13.06.2011, 00:00 148

SINIFDAKİ SİLAHLI ADAM VE 10 ARKADAŞI !

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı'nın (ÇEKVA) son burs dağıtımının 3 Haziran akşamı gerçekleştiğini, bu toplantıya Prof. Dr. Şükrü Kızılot'un konuşmacı olarak katıldığını sizlere duyurmuş ve bu konuşmanın önemli başlıklarını sizlerle paylaşmıştım.
Konuşmasında ifade ettiği, 1970–80 yılları arasında ülkemizin yaşadığı huzursuzluğu ortaya koyan, üzerinde düşünmemiz gereken bir anısını ayrı bir yazı konusu yapmaya karar verdim. Bu anıyı aşağıda sizin bilginize sunuyorum.
* * *
''1970 yılında Adana İktisadi ve İdari Bilimler Akademisi'nde ders veriyordum. Ders anlatmaya başladım. Hiç ilgi duymuyorlardı. Bu anlattıklarım sizleri etkilemiyor mu? diye sorunca, belinde tabancası olduğunu gördüğüm bir öğrenci ayağa kalktı ve 'hoca hoca bizim dönemimizde ve düzenimizde vergi olmayacak' dedi. Birden 10 arkadaşı da ayağa kalktılar. Şaşırmıştım.. Çekingenlik içinde, sizin o düzen Haziran'a kadar gelsin, yoksa ben Haziran ayında yapacağım imtihanda bu anlattıklarımı sorarım dedim. Bu sözüm onları güldürmüştü... Ve ben de rahatlamıştım.''
* * *
Bu konuda benim de çok anılarım var...
1968 yılında yurt dışından dönmüş ve Ankara'da iki yıl süren askerlik görevini yapmıştım. 1970 yılında Ankara'da Zafer Mühendislik Okulu'nda hocalık ve idarecilik yapmaya başladım. Okul'da her gün olaylar oluyordu ve gruplar devamlı olarak birbirleri ile çatışıyordu. 1971 yılında İzmir'de görevimi sürdürdüm. Bornova'da bulunan Ege Üniversitesi'nde ve müdürü olduğum Buca Mühendislik ve Mimarlık Okulu'nda olayların arkası kesilmiyordu. Ege Üniversitesi devamlı olarak bir grubun kontrolü altında iken Buca Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi'nin kontrolü devamlı olarak el değiştiriyordu. Bizler ise bu hengame arasında dersleri yürütmeye ve idari görevlerimizi yapmaya çalışıyorduk. Gün geldi artık ders yapamaz olduk.
Bir gün Bornova'da ders yaparken sınıfımın kapısı tekmelenerek açıldı, sınıfa girenler benimle hiç konuşmadılar ve sınıftaki öğrencilere, yürüyüşleri olduğunu söyleyerek birlikte gelmelerini istediler. Bu arada ben kendilerine anlattığım kısmı bitirmek istediğimi söylediğimde de bana hakaret ettiler. Ve sınıftaki öğrencileri önlerine katarak götürdüler. Ben de aciz bir vaziyette arkalarından bakakaldım...
* * *
Ben Çorumlu saf bir Anadolu çocuğu olarak hiç bir zaman komplo teorileri duymadım ve halen de anlamıyorum. Benim anladığım bir şey varsa o da bu olaylar ve terörle ülkemin altının oyulduğu ve yıkılmak istendiği idi.
Prof. Şükrü Kızılot'un uzun konuşması arasında anlattığı'' SINIFDAKİ SİLAHLI ADAM VE 10 ARKADAŞI '' gibi anıları her öğretim üyesi yaşadı. Ben de yaşadıklarımdan bir tanesini anlattım. Fırsat olsa da tüm hocalar yaşadıklarını anlatsalar ve hatta kaleme alsalar...
İşte o zaman bu olayları yaşamayanların ve bugün bilhassa yaşları 40'ın altında olanların, o dönemde Türkiye'nin nelerle karşı karşıya kaldığını daha iyi anlayacaklarına inanıyorum.
İstanbul,12 Haziran 2011
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@