10.12.2011, 00:00 203

ŞİİR NEDİR?

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Yakınlarda, bir ilköğretim okulu öğrencisi yanıma saygıyla yaklaştı:

-Salim dede, şiir nedir? Dedi. Yavrumun bu sorusuna cevap veremedim.

-Kızım, ben yazarım ama edebiyatçı değilim. Bu sorunuza şu an cevap veremeyeceğim. Bir süre sonra, bu sorunun cevabını bir yazı ile vermeye çalışacağım, dedim.

Hemen aklıma Çekva Dostlar toplantısından tanıdığım değerli yazar, candan dostum Sn. Abdulkadir Ozulu geldi. Ondan almış olduğum “Şiiri Severim” yazısını önüme koydum, düşündükçe, düşündüm. Böylece bu yazı oluştu.

Şiir Arapça bir sözcüktür. Türkçemize oradan geçmiştir. Türklerin de sevilen bir sözcüğü sayılır. Şu anlamı kapsar:

Seslerin, ritimlerin (eşit aralıklarla vurgu) uyum içerisinde kaynaşarak (sıkıca yapışarak), mecazdan da (bir sözcüğün asıl anlamıyla kullanılmayıp bir benzerliğinden ya da benzetmeden yararlanılarak kullanılan sözcük) yararlanılarak yazılı hale getirilen az bir sözcük dizisidir. Bu dizide:

-Coşkunluk (düşünme ile davranışta olağandışı canlılıkla birlikte olan mutluluk duygusu).

-Duygunluk,

-İzlenimler (bir varlığın duygular yolu ile insanda yarattığı etki) vardır. Bu ise, şiirin en etkili yolla anlatmanın söz ya da yazı olma niteliğine erişmesidir.

Şiir, bir dilin incisidir. Eğer bir dil şiirle işlenmiyorsa o dil erginliğe (olgunluğa, kemale) ulaşamamış demektir.

Bir dili zenginleştirenler, o dilde eser veren şairler ile yazılardır. Bir de şiirini saz ile dile getirebilen ozanlardır.

Şiir için binlerce tanım yapılabilir. Tanım önemli değildir. Konuyu seçip gönüllerde kalacak biçimde sözlü ya da yazılı duruma getirmektir. Bu nedenle şiir; ne denli geniş, ne denli güç elde edilebilen bir dil, duygu ve düşünce ürünüdür.

Türkçemiz, dünyadaki diller arasında şiire en yatkın dildir. Şiirin pek çok ustası vardır. Bunların belki de en önde gelenlerinden birisi de Yunus Emre’dir. Anlatımındaki sadelik, gönüllere girme özelliğine sahiptir. Gönül ise; bir insanın duygu merkezidir. Merkez ise 360 dereceyi kapsayan genişliği içerir. İşte şiir, bu merkezde yer alabilecek niteliğe ulaşırsa, insanlara:

-Yaşama sevinci verir.

-Anadillerine sahip olma sevdası verir!

Kaynakça:

Çekva-Abdulkadir Ozulu

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@