09.05.2013, 00:00 145

ŞİRKETLERİN YURT DIŞI BİRİM, MARKA VE TANITIM FAALİYETLERİNE DEVLETÇE SAĞLANAN DESTEKLER ( II )

Erdal SÖNMEZ

Erdal SÖNMEZ

Bir önceki yazımızda değindiğimiz üzere, Para-Kredi ve Koordinasyon Kurulu’nca yayımlanan muhtelif Tebliğlerle, şirketlerin yurt dışı mağaza, depo, ofis, showroom veya reyon gibi birimleri ile marka ve tanıtım faaliyetlerine ilişkin harcamalarının bir kısmı Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu’ndan (DFİF) karşılanabiliyor.

Şirketlerin yurt dışı birim ve marka harcamalarına ilişkin devlet destekleri bir önceki yazımızda açıklanmış olup bu yazımızda diğer destekler ve yapılacak geri ödemelerin usul ve esasları kısaca açıklanmıştır.  

Tanıtım Faaliyetlerinin Desteklenmesi

Şirketler ve İşbirliği Kuruluşlarınca yurt dışına yönelik olarak gerçekleştirilen görsel ve yazılı tanıtım (yurt dışına yönelik yayın yapan Türk televizyonları, gazeteleri ile yurt dışında Türkçe yayın yapan televizyonlar, gazeteler vb. basın yayın organlarında verilecek reklâmlara ilişkin harcamalar destek kapsamında değerlendirilmemektedir), sponsorluk, yurt dışı birimlerinin internet sayfasına ilişkin tasarım, reklâm panoları, yabancı dilde hazırlanmış firma katalogları, broşürler, eşantiyon ve tanıtım malzemeleri, elektronik ortamda tanıtım sitelerine verilen reklâm giderleri desteklenmektedir. 

Desteklenen yurt dışı birimi bulunan şirketler ve İşbirliği Kuruluşlarınca, Türkiye’de üretilen ürünlerle ilgili olarak yurt dışında gerçekleştirilen reklâm, tanıtım ve pazarlama giderleri; % 60 oranında ve yurt dışı birimin bulunduğu her bir ülke için yıllık en fazla 150.000 ABD Dolarına kadar desteklenmektedir.

Destek kapsamında birim, yurt dışında açılan mağaza, depo, ofis, showroom veya reyonu; işbirliği kuruluşları ise üyeleri için işbirliği faaliyeti gerçekleştiren İhracatçı Birlikleri, İl Ticaret ve Sanayi/Sanayi Odaları, Organize Sanayi Bölgeleri, Sektörel Üretici Dernekleri veya imalatçıların kurduğu dernek-birlik veya kooperatifleri ifade etmekte.

Desteklenen yurt dışı birimi bulunan şirketlerce, yurtdışı birimin bulunmadığı ülkelerde Türkiye’de üretilen ürünlerle ilgili olarak gerçekleştirilen reklâm, tanıtım ve pazarlama giderleri, yurt içi marka tescil belgesi bulunması ve tanıtım yapacağı ülkede marka tescil belgesine sahip olunması ya da marka tescili için başvurulmuş olması koşuluyla,  % 60 oranında ve yıllık en fazla 150.000 ABD Dolarına kadar desteklenmektedir.

Desteklenen yurt dışı birimi bulunmayan ancak yurt içi marka tescil belgesi olan ve tanıtım yapacağı ülkede marka tescil belgesine sahip ya da marka tescil başvurusunu yapmış şirketlerce, Türkiye’de üretilen ürünlerle ilgili olarak yurt dışında gerçekleştirilen reklâm, tanıtım ve pazarlama giderleri, % 60 oranında ve yıllık en fazla 250.000 ABD Dolarına kadar desteklenmektedir.

Şirketler ve İşbirliği Kuruluşları tanıtım desteğinden en fazla 4 (dört) yıl süresince yararlanabilmektedir.

Ödeme Belgelerinin İbrazı ve Ödeme

Şirketler ve İşbirliği Kuruluşlarınca, desteğe konu yurt dışı ödeme belgeleri ile yurt dışında düzenlenen diğer belgelerin harcamanın yapıldığı ülkedeki Ticaret Müşavirliği/Ataşeliği’ne onaylatılması zorunlu.

Ticaret Müşavirlikleri/Ataşelikleri, desteklerden yararlanmak amacıyla başvuruda bulunan şirket ve İşbirliği Kuruluşlarının birimlerini ilk destek başvurusunda ve her destek yılı bitiminde bizzat yerinde tetkiki suretiyle inceler ve söz konusu birimde gerçekleştirilen faaliyetlerin Türk ürünlerinin pazarlanmasına yönelik olup olmadığı ile olumlu Türk malı imajına uygunluğuna ilişkin değerlendirmelerde bulunur.

Destek başvurularının değerlendirmeye alınabilmesi için,

- Yurt dışı ödeme belgeleri ile Dış Ticaret Müsteşarlığı’nca belirlenen diğer yurt dışı belgelerin, ödeme tarihinden itibaren en geç 6 (altı) ay (yurt dışı marka tescil faaliyetlerinin desteklenmesinde bu süre 18 (onsekiz) aydır) içinde şirket tarafından Ticaret Müşavirliği/Ataşeliği’ne,

- Yurt içi ödeme belgeleri ile ödemeye ilişkin olarak Dış Ticaret Müsteşarlığı’nca belirlenen diğer yurt içi belgeler, ödeme tarihinden itibaren en geç 6 (altı) ay (yurt dışı marka tescil faaliyetlerinin desteklenmesinde bu süre 18 (onsekiz) aydır) içerisinde şirket tarafından üyesi olduğu İhracatçı Birliği Genel Sekreterliğine (İBGS) ibraz edilmelidir.

 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 31 Ekim 2020
İmsak 05:37
Güneş 07:02
Öğle 12:29
İkindi 15:18
Akşam 17:46
Yatsı 19:05

Gelişmelerden Haberdar Olun

@