10.08.2012, 00:00 169

SELANİK’TEKİ CAMİ AÇILIŞI HAKKINDA HOŞGÖRÜSÜZLÜK DEVAM EDİYOR !

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Bu konuda bugüne kadar çok sayıda yazı yazdım. Bugün Hürriyet gazetesindeki bir haber nedeniyle konuyu tekrar ele alıyorum. Sizleri bilgilendirmek için konuyu tartışmadan önce tekrar özetlemeyi istiyorum:

-Yunanistan’ın Selanik kentine yaptığım ziyaretlerde 1912 yılında terk ettiğimizde Osmanlı döneminden kalan camilerden 70’inin yıkıldığını, 1’inin tamirde ve 1’inin de kültür merkezi olarak kullanıldığını,

-Selanik ve Atina’da yaşayan çok sayıda Müslüman’ın namaz ve Bayram Namazı kılacak bir camilerinin olmadığını,

-Trabzon’daki Sümela Manastırı’nın Rumların (Yunanlıların) yılda bir kere ibadetine açıldığını,

Yazılarımda ele almıştım.

*     *     *

Bu konudaki son yazımda, Selanik’te Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen  Yannis Butaris’in 1906 yılında inşa edilen Yeni Cami’yi Müslümanların ibadetine açacağını açıklamasından duyduğum memnuniyeti ifade etmiştim.

*     *     *

Gazetedeki habere göre; ‘’Selanik’te ibadethane olarak kullanabilecek Yeni Cami ile Alaca İmaret’in kullanım hakkı 2012 yılı başından itibaren Kültür Bakanlığı’ndan belediyeye geçti. Butaris, ‘Orası ibadethane değil yetimhaneydi’ diyerek Alaca İmaret’in ibadete açılmasına karşı çıktı.Buna karşılık Yeni Cami’de ısrar etti.

Butaris de tıpkı Trabzon’daki Sümela Manastırı gibi Yeni Cami’nin yılda bir kez ibadete açılmasını önerdi. Ancak bayrama birkaç gün kala ilgili bakanlıklardan izin çıkmadı.’’ Gazetede yer alan Yeni Cami’ye ait fotoğraf aşağıda görülmektedir.

*     *     *

Değerli okuyucularım, biz ne kadar istersek isteyelim, humanist yapılı Butaris ne kadar isterse istesin, Yunanlı politikacıların Müslümanlara (Türklere) karşı hoşgörü ile yaklaşımları sağlanamıyor. Zamanında Osmanlı da çok dinli çok dilli toplum diye yaklaşmış ama neticede hep kaybeden biz olmuşuz…

*     *     *

Selanik ve Atina’da bu bayram yine açık alanlarda kılınacak.

Dörttepe- Bodrum,

9 Ağustos 2012

 Yorgo Kırbaki, “Camide namaz başka bayrama kaldı” ,Hürriyet, 9.7.2012


Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@