04.01.2011, 00:00 330

SELÇUK TÜZÜN'ÜN ARDINDAN

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Geçen hafta değerli hemşehrimiz, eski Anayasa Mahkemesi üyesi Selçuk Tüzün'ü kaybettik. Bana göre, kendisi şehrimizin yetiştirdiği değerli bir insandı.

Sizlere kendisi hakkında bazı anlatımlarda bulunmadan önce, bilgisayarda bulduğum kısa hayat hikayesini aşağıda vermek istiyorum;

''1933 yılında Çorum’ da doğmuştur. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdikten sonra, 1960 yılında Gemerek Hâkim Yardımcısı olarak mesleğe girmiştir. Sırasıyla Polatlı, Ankara, Yargıtay Cumhuriyet Savcılıkları, Yargıtay Üyeliği görevlerinde bulunmuştur. 1988 yılında Anayasa Mahkemesi Asil Üyeliği’ne ve 15.07.1993 – 18.07.1995 tarihlerinde de Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanlığı’na seçilmiştir. 14.02.1998 tarihinde emekli olmuştur. ''

*     *     *

Albayrak Mahallesinde oturan davavekili Bedri Tüzün'ün oğlu olan Selçuk Tüzün'ü ben sınıf arkadaşım Sevin'in ağabeysi olarak tanıdım. Ortaokul ikinci sınıfta iken kaldığım İngilizce dersimin ikmal imtihanına kendisinden ders alarak hazırlandım. Tahminime göre Çorum'da lise olmadığı için başka bir şehirde yaptığı lise tahsili esnasında iyi bir yabancı dil öğrenmişti. O tarihten itibaren kendisine hep ''Selçuk ağabey'' olarak hitap ettim. Babası ve annesi gibi çok kibar  ve yapı itibariyle çelebi bir insan olan Selçuk ağabey ile bakan olarak Ankara'da bulunduğum günlerde zaman zaman biraraya geldiğimiz gibi çeşitli toplantılarda karşılaşıyorduk.

Aynı yıllarda Yargıtay üyesi olarak Ankara'da bulunan kızkardeşi Sevin Tamur (Tüzün) eşi ile birlikte evinde verdiği bir davette  beni tüm ailesi ile bir araya getirdi. O akşam kendimi Tüzün ailesinin arasında çok mutlu hissetmiştim. Hep birlikte Çorum'daki günlerimizi andık.Saygıdeğer bir hanımefendi olan merhum anneleri, Selçuk ağabey ve eşi ile de uzunca bir süre sohbet imkanı bulmuştum. Bu birlikteliğimizde, küçük kız kardeşi Tümay ve eşinin bulunup bulunmadığını tam hatırlayamıyorum.

*     *     *

Geriye dönüp baktığımda,bayramlarda ziyaret ettiğmiz Tüzün ailesinin Çorum'daki iki katlı ahşap evlerinin ne kadar güzel bir yapı olduğunu hatırlıyorum. Bu ailenin fertlerini kaybettiğimiz gibi, o güzel yapılarını da kayıp ettik. O evin yerinde şimdi çok katlı bir beton yapı bulunuyor. İnsan dostlarını ve onlara ait hatıraları kaybetmeyi pek arzulamıyor. Temenni ederim ki bu yapıya ait röleveler ileride oluşturulacak Kent Müzesi için hazırlanır.

*     *     *

Değerli Selçuk ağabey'e Allah'tan rahmet dilerken,eşi Ülker hanıma, evlatlarına , kardeşlerine, akrabalarına ve tüm dostlarına başsağlığı diliyorum. Şehrimizin yetiştirdiği bu evlatının unutulmaması için şimdiden oluşturulacak Kent Müzesi için hakkında bilgi ve döküman toplanması için çalışmalar yapılmasını arzu ediyorum.

İstanbul, 3 Ocak 2011
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@