02.02.2010, 00:00 219

SEVDİĞİMİZ VALİ EMEKLİ OLDU!

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Anadolu'da valiler devletin temsilcisi olarak büyük saygı ve ilgi görürler. Bizler (Çorumlular) valilerimizin devletimizin şehrimizdeki en büyük temsilcisi olduğunu, Cumhurbaşkanını, Başbakanı ve bakanları temsil ettiğini bilir ve ona göre hareket ederiz. Onun yücelmesinin, devletimizin yücelmesine vesile olduğunu gözden uzak tutmayız. Gelen valilerimiz de genelde bu saygı ve sevgiyi onurlandırmayı bilmişlerdir.

Çorumlular olarak şehrimize gelen tüm valilerimize ve genelde devletimizin tüm görevlilerine kendisini çok yakın hisseder, onları sayar ve severiz. Ayrıca, onların şehrimizden ayrılırken birer Çorum sevdalısı olması için elimizden geleni de yaparız.

Bazı valiler şehrimizde geçirdikleri hizmet sürelerinde şehrimiz için unutulmaz katkılar sağlarken halk ile de yakınlık kurarlar, bazıları ise görevini yapar ve halk ile fazla yakın olmazlar. Toplumuza yakın olanlar şehrimizden ayrıldıklarında Çorumlular olarak onları hiçbir zaman unutmayız.

İşte Sayın Mustafa Yıldırım da böyle unutulmayan valilerimizden birisidir. Sayın Valimizin, Çorum'da unutulmamasının bir nedeni de saygıdeğer eşi Perihan hanımın Çorum'da sosyal hayata katkısı ve Çorumlularla kurduğu sevgi bağıdır.

1992–1997 yılları arasında Çorum'da valilik yapan Mustafa beyi, şehrimizden ayrılalı 13 yıl olmasına rağmen Çorumluların halen unutamamalarının bir nedeni de Valimizin ve eşinin Çorum'la bağlarını kesmemesidir. Doğan karşılıklı sevgi bağı, gruplar halinde veya kişisel olarak hemşehrilerimizin kendilerini Kayseri, Malatya, Ankara'da ziyaret etmelerinin ana nedeni olmuştur.

Sayın Valimizin, 2003 yılında Anayasa Mahkemesi üyeliğine tayini, Çorumluları çok sevindirmiş ve gururlandırmıştır. Ankara'da göreve başlaması Yıldırım ailesinin daha sık Çorumlu dostları ile biraraya ve Çorum'a gelmesini sağlamıştır. Ankara ve Çorum'da gerçekleşen birçok faaliyette yer alarak Çorum'a ve Çorumlulara duydukları yakınlığı ve sevgiyi göstermişlerdir.

Sayın Valimizle, Çorum’da bulunduğu süre içinde Çorum'un gelişmesine katkıda bulunabilecek görüşlerimi arz etmek için zaman zaman bir araya geldim. Sayın Valimiz, şu anda Yönetim Kurulu Başkanı olduğum Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı’nın (ÇEKVA) kuruluş aşamasında Çorum'da teşkilatlanmasına yardımcı olmuş ve yer temininde büyük katkı sağlamıştır. Valiliği döneminde vakfımızın Çorum ve İstanbul'daki faaliyetlerini desteklemiş ve katılmıştır.

Kayseri Valiliği sırasında çevre konusu ile ilgili olarak Belçika ve Almanya'ya yapılan bir seyahate birlikte katıldık. Bu seyahatte kendisini daha yakinen tanıma imkânını buldum. Çorum’da söylendiği gibi halim ve selim bir kimse olan Valimiz, tam manasıyla efendi ve çelebi bir insan olarak daha da saygımı kazandı. Ayrıca son yıllarda Çorum Valisi Mustafa Toprak ve eski Çankırı Valisi Ali Haydar Öner'in şehirlerinde bizler için tertipledikleri hafta sonu davetlerinde ailelerimizle birlikte biraraya gelerek dostluğumuzu daha da pekiştirdik.

Her devlet memuru gibi, 65 yaşını doldurduğundan mecburen emekli olan Sayın Valimizin, mülki idarenin yetiştirdiği ciddi ve başarılı devlet adamı olarak hatırlanacağından eminim. Bu dönemde kendisinin herşeyi bir tarafa bırakıp köşesine çekileceğine ihtimal vermiyorum. Zamanının bir kısmını da çok sevdiği Çorum'un gelişmesine katkıda bulunacak faaliyetlere (lobi faaliyetlere) ayırmasını istiyorum.

Yazıma son verirken kendisine emeklilik yaşamlarında, saygıdeğer eşi, evlatları ve torunu ile birlikte sağlık ve mutluluklar diliyorum.

 İstanbul, 1 Şubat 2010
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@