08.06.2017, 01:10 821

SİNİR HÜCRELERİNİN GÖREVLERİ

Salim SAVCI

Salim SAVCI

1914 yılında Çampınar Prog. Bahri Savcı Kütüphanesi adına yayınladığım;

Çağdaş Olabilmenin İlkeleri

Akıl-Bilim-Mantık kitabında akılı oluşturan sinir hücreleri yani nöronlar hakkında bilgiler vermiştim. Aradan tam üç yıl geçti. Ama benden nöronlar ile ilgili bilgiler istediler. Ben de bu kitaptan alıntı yapmaya çalışacağım.

İnsanoğlu yerbilimine göre, fosillerden anlaşıldığına göre IV. Zamanda dünyaya gelmiştir. Evrende de yalnız insanlara “akıl” ve işlevleri verilmiştir. Bu nedenle de insanlar, dünyada en gelişmiş bir varlık olabilmişlerdir.

İnsanlarda akıl ve işlevinin merkezi; kafatası korumasında olan, girintili ve çıkıntılı bir lop et parçası görünümlü “beyin”dir.

Beyin, tahmin edilen milyarlarca sinir hücresi dediğimiz “nöron”lardan oluşmaktadır. Nöronların da üç çeşidi vardır.

1.Duyu nöronları,

2.Ara nöronlar,

3.Motor nöronlard. Şimdi bunları kısaca tanıtalım:

1.Duyu nöronları: Beş duyu ile ilgilidir. Duygusal nöronlar adını alırlar. Beş duyu organları alınan etkilerin beyine iletilmesini sağlarlar.

2.Ara nöronlar: Beyinde olşuna bir döngüyü diğerlerine iletirler. Kendilerine düşen görevi yerine getirirler.

3.Motor nöronlar: Duyu nöronlarının aldıkları etkileri kaslara iletirler.

Şimdi kendimize şu soruları soralım:

-Nöronlar tek cins olsaydı ne olurdu, diyelim, düşünelim. Herkesin duyu organları aynı olacağı için, herkeste akıl eşitliği olurdu. Herkes karşısındakinin ne öyleyeceğini bilirdi. Kimse kimseye bir şey sormazdı. Gelecek kuşağı yetiştirirdi. Ama toplumsal hayat olmazdı dedik, daha doyurucu cevabın sizin tarafınızdan bulunmasını diledik.

-Nöronlar iki cins olsaydı ne olurdu, diye bize bir soru sorulmuş olsaydı, düşünüp kalırdık. Bir yorum aramaya koyulurduk. O zaan duyu ve motor nöronlar olurdu. Duyu organlarının aldığı her etki, motor nöronlar tarafından kaslara iletilirdi. Bu etkinin olumlu ve olumsuz yanları insanları çok huzursuz edebilirdi. Daha doyurucu yorum sizler düşünerek bulabilirsiniz.

-Ara nöronlar olmasaydı ne olurdu, sorusu ile karşılaşırsak dedik, düşünmeye koyulduk. En gerçek yorumu siz bulabilirsiniz.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
14°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 26 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@