03.01.2017, 00:12 659

SINIF ARKADAŞIM NİHAT BAYŞU’NUN ARDINDAN!

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Ortaokul ve Lisede birlikte okuduğum arkadaşım Prof.Dr. Nihat Bayşu’nun vefatını Çorum Haber gazetesinden öğrendiğimde büyük üzüntü duydum. Bu haber beni bir anda onunla beraber geçirdiğimiz günlere götürdü. Nihat sınıfımızın 647 numaralı öğrencisi idi ve her sene iftihar listesinin birinci sırasında yer alırdı. Kendisi sınıfımızın en ağırbaşlı ve en efendi öğrencisi idi. Nihat derslerden artan zamanını sporla değerlendirirdi, Çorum’un tanınmış  futbol kulübü olan Güneşspor’da futbol oynardı ve oynadığı futbol ile dikkati çekerdi..

Benim 1956 yılında yüksek tahsil için Almanya’ya gitmem nedeniyle kendisi ile uzun yıllar bir araya gelmemiz mümkün olmadı.

1955 yılında Çorum Lisesi’nin fen kolundan mezun olan Nihat, 1956 yılında Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesinde eğitimine başladı ve 1961 yılında üniversiteyi bitirdi. Nihat Bayşu akademik hayatında büyük başarılara damga vurmuştur.

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Biyokimya kürsüsünde başladığı öğretim üyeliği hayatında 1967 yılında Doktor, 1972 yılında Doçent, 1977 yılında ise profesör ünvanını aldı.

1968 – 1971 yılları arasında sırasıyla Hür Berlin Üniversitesi, ABD Cornell Üniversitesi ve Beyrut, Hayvan Sağlığı Enstitüsünde çalışmalar yaptı.

1980 yılında Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanlığına seçildi. 1986 yılında TAEK(Türkiye Atom Enerjisi Kurumu), Lalahan Hayvan Sağlığı ve Nükleer Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü görevinde bulundu.

1986 – 1992 yılları arasında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Rektörlüğü yaptı. 1992 yılında yeni kurulan Kars Kafkas Üniversitesi Kurucu Rektörlüğüne atandı. 1998 yılına kadar bu görevi başarı ile yürüttü. 12 yıl aralıksız rektörlük yapan arkadaşım 2004 yılında yaş haddinden emekli oldu.

Prof. Dr. Nihat Bayşu çok sayıda ulusal ve uluslararası bilimsel kuruluşa üye olup rektör olduğu dönemlerde, İtalya, Yunanistan, İngiltere, Belçika, İsveç, Hollanda, Gürcistan, Bulgaristan gibi ülkelerde konferanslar verdi ve işbirliği çalışmalarında bulundu.

Prof. Dr. Nihat Bayşu’nun 8 adet basılmış kitabı, 43 adet bilimsel yayını, 9 adet sonuçlanmış araştırma projesi bulunmaktadır.

Kendisi, Türk Veteriner Hekimleri Birliği(TVHB) tarafından çok sayıda bilim insanı yetiştirmesi yanında rektörlük yaptığı her iki üniversitenin alt yapı hizmetleri ve bilimsel gelişimine büyük katkılarda bulunduğundan, hizmet verdiği Üniversiteler bünyesinde veteriner fakültelerinin kurumsallaşması için olağanüstü çalışmalar yaptığından, hizmet verdiği Üniversiteler bünyesinde Doğu Anadolu bölgemizin kalkınmasında önemli çabalar sarf ettiğinden ve tüm bunların yanında barışçı ve beyefendi kişiliği ve üstün hizmetleri nedenleriyle TVHB Hizmet Ödülüne layık görülmüştür.

Yaptığı başarılı çalışmalar nedeniyle Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi senatosu ismini bir toplantı salonuna, Kars Kafkas Üniversitesi senatosu ise ismini bir konukevine vermiştir.

Almanya’dan tahsilimi bitirip döndükten sonra Ankara’da yaşayan Nihat ile çeşitli vesilelerle biraraya geldik. ÇEKVA’nın 21-22 Kasım 1998’de Çorum’da bir Üniversite kurulması amacı ile yurt çapındaki Çorumlu öğretim üyelerini bir araya getiren toplantısında da beraber olmuştuk.

Çorumlu Bilal ailesinden Feride Bilal Fındık’ın kızı Ayla hanımla evli olan arkadaşımın kendisi gibi akademisyen profesör olan Nazan ve mühendis olan Taylan isimli iki evladı vardır.

Arkadaşıma Allahtan rahmet, ailesine, arkadaşlarına ve dostlarına başsağlığı diliyorum.

İstanbul, 30 Aralık 2016

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@