09.07.2011, 00:00 159

SERİK'TEN AKSU'YA KADAR KARAYOLUNUN YANLARI VAHŞİ ÇÖP DEPOSU!

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Tatilimi geçirdiğim Antalya ile ilgili ikinci yazım da buranın ve bölgenin çevresi ile ilgili. İzlenimlerim ülkemizi ziyaret eden bir İngiliz'in söylediği,'' Türkler’in çevreleriyle çok az ilgilenmelerinin özel bir sebebi var mı?” Sorusunun ne kadar haklı olduğunu bir defa daha hatırlattı.

Geçen hafta Serik yakınında Boğazkent'te oturan bir akrabamı günü birlik ziyaret ettim. İlk önce tatilimi geçirdiğim Kundu'dan minibüsle Aksu'ya gittim. Aktarma yaparak Serik'e ulaştım ve oradan da diğer bir minibüsle Boğazkent'e ulaştım. Dönüşte de aynı yoldan geri döndüm.

Giderken minibüs dolu olduğu için Aksu ile Serik arasını pek izleyememiştim. Dönüşte pencere kenarında yer bulduğumdan etrafı dikkatlice izleme fırsatı buldum.

Yol boyunca yer alan ağaçlıklar, tarım alanları ve oldukça düzgün bir yapılaşma seyahatimin çok güzel geçmesini sağladı. Bu yol Alanya, Manavgat ve Belek gibi turizm yörelerini Antalya'ya bağlıyor.

Antalya ve civarına gelen 11 milyon yabancı turistin önemli bir kısmı benim gibi bu yolu kullanıyor.

Evet, bu yolu izleyerek seyahatimi sürdürürken yolu kenarlarına yoğun bir şekilde atılmış her türlü çöpü görmek beni çok olumsuz etkiledi ve bu duruma çok üzüldüm... Yolun kenarları sanki vahşi bir çöp deposu gibi idi...

Çevreyi korumak yalnız devletin, kamunun ve sivil toplum kuruluşunun görevi mi? Herkes ülkemizin en turistik bölgesinde bile tüm çöpünü rastgele etrafa atarsa Antalya ve bölge bundan zarar görmez mi? Bu durumla yabancı turistler ve benim gibi az sayıda yerli turist mi mücadele edecek? Turizmden ekmek yiyen bu bölgenin insanları çöplerini rastgele etrafa atmamayı öğrenmelidirler... Doğanın korunmasına ve temiz tutulmasına hassasiyet göstermelidirler.

Bakın Anayasa'mızın 56. maddesi ne diyor?

'' Herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir.

Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek Devletin ve vatandaşların ödevidir.''

Ey Antalya ve bu bölgede yaşayanlar çevre kirlenmesini önlemek vatandaş olarak senin görevindir. Antalya’ya ve bölgeye çok dikkat etmek zorundayız.  Antalya’ya ve bölgeye gözümüz gibi bakmak durumundayız.

Yinede ben bu olumsuz görünümü yok etmelerini ilgilerden ve bilhassa Karayolları teşkilatından rica ediyorum ve bekliyorum.

Antalya, 8 Temmuz 2011

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
23°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@