18.06.2012, 00:00 240

SİYASETÇİLER ARASINDA DİYALOG VE YAKINLAŞMANIN ÖNEMİ !

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Geçen hafta Çorum'da olduğum için birikmiş gazeteleri okurken Yalçın Bayer'in aşağıdaki yazısına rastladım.Yazının esasını ''SİYASETTE KÜSLÜK YOKTUR'' teşkil ediyor.Ülkede barış ve huzurun olması ve sağlanması siyasetçilerin birbirleri ile konuşmalarına, bir araya gelmelerine ve geçmişte hizmet verenlerle diyaloglarını devam ettirmelerine bağlıdır. Ne yazık ki bu durumların uygulamasına  pek rastlanmamaktadır.

Makama gelenler daha önce hizmet edenleri takdir etmemekte,onun bilgi birikiminden faydalanmak istememekte ve bazı durumlarda onları neredeyse öcü görmektedirler.Lütfen şöyle etrafınıza bakınız... Neler görüyorsunuz? Şehrimize hizmet etmişleri hiç bugünün idarecileri yanında ve hatta yakınında görüyor musunuz?

1983 yılında İmar ve İskan Bakanlığı'nın kuruluşunun 25.yılını kutlarken, o tarihe kadar bakanlık görevleri üstlenenleri davet etmiş, hizmetleri için kendilerine teşekkür etmiş ve plaket vermiştik. Bu davette hatırlandıkları için bana özel olarak teşekkür eden bakanları o gün anlayamamıştım. Ama bugün bakanlık görevimi bırakalı 28 yıl olmasına rağmen beni kimse hatırlamadı ve kimse benden ülkem için bir hizmet istemedi.Halbuki mesleki ve akademik birikimim ilgili bakanlıkların çalışmalarına önemli katkılar sağlayabilirdi...

Lütfen aşağıdaki yazıyı benim yukarıda açıkladıklarımın ışığında okuyarak değerlendiriniz.

'Siyasette küslük yoktur’ sözünün devamında 'Barışmasını bilmeyen küsmesin' denir.

*     *     *

‘BAHAR HAVASI' MI?

“Başbakan Erdoğan’ın, Kılıçdaroğlu ile randevusundan önce söylediği ‘Siyasette küslük olmaz, köprüler atılmaz’ sözünü önemsemek gerekiyor. Çünkü Erdoğan, bir siyasi rakibine karşı ilk kez dolaylı da olsa böyle bir ‘yumuşak üslup’ kullanıyor.

Buna siyasette ‘bahar havası’ denir.

‘Siyasette küslük olmaz’ sözünün esas sahibi Süleyman Demirel’dir. Küslük ve inat, gerginlik yaratır. 1980’lere giden süreçte, Ecevit ve Demirel’i, bırakın siyaset için görüşmede uzlaşmayı, eşleriyle askeri uçakla Hamzakoy’a götürülürken dahi konuşmadılar, ‘gerginliklerini’ sürdürdüler. 1980 Darbesi böyle geldi. Demirel ‘Siyasette küslük olmaz’ sözünü hangi yıllarda kullandı? Demirel’le ilgili birçok kitap yazan ve onun konuşmalarını derleyen gazeteci dostumuz Hulusi Turgut’a sorduk, o da ‘1960’ların ortalarından beri her zaman kullanmıştır’ dedi.

Geçenlerde gazetelerde yer aldı. ABD Başkanı Obama, selefi Bush’u Beyaz Saray’a davet etmişti; eşleriyle birlikte samimi bir ortamda poz veriyorlardı. Bizde eski ve yeni cumhurbaşkanları aileleriyle birlikte böyle bir ortamda hiç beraber oldular mı?

Hulusi Turgut ‘Hiç hatırlamıyorum’ dedi ama Evren’e dönük bir anısını da anlattı:

‘Demirel, 16 Mayıs 1993’te cumhurbaşkanı seçildi; ertesi gün de bir resepsiyon verdi. Demirel, Evren’e telefon edip davet etmiş, hatta Marmaris’ten kendisini Ata uçağı ile aldırmış. Ve Evren de o davette yer aldı. Aradan bir ay geçti, Ankara’da Ali Baransel’le oturuyoruz, daha sonra Demirel’i ziyaret ettim. O sırada içeriye deniz yaveri girerek, Sayın Evren’in sağlık durumu hakkında bilgi arz etti. Sayın Demirel, Evren Paşa prostat kanseri, Amerika’da tedavi ettiriyoruz; her gün de rapor alıyorum’ dedi ve sonra da şunu ekledi: ‘Siyasette küslük olmaz. (Demirel, ‘küslük’ü Isparta şivesiyle ‘küsülük’ diye söylerdi. Bu lafın devamı da vardır: ‘Barışmasını bilmeyen küsmesin’dir.) Bu yaptığımız hem insani bir durumdur. Cumhurbaşkanlığı yapmış bir kişiye her zaman saygı göstermek gerekir.’

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Süleyman Demirel ve Ahmet Necdet Sezer’i eşleriyle birlikte Köşk’e davet eder mi?

- ?!..

- Neden olmasın?

Siyasette zaman zaman ‘bahar havası’ vardır, 10 yıl sonra da Türkiye bunu özlüyor.”

Yalçın BAYER , 7 Haziran 2012 -Hürriyet

*     *     *

Lütfen bu yazımın ana düşüncesi olan ''SİYASETTE KÜSLÜK YOKTUR'' fikrinin benimsenmesi için gayret ediniz ve bunu yapmayanları gücünüz yettiği kadar uyarınız...

İstanbul, 17 Haziran 2012

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@