22.02.2016, 01:12 347

SARIYER TARİHİ KENTLER BİRLİĞİ BULUŞMASI ve ÇORUM !

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Yazıma başlamadan önce, ülkemizin çok zor günlerden geçtiğini belirtmeyi isterim. Türkiye’mizin bekası açısından birlik ve beraberlik içinde olmamız gerektiğine inanıyorum. Son Ankara faciasında kaybettiklerimiz de dahil, tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine ve milletimize başsağlığı dilerim.
*
Tarihi Kentler Birliği, gönüllü olarak belediyelerin bir araya geldiği ve bölgelerindeki tarihi yapıları korumayı amaçlayan bir kuruluştur.Bu kuruluşun öncülüğünü ve genel sekreterliğini hemşehrimiz Prof.Dr. Metin Sözen yapmıştır.Ve halen bu kuruluşun Yüksek Danışmanlar Kurulu Başkanıdır.
Tarihi Kentler Birliği’nin 30 Ocak 2016 tarihinde İstanbul’da Sarıyer Belediyesi ile birlikte düzenlediği bu buluşmasının Maslak Steinberger Oteli’nde gerçekleşen panel bölümüne katıldım.
* * *
"Sarıyer Medeniyeti" adlı tanıtım filmi ile başlayan toplantının açılış konuşmasını yapan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç; "Tarihi Kentler Birliği Bölge Toplantısının Sayın katılımcıları, birliğimizin 15 yıllık geleneği doğrultusunda sizlere hitap etmenin ve ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşıyorum" diyerek , sözü Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı ve aynı zamanda da Tarihi Kentler Birliği Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’a bıraktı.
Tarihi Kentler Birliği Başkanı Yusuf ZiyaYılmaz ise Türkiye’de ihmal edilmiş olan tarihi eserlere değinerek bu durumun hızlı bir şekilde giderilmesi gerektiğini ifade ederek sözlerine başladı. 2016 yılının ilk toplantısının neden Marmara bölgesinde gerçekleştirildiğine değinen Yılmaz,"Marmara bölgesi yoğun göç alan, sanayileşmenin en yoğun olduğu ve bunlarla birlikte kültürel ve tarihi eserlerin de tahribata maruz kaldığı bir bölge olduğu için ilk buluşmamızı bu bölgede yapmayı uygun gördük. Tarihi Kentler Birliği’nin ‘nerede bir tarihi eser var bu eseri restore edelim’ mantığının çok ötesine gittik" dedi.Yılmaz ayrıca, tarihi eserleri korumanın önemli olduğunu ama bu tarihi eserlere yeni fonksiyonlar yükleyerek gelecek kuşağa taşımamızın da çok önemli olacağını aktardı. Yılmaz, kişiliksiz, kimliksiz bir yapılaşmayla karşı karşıya olduğumuza değindi ve ekledi: “Sıvası, boyası olmayan evler sıvası olan ya da boyanmış evlerden ne yazık ki daha fazla. Bu noktada iş başa düşüyor” dedi.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Tülin Ersöz, İstanbul Vali Yardımcısı İsmail Gültekin’in konuşmalarından sonra panelin son konuşmasını Birliğin Danışma Kurulu ve ÇEKÜL Vakfı Başkanı, hemşehrimiz Prof.Dr. Metin Sözen yaptı. Sözen, İstanbul gibi medeniyetlere beşiklik yapmış bir yerde böyle bir toplantı yapmanın mutluluğunu dile getirdi. Ortak deneyimlerle 2016-2023 çalışmalarını bitirmek üzere olduklarını belirten Sözen, “İleriye dönük hedeflerimiz olmazsa, ortak bir alan yaratmazsak toplumun bütünlüğünü sağlamamız zorlaşacaktır. Böyle bir ortamda tarihten, kültürden söz etmek mümkün olmayacaktır. Biz kimiz, nelere sahibiz bilmek istedik ve Tarihi Kentler Birliğini oluşturduk. Bu kapıdan içeri girdikleri anda partilerinin isimlerini unutan ve bizimle birlikte Tarihi Kentler Birliği bünyesinde canı gönülden çalışan herkese teşekkürü bir borç bilirim”diyerek sözlerini tamamladı.
* * *
Bu kuruluşun bünyesinde Çorum Merkez Belediyesi yanında Alaca, Bayat, Boğazkale, İskilip, Laçin, Mecitözü, Oğuzlar, Ortaköy, Osmancık ve Kargı belediyeleri üye olarak yer almaktadırlar. Bu Toplantıya katılan Oğuzlar Belediye Başkanı Orhan Ateş ve Aşdağul Belediye Başkanı Dursun Uzunca ile kahve molasında buluşmaktan büyük bir memnuniyet duydum. Ayrıca toplantıya katılan Çorum eski Valisi Nurullah Çakır ile de sohbet etme imkânı buldum. Bu panel toplantısında Prof. Sözen ile Çorum belediyelerinin tarihi yapılara yaklaşımı hakkında da konuşma imkânını buldum.* * *
Yıllardan beri İstanbul’da tertip edilen EMİTT fuarlarında Çorum ilimiz tanıtılmakta ve şehrimizin turizm kapasitesinin artırılmasına gayret edilmektedir. Ne yazık ki son yıllarda şehrimize gelen yerli ve yabancı turist sayısında bir düşüş görülmektedir. Bu düşüşün bana göre nedenlerinden birisi de ilimizin tanıtımının ağırlıklı olarak Hitit Medeniyetine dayandırılmasıdır. Ve bu nedenle da daha önceki yazılarımda belirttiğim gibi Alman seyahat acenteleri güzergah olarak ya Merzifon, Amasya ve Boğazkale üzerinden Kapadokya, ya da Ankara , Sungurlu ve Boğazkale üzerinden Kapadokya olarak belirlemişlerdir. Bu turlar Çorum merkezine ve diğer yerleşimlerine uğramamaktadırlar. Bunun nedeni Hitit medeniyeti yanında Roma , Bizans ,Selçuklu ,Osmanlı ve günümüz tarihi değerleri yanında doğal güzelliklerimiz ile yürüyüş yollarımızın yeteri kadar tanıtılmaması ve bu dönemlere ait eserlerin büyük bir çoğunluğunun yeterli derecede korunmamasıdır.
Son yıllarda özellikle Çorum Belediyesi ile İskilip ve Osmancık Belediyelerinin turizmin gelişmesi için büyük çaba gösterdiklerini ve eski eserleri koruma yolunda takdir edilecek adımlar attıklarını izlemekteyim.
Çorum Belediyesi Çorum Kalesini boşaltarak önemli bir adım atmıştır. Fakat bugüne kadar buranın turizme açılmadığı izlenimindeyim. Çorum’un Osmanlı dönemine ait önemli eserlerinden olan Velipaşa hanının metruk hale düşmesini engelleyen ve Velipaşa Vakfı mütevellileri ile anlaşarak burayı restore etmek için boşalttıran Belediye Başkanı Külcü ve arkadaşlarını kutluyorum.Ve buranın restorasyonunun hızla bitirilerek turizm alanında önemli bir işlev verecek bir tarihi yapıya dönüştürülmesini bekliyorum. Velipaşa konağının ihya edildiği ve Velipaşa Camii’nin restorasyonunun yapıldığı bir ortamda bu iki yapıyı bir bütün olarak tamamlayacak eski Karakol Binası’nın da hazırlanan rölöve planlarına göre belediyece yeniden inşa ettirileceğini açıklaması da sevindiricidir. Eminim ki Çorum ve ilçelerinde benim tek tek sayamadığım kaybolmaya yüz tutmuş nice eserler bulunmaktadır. Bunların korunmasını turizme kazandırılmasını temenni ederken Çorum merkezde bulunan Bizans dönemi yapılarından olan ve terk edilmiş ve yıkılmaya bırakılmış Güpür hamamının da ihya edilmesini sayın Belediye Başkanımız Muzaffer Külcü’den rica ediyorum.
* * *
Katıldığım Tarihi Kentler Birliği toplantısında Bursa Büyükşehir Belediyesi ,Eyüp Belediyesi, Fatih Belediyesi ve Edirne Belediyesi tarihi eserleri koruma konusundaki sayısız örneklerini anlattılar ve bu koruma çalışmalarını yürütürken birçok kaynak yanında belediyelerin tahsil ettiği Emlak Vergilerinden eski eserlerin korunması için ayrılan %10’luk paydan büyük miktarda faydalandıklarını ortaya koydular.
Çorum merkez ve diğer belediyelerimizden Tarihi Kentler Birliği ile işbirliği yaparak hem emlak vergisi payını hem de diğer imkanları şehrimiz için seferber etmelerini bekliyorum. Bu adımlar atıldığı ve gereken gayret gösterildiği taktirde Çorum’a da Amasya’ya gelen kadar turistin geleceğini tahmin ediyorum.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
22°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@