25.04.2019, 00:27 116

ŞENEL ULUKUŞ’UN SERGİSİNİ GEZDİM

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Hemşehrimiz Şenel Ulukuş’un resim sergisinin 12 Nisan günü yapılan açılışına özel nedenlerle katılamadım. Bu nedenle 20 Nisan Cumartesi günü İstanbul Teşvikiye’deki Nişart Sanat Galerisindeki kişisel resim sergisini ziyaret ettim.

Sergiyi gezmeden önce Şenel hanım, eşi Ahmet bey ve Galerinin sahibi Nihat Tokat bey ile uzun süre sohbet ettik ve birlikte Şenel hanıma ait Gala Çiçeği tabloları önünde fotoğraf çektirdik.


Nihat Tokat, Şenel Ulukuş, Prof.Dr. Ahmet Samsunlu, Ahmet Ulukuş…

Şenel Ulukuş Çorum’un Kırkdilim köyünde yaşayan Kafkasya’dan göç eden Çerkez bir aileden gelmekte olup kendisi bu köyde yaşamış olan Mahmut Ağa’nın torunudur. Babası ise Karakeçili Mahallesinde bakkal dükkanı çalıştıran eski PTT memuru Hacı Hilmi Turan’dır. Çorum’da çok sayıda akrabası yaşamaktadır. Kendisi Çorum Lisesi’nde benim de tanıdığım resim öğretmeni Hasan Sağlam ile birlikte çalışmış ve o yıllarda yaptığı bir resmi Japonya’ya yarışmaya gönderilmiştir. 1962 yılında liseyi bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü’nden mezun olmuştur.1967 yılında Bozöyük Seramik Fabrikasında Laboratuvar şefi olarak çalışmıştır. Bu yıllarda Hamamözü kökenli makine mühendisi Ahmet Ulukuş ile evlenmiş ve Kütahya Porselen Sanayii’nin genel müdürlük görevini üstlenen eşi ile birlikte Kütahya’ya yerleşmiştir. Kütahya Lisesinde ve Kütahya Seramik Yüksek Okulunda öğretmenlik yapan Şenel Ulukuş eşinin Bozöyük’deki Halis Toprak Seramik Fabrikası Müdürlüğüne getirilmesi nedeniyle Eskişehir Süleyman Çakır Lisesinde de öğretmenliğe devam etmiştir. Ailece İstanbul’a taşınmalarından sonra İstanbul Hayrullah Kefoğlu Lisesinde öğretmenliğini sürdürmüştür. Emekli olduktan sonra yeniden resim yapmaya başlamıştır.

2009 yılında Seven Art Galeri’de,

-Javad Soleimanpour Atölyesi’nde, karakalem, füzen, yağlı boy ave ağırlıklı olarak pastel boya çalışmalarına başlamıştır.

2013 yılından itibaren Mimar Sinan Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi kapsamında,

-Prof.Fuat Acaroğlu’dan, serbest desen, çeşitli teknik ve malzemelerle pentür dersi… Ağırlıklı olarak desen ve yağlıboya çalışmaları yapmıştır.

-Prof.Kemal İskender’den resim okuma ve üslup tarihi, desen tarihi,Türk resim sanatı,alternatif sanat tarihi …

-Doçent Özlem Üner’den karakalem portre,

-Yrd.Doç.Ferda Yüksel’den estetik bütünlüğe varmada kompozisyonun önemi, kurgu analizinin yapılması konularında çalışmalar yapmıştır.

Çalışmalarına kendi atölyesinde devam eden ve şimdiye kadar çeşitli karma sergilere katılan Şenel Ulukuş’un bu ilk kişisel sergisinde yer alan muhtelif peyzaj, portre ve natürmort çalışmalarını büyük bir zevkle izledim.Bana sergiyi eşi ile birlikte gezdiren Şenel hanım her tablosunun hikayesini anlatarak büyük bir misafirperverlik gösterdi.Sergiyi gezerken çektiğim tabloların fotoğraflarından üçünü sizlerle paylaşıyorum.

Prof.Fuat Acaroğlu’nun Öğrencisi hakkındaki görüşleri ile yazıma son veriyor, Şenel hanımı başarılı çalışmalarından dolayı kutluyor ve kendisine Ahmet bey ile mutlu yıllar diliyorum.

‘’Çalışmalarındaki çabasını ve resim sanatına olan ilgisini yakından izlediğim Şenel Ulukuş’un bizlerle paylaştığı sergisi onun oluşturduğu kendi hikayesinin ürünleridir. Böyle bir kurgulama, seyirciyi doğrudan etkilemektedir. İnanıyorum ki, O, konularına odaklandıkça, izleyici ile paylaşımı, o denli artacaktır. Öncelikle Şenel Ulukuş bize, duygularını tanıdık bir dil kullanarak anlatmaktadır ve bunu başarmaktadır.’’

İstanbul, 23 Nisan 2019

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 24 Ekim 2020
İmsak 05:29
Güneş 06:53
Öğle 12:30
İkindi 15:27
Akşam 17:56
Yatsı 19:15

Gelişmelerden Haberdar Olun

@