22.01.2010, 00:00 141

SAİT MADEN'İN SERGİSİNİ GEZDİM

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Değerli hemşehrimiz, Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı (ÇEKVA) mütevellisi Sait Maden’in İstanbul’da Yapı Kredi Sermet Çifter Salonu’nda

“BİR USTA BİR DÜNYA SAİT MADEN TASARIMCI, SANATÇI, ŞAİR”

başlığı ile açılan sergisini geçen hafta gezdim.

1931 yılında Çorum’da doğan sanatçı, 1949 yılında girdiği İstanbul’da eğitim veren Güzel Sanatlar Akademisi’nde (bugünkü Mimar Sinan Üniversitesi) resim eğitimi gördü. Burada Bedri Rahmi Eyüpoğlu atelyesinde çalıştı ve 1955 yılında eğitimini tamamladı.

Resim çalışmalarına ortaokulun ilk yıllarında Çorum Lisesi’nin değerli resim öğretmeni Reşat Eroğlu ile başlayan 1955-60 arasında duvar resimleri, tiyatro dekorları, sinema afişleri ve fuar panoları hazırlayan Sait Maden, 1960’tan sonra daha çok grafik ve tasarım alanlarına yöneldi; birçok yayınevi için 8000 dolayında kitap ve dergi kapağı çizdi, çeşitli kuruluşlar için 500 civarında simge (amblem ve logo) tasarımı, süreli yayınlar için sayfa tasarımları, kitap tasarımları yaptı, özgün yazı karakteri üretti. Bazı yapıtları Türk grafiğinden örnekler veren yurtdışı yayınlarda yer aldı.

*     *     *

İsterseniz sanatçı Sait Maden’i, sergide yer alan kendi anlatımıyla da tanıyalım;

“Ortaokulu bitirince çevrem mutlaka Akademi’ye gitmem için ısrar etti. Ben de onu istiyordum zaten. Çocukluktan beri yakamı bırakmayan iki tutkuyla geldim İstanbul’a; biri şiir tutkusu, biri de resim tutkusu. Önce Akademiye girdim, resim tutkumu profesyonel anlamda geliştirmek için.

Eminönü Halkevi’nin sanat etkinliklerine katıldım. Beş Sanat adımda bir dergisi vardı Halkevi’nin. Burada yazmaya başladım. Beş altı şair arkadaşımla birlikte bir şiir sergisi açtım orada; kaligrafım çok iyiydi. Şiirleri kendi elimle yazdım. Dergiye yeni bir kapak çizdim; ilk profesyonel işim bu oldu.

Kapak tasarımcısı diye tanınmam, adımın her çizdiğim kitapta belirtilmesinden kaynaklanıyor. Düşünün: bugüne değin 8000 dolayında kitap ve dergi kapağı çizdim. Bu kitapların, dergilerin her biri 5000 dolayında basılmış olsa toplam 40 milyon eder, insanın adı 40 milyon kez yinelenirse o adama kapak tasarımcısından başka ne ad verirsiniz? Bu bir dünya rekoru.

16 yaşındayken hızlı bir şekilde çalışmaya başladım. 18 yaşımda Fransız şairlerden çeviriler yapıyordum. Yaptığım bir çeviri Varlık dergisinin açtığı bir yarışmada birincilik ödülü kazandı. Ve devam ettim. Bir taraftan şiirler, bir taraftan çeviriler yayınlıyorum; bir taraftan edebiyat hakkında, şiirler hakkında yazılar yazıyorum.

Federico Garcia Lorca’yı tanıdım bir Fransızca kitaptan, çok sevdim. Hemen İspanyolca dersleri almaya başladım. Lorca’nın bütün şiirlerini çevirdim. Arkasından başka şiirler, Fransız, Rus, İspanyol, Arjantinli şairler geldi. Böylece 50-60 kadar değişik şairden şiirler çevirmiş oldum.”

*     *     *

Sait Maden bütün şiirlerini 4 kitapta topladı. Grafik sanatıyla ilgili kitapları şunlar: Başlangıcından bugüne Türk Grafik Sanatı (1979) ve Simgeler (1990). Ayrıca bu sergideki eserleri ile ilgili bir kitap Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ta yayınlandı.

*     *     *

Serginin hatıra ve imza defterinde, okul arkadaşım ve kendisinin akrabası Ayla Mağden’in şu satırlarına rastladım;

“Sevgili Sait Ağabey, Birden yıllar öncesi Çorum’daki evinizin duvarına kömürle yaptığım resimler, figürler gözümün önüne geldi. Bir de sevgili hocamız Reşat bey.”

*     *     *

Değerli sanatçı hemşehrimiz Sait Maden’i bu sergi nedeniyle kutluyor ve daha nice başarılı ve üretken yıllar diliyorum.

Bundan böyle açacağı sergilerde ve yapacağı yayınlarda Çorum doğumlu olduğunu ve Reşat Eroğlu’ndan ilk resim eğitimi aldığını belirtmesi hususunda hassas olmasını temenni ediyorum.

İstanbul, 21 Ocak 2010
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
22°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@