küçük bir testten geçmeni istiyorum. Buna üçlü filtre testi deniyor.
Benimle arkadaşım hakkında konuşmaya başlamadan önce, bir süre durup; söyleyeceğini gözden geçirmek iyi bir fikir olabilir. Bu nedenle üçlü filtre testi diyorum. Birinci filtremiz doğruluk filtresidir. Bana birazdan söyleyeceğin şeyin tam anlamıyla doğru olduğundan emin misin?”
Adam “Hayır” dedi, “Aslında bunu sadece duydum.”

Sokrates, devam etti:
- “Öyleyse, sen bunun gerçekten doğru olup olmadığını bilmiyorsun. Şimdi ikinci filtreyi deneyelim, iyilik filtresini. Arkadaşım hakkında bana söylemek istediğin şey iyi bir şey mi?” Adam, “Hayır, tam tersi.” dedi.
- “Öyleyse” diye devam etti Sokrates, “Onun hakkında bana kötü bir şey söylemek istiyorsun ve bunun doğru olduğundan emin değilsin. Fakat yine de testi geçebilirsin, çünkü geriye bir filtremiz daha kaldı, yararlılık filtresi. Bana arkadaşım hakkında söyleyeceğin şey benim işime yarar mı?”
- “Hayır, gerçekten yaramaz.” dedi adam.
- “İyi” diye tamamladı Sokrates. “Eğer, bana söyleyeceğin şey doğru değilse, iyi değilse ve işe yarar bir şey değilse bana niye söyleyesin ki?”

* * *

Bu mailin son kısmında benim de tasvip ettiğim aşağıdaki değerlendirmeler yer alıyordu.

Doğruluğu kesin olmayan, bize faydası olmayan kötü duyumların paylaşılması bulunduğumuz ortamlarda kişisel ve kurumsal güveni zedelemekte, insanlar arasında huzur, dostluk ve sevgi ortamının bozulmasına sebep olmaktadır.

Yaşadığımız ortamda sevgi, saygı ve güven ortamının tesisinin en önemli şartlarından biri dedikoduya meydan vermemektir.

Herhangi bir arkadaşımız veya tanıdığımız hakkında başıboş konuşmalar duyduğumuz her sefer bu üç filtre testini kullanmamız hem ilişkimizi, hem saygınlığımızı korumamız için faydalı bir yoldur.

Eminim ki sizler de her zaman bu tavsiyelere uyuyorsunuzdur.

İstanbul, 27 Ocak 2019

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
13°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 28 Ekim 2020
İmsak 05:33
Güneş 06:58
Öğle 12:29
İkindi 15:22
Akşam 17:51
Yatsı 19:10

Gelişmelerden Haberdar Olun

@