21.09.2016, 00:06 210

SIFIR HER ŞEYİN BAŞLANGICIDIR

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Sıfır; bir matematik terimidir. Pozitif ve negatif sayıların tam ortasında yer alır. Bir bakıma merkez sayılır. Kendi başına bir değer bildirmez. Fakat, bir sayının sağına konulunca ondalık sayılamaya göre o sayının on katı artmasını sağlar. İşte bu sayı “0”dır.
Sayıların ortasında yer aldığı zaman;
Sonsuzlaşır (negatif sayılar) ... –3, -2, -1, 0, +1, -2, +3 ... sonsuzlaşır (Pozitif sayılar)
Bu dizi elde edilmiş olur. İnsanları düşünmeye yöneltir. Beğenilen (iyi, güzel, doğru, gerçek) beğenilmeyen (kötü, fena...) kavramların insan hayatında yaşamalarına neden olur. Şöyle ki;
-Akıl: Dünyada yalnız insanlara verilmiştir.
-Bilim: Canlı ve cansızların tümü bilim içerisinde yerini alır. İnsanların gelişmesini sağlar. İcatlar, keşifler, incelemeler, araştırmalar da böylece oluşur.
-Mantık: İnsanoğlu bilimi akıl yoluyla öğrenir, toplumun yararına olmasını da mantık ile sağlar. Akılı oluşturan nöronlarla (beyin hücreleri) duygusal, orta, motor nöronları olarak beyinde yer alırlar. Motor nöronları; duyu nöronlarının emirlerini orta nöronların ortak kararına göre, toplum lehine kaslara iletirler. Bütün bunlar, bir başlangıcın sonunda öğrenilmiş olur. İnsanoğlu da, bir ömür boyu denemeyle öğrenilecek şeyleri, okuma suretiyle (bilinçli olarak) öğrenme olanağı bulur. Ama, bir Japon yılda 25 eser okur, Türkiyemizde ise altı kişide bir kişi bir kitap okur.
Bu yazım, bu günlerde daha da yaygınlaşan; Bana ne? Aman sen de, Beni ilgilendirmez-ırgalamaz, Git be sen de diyenleer içtenlikle sunuyorum!
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@