26.11.2010, 00:00 202

SELANİK’TEN GELEN ILIMLI SES !

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Geçen haftalarda Yunanistan'da iki turlu vali ve belediye başkanlık seçimleri gerçekleşti.

Selanik'te yapılan belediye başkanlığı seçimini bağımsız olarak adaylığını koyan Yuannis Butaris, seçimin ikinci turunda sürpriz bir sonuçla 329 oy farkı ile kazandı

Kendisinin seçimden sonra yaptığı açıklama hakikaten beni de olumlu olarak şaşırttı.Selanik'te bir sokağa Atatürk'ün adının verilmesi önerisinin babası sayılan yeni seçilen Başkan yapacağı işler hakkında bakın neler söylüyor;

*''SELANİK'E TÜRK ANITI DİKECEĞİM''Tarih okumalıyız.Selanik'te ''Elefteria''(Hürriyet)Meydanı'na bu ismi veren Atatürk'tür.Jöntürklerin ihtilali oradan başladı.Yeraltında dört katlı garaj inşa ettireceğim,üstüne de Türklerin ihtilalini simgeleyen bir anıt dikeceğim.

Aynı Meydana 2'inci Dünya Savaşı'nda hayatlarını kaybeden Selanikli Yahudiler içinde anıt dikeceğini açıklayan Buteris,''Biz nasıl gidip İstanbul'a gidip Ayasofya'da dua ediyorsak,Türkler de dedelerinin yaşadığı topraklara gelip dua edebilmelidir.Anıtı dikersek,en az 300 bin Türk gelecek.Tarihi gerçekleri yok edemeyiz.Bu insanlar burada yaşadı'' diye konuştu.

*''KİLİSE VAR CAMİ DE OLSUN'' Selanik'e cami yaptıracağını ilan eden Buteris,'' Selanik'te Ermeni kilisesi var,Yahudi sinagogu var,neden cami olmasın? Şehirdeki Müslümanları çağırıp,işte size arsa,caminizi inşa edin diyeceğim'' ifafdesini kullandı.

*     *     *

Butaris’in zaferi, Selanik’te son derece etkili olan Metropolit Anthimos ile seçim öncesi' Hadi oğlum sen git sakalına traş et,parti kur' kavgası düşünülürse ayrı bir önem taşıyor. Selanik Atatürk sempatizanı bir belediye başkanı seçerken, bölge valiliğini aşırı milliyetçi görüşleri ile tanınan Panayotis Psomiadis kazandı. Karadeniz kökenli Psomiadis’in son olarak Trabzon’daki Sümela manastırında gerçekleştirilen dini ayine katılması bizzat Patrik Bartholomeos tarafından engellenmişti.Butaris, görev süresince gerek  Anthimos gerekse Psomiadis ile ilişkilerinin'' Merhaba,teşekkür ederim ,hoşcakal''dan ibaret olacağını açıkladı.

Seçim öncesi bir sokağa Atatürk’ün adının verilmesi önerisine hiç değinmeyen Butaris’in şimdi belediye başkanı olarak bunu gerçekleştirip gerçekleştirmeyeceği de merak konusu.

Ayrıca bende Selanik'le ilgili olarak yazdığım yazılarda belirttiğim mevcut iki camininde ibadete açılmasına imkan tanınmasını istiyorum.

*     *     *

BAŞKENT Atina da Selanik gibi siyasetçi veya siyasi parti üyesi olmayan bir belediye başkanı seçti. Tahminlerin aksine yüzde 51.94 alarak Atina belediyesinde çeyrek asırlık Yeni Demokrasi “hegemonyasına” son veren Yorgo Kaminis de Türkiye ile yakından ilgileniyor. Türkiye, belediye başkanlığı için adaylığını koymadan önce Yunanistan’ın uzun yıllar “ombudsman”ı (halkın avukatı-kamu denetçisi) olan Kaminis’i 2005 yılında Türk ombudsmana işi öğretmesi için seçmişti. Ancak, Türkiye daha sonra ombudsman ile ilgili yasa tasarısını askıya almıştı.

*     *     *

İki şehirde,Yeni Demokrasi Partisi adaylarının kaybetmesi,  seçimlerde Yunanistan Başbakanı'nın Genel Başkanlığını yaptığı Pasok Partisi'nin bağımsız adayları desteklemesi ile gerçekleşti.

Diğer taraftan Marmara Grubu Avrasya toplantılarına katılımların dan tanıdığım Yunanistan'ın Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu geçmişte Dışişleri Bakanımız İsmail Cem ile de Türk Yunan ilişkilerinin düzeltilmesi için büyük gayret göstermişti. Şu anda da benzeri buluşmaları Başbakanımız Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanımız Ahmet Davutoğlu gerçekleştirmektedir.

Geçmişte birbirleri ile kanlı bıçaklı olan Fransa ve Almanya aralarını düzelterek nasıl buğün Avrupa Birliği'nde birlikte liderlik üstlenmişlerse, bu olumlu havayı değerlendirerek, benzeri işbirliğinin Türkiye ve Yunanistan arasında da sağlanmasını temenni ederim.

İstanbul,25 Kasım 2010

Yorgo Kırbaki,''Yeni Başkanın Sözü''Hürriyet,17 ve 20 Kasım 2010
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@