28.02.2011, 00:00 1651

SEVDİĞİMİZ VALİ ATIL UZELGÜN EMEKLİ OLDU!

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Anadolu'da valiler devletin temsilcisi olarak büyük saygı ve ilgi görürler. Bizler (Çorumlular) valilerimizin devletimizin şehrimizdeki en büyük temsilcisi olduğunu, Cumhurbaşkanını, Başbakanı ve bakanları temsil ettiğini bilir ve ona göre hareket ederiz. Kendilerinin yüceltilmelerinin, devletimizin yücelmesine vesile olduğunu gözden uzak tutmayız. Gelen valilerimiz de genelde bu saygı ve sevgiyi onurlandırmayı bilmişlerdir.

Çorumlular olarak şehrimize gelen tüm valilerimize ve genelde devletimizin tüm görevlilerine kendimizi çok yakın hisseder, onları sayar ve severiz. Ayrıca, onların şehrimizden ayrılırken birer Çorum sevdalısı olması için elimizden geleni de yaparız.

Bazı valiler şehrimizde geçirdikleri hizmet sürelerinde şehrimiz için unutulmaz katkılar sağlarken halk ile de yakınlık kurarlar, bazıları ise görevini yapar ve halk ile fazla yakın olmazlar. Topluma yakın olanlar şehrimizden ayrıldıklarında Çorumlular onları hiçbir zaman unutmaz.

İşte Sayın Atıl Uzelgün de böyle unutulmayan valilerimizden birisidir. Sayın Valimizin, Çorum'da unutulmamasının bir nedeni de saygıdeğer eşi Zeren Hanım’ın, Çorum'da sosyal hayata katkısı ve Çorumlularla kurduğu sevgi bağıdır.

1997-2003 yılları arasında Çorum'da valilik yapan Atıl Beyin, şehrimizden ayrılalı 8 yıl olmasına rağmen, kendisini  Çorumluların halen unutamamalarının bir nedeni de, Valimizin ve eşinin Çorum'la bağlarını kesmemesidir. Doğan karşılıklı sevgi bağı, gruplar halinde veya kişisel olarak hemşehrilerimizin kendilerini Ankara'da ziyaret etmelerinin ana nedeni olmuştur. Kendisinin emekliliğe ayrılışı nedeniyle verilen yemeğe çok sayıda Çorumlu’nun katılması bunun bir göstergesidir.

Sayın Valimiz, 2003-2005 yılları arasında Balıkesir'de Vali iken 23 Eylül 2005 tarihinde Danıştay üyeliğine tayin olmuştur. Danıştay üyeliğine tayini, Çorumluları çok sevindirmiş ve gururlandırmıştır. Ankara'da göreve başlaması Uzelgün ailesinin daha sık Çorumlu dostları ile biraraya gelmesini ve Çorum'u sık sık ziyaret etme imkanını sağlamıştır. Uzelgün ailesi, Ankara ve Çorum'da gerçekleşen birçok faaliyette katılarak Çorum'a ve Çorumlulara duydukları yakınlığı ve sevgiyi göstermişlerdir.

Sayın Valimizle, Çorum’da bulunduğu süre içinde, Çorum'un gelişmesine katkıda bulunabilecek görüşlerimi arz etmek için zaman zaman bir araya geldim. Sayın Valimiz, şu anda Onursal Başkanı olduğum Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı’nın (ÇEKVA) gelişmesine ve etkinliğine önemli katkı sağlamıştır. Valiliği döneminde vakfımızın Çorum ve İstanbul'daki merkezlerini ziyaret etmiş, faaliyetlerine  katılmış ve desteklemiştir.

Sayın Haydar Ali Öztaş'ın bir hafta sonu geçirmek için dostlarını Sungurlu'ya daveti ile Çorum Valisi Mustafa Toprak ve eski Çankırı Valisi Ali Haydar Öner'in (şu anda Kırklareli Valisi) şehirlerinde bizler için tertipledikleri hafta sonu buluşmalarımızda, ailelerimizle birlikte biraraya gelerek dostluğumuzu daha da pekiştirdik. Ve birbirlerimizi daha yakinen tanıma imkânını da bulduk.

Sayın Valimiz ile sohbet edildiğinde kendisinin ne kadar bilgili ve hoşgörülü olduğu hemen hissedilmektedir. Ayrıca bulunduğu ortamı hoş sohbeti ve kahkahası ile nasıl neşelendirdiği de dikkat çekmektedir.

Müziğe yakın ilgisi olan Sayın Uzelgün döneminde, kendisinin yakın ilgisi ile Borusan Orkestrası başta olmak üzere çok sayıda icracı Çorum'a getirilmiştir. Bu faaliyetlerin bir kısmı Çorum Hitit Festivali çerçevesinde tertiplenmiştir.

Yine kendisinin döneminde, Belediye Başkanımız Prof. Dr. Arif Ersoy ile işbirliği yapılarak, şehrimizin ülke çapında tanıtılmasını sağlayabilmek için orkestra şefi Gürer Aykal'a  ''Çorum Fahri Hemşehriliği'' verilmiştir. Çorum'a gelen sanatçıların eksikliğini her zaman belirttiği piyano onun döneminde Çorum'a kazandırılmıştır.

Her devlet memuru gibi, 65 yaşını doldurduğundan mecburen emekli olan Sayın Valimizin, mülki idarenin yetiştirdiği ciddi ve başarılı bir devlet adamı olarak hatırlanacağından eminim. Emeklilik dönemde kendisinin herşeyi bir tarafa bırakıp köşesine çekileceğine ihtimal vermiyorum. Zamanının bir kısmını da çok sevdiği Çorum'un gelişmesine katkıda bulunacak faaliyetlere (lobi faaliyetlere) ayırmasını istiyorum.

Yazıma son verirken kendisine emeklilik yaşamlarında, saygıdeğer eşi ve ailesi ile birlikte sağlık ve mutluluklar diliyorum.

 İstanbul, 27 Şubat 2011

Atıl Üzelgün kimdir?

Atıl Üzelgün 1946 yılında Adana’da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Adana’da tamamlayan Üzelgün, 1964 yılında girdiği Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden 1968 yılında mezun oldu. 29 Ekim 1970’de Vezirköprü Kaymakamlığı’na atanan Üzelgün, 1973-76 tarihleri arasında Elazığ’ın Sivrice ilçesinde kaymakamlık görevinde bulundu. 1976-79 yılları arasında Çorum’un Ortaköy ilçesinde kaymakamlık yapan Atıl Üzelgün 1979 yılı Ağustos ayında İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişliği görevine atandı ve bu görevini 1993 yılına kadar devam ettirdi. 1993-1997 yılları arasında Tunceli, 1997-2003 yılları arasında Çorum, 2003-2005 yılları arasında Balıkesir valilikleri yapan Üzelgün, 23 Eylül 2005 tarihinde Danıştay üyesi oldu, geçtiğimiz ay da emekliye ayrıldı.

Atıl Üzelgün evli ve Özge ve Özgür isminde çocuk sahibi.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@