11.09.2012, 00:00 152

ŞEHİTLER ve İZMİR’İN 9 EYLÜL’Ü !

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Ülkemiz,  her gün şehit haberleri ile sarsılıyor. Her Türk gibi içim kan ağlamasına rağmen, yazılarımda bu konuyu sık ele almamamın nedeni  ise halkımızın karamsarlığa kapılmaması ve  derin acıları yeniden canlandırmama arzumdur.

Bundan bir yıl öncesinde(25.11.2011)bu köşede yazdığım aşağıdaki satırlarım bugün için de aynen geçerlidir.  

“Vatanımız uğruna canlarını verenlerin önünde minnet ve saygı ile eğiliyorum. Şehitlerimize Allah'tan rahmet, gazilerimize şifa, milletimize baş sağlığı diliyorum. Bu baskın ve benzeri girişimleri, ülkemizi bölmeye dönük, yabancılar tarafından desteklenen bir hareket olarak görüyorum. Bu konunun böyle olduğunu ortaya koyan haritalar ortada dolaşıyor. Ve ayrıca Başbakanımız da dahil tüm yetkililer PKK'nın arkasında yabancı güçlerin var olduğunu açıklıyorlar.”

Böyle bir ortamda başımızı dik tutarak gelen her türlü beklenmedik baskın ve tedhişe karşı ulus olarak karşı koymalıyız, varlığımızı korumalıyız ve birlik içinde hareket etmeliyiz.

Birlik içinde hareket edebilmemiz için de Türk milletinin tarihinde yer alan önemli günleri hatırlamalıyız ve kutlamalıyız. Yetişen gençlere, bu günlerin binlerce şehit verilerek sağlandığını anlatmalıyız ve göstermeliyiz. Böylece, onlardan atalarının kanı ile bağımsızlığı sağlanmış bu vatanın bekçileri olmalarını istemeliyiz.

Gençlerin, 23 Nisan’ın, 19 Mayıs’ın, 30 Ağustos’un ve 29 Ekim’in neyi ifade ettiğini bilmeleri, onların öncelikle Kurtuluş (İstiklal) Savaşımız hakkında bilgilendirilmeleri, gerçekleştirilecek törenlere katılmaları, konu ile ilgili televizyon ve radyo programlarını izlemeleri ile mümkün olabilir.

Hal böyle iken nedense son yıllarda Türk İstiklali’nin bu önemli günleri coşku içinde kutlanmamaktadır.

Bunun son bir örneği, İzmir’in düşman işgalinden kurtulduğu “9 Eylül” törenlerinde belirli yasaklar konularak yaşatılmıştır. İzmir’in Yunan işgalinden kurtarılmasının kutlaması ve İzmir Hükümet binasına Türk Bayrağı’nın çekilmesi 90 yıldır aralıksız sürdürüldü. Dün, İzmirliler bu kutlamaları sonsuza kadar sürdürmek arzusunda olduklarını açık bir şekilde ortaya koydular.

İzmir’in tarihinde önemli bir yer tutan bu günün ismi, benim de bünyesinde çalıştığım bir üniversite olan Dokuz Eylül Üniversitesi’ne ve birçok kuruluşa övünç ve şerefle verilmiştir.

Yazıma son vermeden önce ülkelerin kendilerine ait benzeri tarihi günleri nasıl kutladıklarına örnek olarak 1989 yılında Paris’te izlemek fırsatı bulduğum “Fransız İhtilali’nin 200’üncü Yıldönümü Kutlamaları” idi. O gün ve o gece Paris ve eminim ki tüm Fransa bu milli günlerini gıpta edilecek bir coşku ve ihtişam içinde kutladılar.

İzmir’deki kutlamayı engellediği ifade edilen Yönetmelik gözden geçirilmeli ve böyle önemli milli ve mahalli günler layık olduğu şekilde kutlanabilmelidir.

Antalya, 10 Eylül 2012

Not: Bu yazımı öne alarak Bodrum ile ilgili yazımı göndermeyi erteledim
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@