24.10.2009, 00:00 102

ŞİŞMANLIK KANSERİ TETİKLİYOR

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Bu yazımın başlığını görünce şaşırmış olabilirsiniz...Ahmet hoca tıp konusuna da mı girdi diye düşünebilirsiniz.Bu benim haddime düşmez.Her mesleğin bir ihtisas alanı var...

Bu konuya ilgi duymamın nedeni, benim de 13 kilo fazlamın olmasıdır.

Bana ''Haber Analiz'' grubu tarafından gönderilen mailde günün konuları arasında yer alan bu haberi önemli gördüğüm için aşağıda aynen değerlendirmenize sunuyorum.

*     *     *

''Obezitenin (aşırı şişmanlığın), gelecek yıllarda kadınlarda kanserin önde gelen nedeni olabileceği bildirildi.

Avrupa'da şişmanlık ve obezitenin, kanserlerin yüzde 8'inden sorumlu olduğu belirtiliyor. Uzmanlar, obezitenin yayılmasıyla bu oran yükselirken, kanserin temel nedenleri arasındaki sigara ve hormon tedavisinin geriye düşme eğiliminde olduğunu kaydediyorlar.

E.Kolay'dan alınan habere göre; Avrupa Kanser Teşkilatı ile Avrupa Tıbbi Onkoloji Derneği'nin toplantısında araştırmasını sunan Manchester Üniversitesinden Andrew Renehan, obezitenin, gelecek on yılda kadınlarda en büyük kanser nedeni olacak kadar hızlı yayıldığını söyledi.

Renehan ve meslektaşları, 30 Avrupa ülkesinde şişmanlık yüzünden olduğu düşünülen kanser vakası sayısını belirlemelerini sağlayacak bir model hazırladılar.

Bu modele göre, 2002 yılında 2 milyon kanser vakasının 70 bininin obezite yüzünden olduğu hesaplanırken, 2008 itibariyle bu sayının 124 bine çıktığı belirlendi. Şişmanlığa bağlanan kanserlerden yüzde 65'inin kolorektal kanser, menapozlu kadınlarda meme kanseri ve endrometrial kanser olduğu belirtildi.

Göbeklilerde mide bağırsak kanseri riski yüksek

Renehan, ABD'de yapılan bazı araştırmaların, obezliğin kanserlerin yüzde 20'sinden sorumlu olduğunu gösterdiğini söyledi.

Birleşik Krallık Kanser Araştırma Kurumundan Lucy Boyd da "Şişmanlık veya obezite, muhtemelen sigaradan sonra kanserin en büyük nedenlerinden biri" dedi.

Bilim adamları şişmanlığın neden kanser riskini artırdığını tam olarak bilmiyorlar, ancak bunun hormonlarla bağlantısı olabileceğini düşünüyorlar. Vücudun şişmanladıkça, tümörlerin büyümesine yardım eden östrojen gibi hormonları daha fazla ürettiğine dikkati çekiliyor.

Göbekli insanların midelerinde de daha fazla asit biriktiği, bunun da mide bağırsak kanserine yol açabileceği belirtiliyor.

Obezitenin (aşırı şişmanlığın), gelecek yıllarda kadınlarda kanserin önde gelen nedeni olabileceği bildirildi.

*      *     *

Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu (TKASK) Başkanı Prof. Dr. Tezer Kutluk, kilo fazlalığı ve aşırı şişmanlığın (obezite) kansere yakalanma riskini artırdığına işaret ederek, `Dünya genelinde yapılan araştırmalarda, tüm kanserlerin yüzde 30`u kilo fazlalığı ve şişmanlık ile ilişkili bulunmuştur` diyor. Bu değerlendirme ile yazıma son vermeyi istiyorum.

İstanbul,21 Ekim 2009

Tuğba İstanbullu,Haber Analiz Grubu,21.10.2009

www.haberx.com/saglik haberleri/subat 2009
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@