10.10.2009, 00:00 254

SAİNT PETERSBURG GEZİSİ (XVIII)

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

ŞEHRİN 306. KURULUŞ YILI KUTLAMALARI

Otelimiz Kışlık Saray’a ve kutlamaların yapıldığı “Saray Meydanı”na çok yakın olduğu için sık sık bu meydanda dolaştık. Şehrin kuruluşunun 306. yılı kutlamaları için meydan ve çevresinde yapılan tüm hazırlıkları da görme imkanımız oldu. Bu süre zarfında Kışlık Saraydaki ünlü tabloların  kamyonetlerin iki tarafına yerleştirilmiş kopyaları önce Saray’ın önünde sergilendi zaman zaman da şehir içinde dolaştırıldı.

Bu arada son günümüz olan Cumartesi günü, bir önceki gece yapılan muhteşem havai fişek gösterisi yanında meydana kurulan renk renk süslemeli platform ve taklar ile konserler için kurulan sahneleri gördük.

Nevski Caddesi ve caddeye bağlanan sokakların8 köşelerinde de içecek ve güne mahsus muhtelif eşyaların satıldığı standlar kurulmuştu. Ayrıca buralarda küçük konser ve gösteri sahneleri de hazırlanmıştı.  Sabahtan itibaren çok hareketli ve kalabalık olan Nevski Caddesi saat 13.00’de kolluk kuvvetleri tarafından biraz sonra gerçekleşecek geçit töreni için tümüyle boşaltıldı ve halk yan sokaklarla meydanın bir bölümünde toplandı. Biz de bu töreni bir avlunun girişinden izledik. Avludan görünebildiği kadarıyla geçit törenini fotoğrafladık.

Bu törene askeri bandolar, spor kulüpleri, motosiklet kulüpleri ve değişik gençlik organizasyonları katıldı. Bu tören geçmişte Ekim ihtilali kutlamalarından görmeye alıştığımızdan daha farklı idi. Tank ve diğer ağır silahlar bu törende yoktu.

Geçit töreninden sonra biz de herkes gibi 306. yılı kutlayan kalabalığa karıştık. Bu geniş meydanın bir tarafında “Kışlık Saray”ın hemen karşısında 580 metre uzunluğunda, yarım daire şeklinde inşa edilen (Mimar C.Rossi) ve Çarlık döneminde Genelkurmay ve bakanlık binaları olarak kullanılan muhteşem bir yapı bulunmaktadır. Bu yapı orta kısmındaki kemerli bir geçit ile ikiye ayrılmakta, tepesinde Napolyon savaşının zaferine ithafen yapılmış olan anıt yer almaktadır. Bu anıtta altı tane şaha kalkmış at ve askerler bulunmaktadır.

Bu meydan birçok tarihi olaya sahne olmuştur. Bunlardan en önemlisi 1909 yılında fabrika işçileri tarafından gerçekleştirilen yürüyüşe Çar II. Nikolay’ın ateş açtırarak (Kanlı Pazar) büyük bir karışıklık çıkmasına neden olmasıdır.

Meydanın tam ortasında yine Napolyon’a karşı zaferin anısına yapılan 1830-34 yılları arasında inşa edilmiş “Alexander Sütunu” yer almaktadır. Yüksekliği 47.5 metre olan bu sütunun tepesinde haç taşıyan bir melek figürü bulunmaktadır.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
açık
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@