28.08.2010, 00:00 153

SAHİLDE AŞK NEDİR SOHBETİ !

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Daha önceki yazılarımda da açıkladığım gibi sitemiz Bodrum'a 35 kilometre uzaklıkta güzel bir koy kenarında yer almaktadır.

Buradaki yaşantımız oldukça sakin geçmektedir. Sabahları saat 10.00'da denize iniyoruz ve yaklaşık üç saat kalıyoruz. Öğleden sonraları nadiren havuza gidiyoruz. Daha çok okuyarak, dinlenerek ve televizyon izleyerek zamanımızı geçiriyoruz. İki aydan beri iki defa Bodrum'a indik.

Anlaştığımız dostlarımızla hep aynı bölgede oturuyoruz. Saat 11.00'de Selma ve Feride Hanım kardeşler, yıllardan beri bizleri ve dostlarını, evlerinden hazırlayarak getirdikleri termosları kullanarak, ikram ettikleri kahve partisine çağırıyorlar.

Genellikle 8-12 kişinin katıldığı bu kahve saatinde güncel konular yanında sanat ve kültür konularında da sohbet ediyoruz.

*     *     *

Son sohbet konumuz ise "Aşk" hususunda idi. Aşk nedir? diye birbirimize sorduğumuzda, çeşitli görüşler ileri sürüldü... Bunlardan bazılarını aşağıda veriyorum;

* Aşk, beyinde gerçekleşen kimyasal reaksiyonlar sonucunda ortaya çıkan bir bağlılıktır.

* Aşk, kalpte hissedilen özel bir duygudur.

* Aşk, yarattığı duygularla insanı coşturan bir seldir.

İnanır mısınız daha nice tarifler getirildi... Eğer sizde sevmişseniz, aşkın tarifini, bizlerden daha iyi yapabileceğinize inanıyorum.

*     *     *

Biz aşk konusu üzerinde sohbet ederken aramızda bulunan ve kendisi hakkında her yıl Bodrum'dan yazdığım yazılarımda bahsettiğim şair Yıldız Buget aşağıdaki dörtlüklerle bizleri etkiledi.

Ne olurdu sevgiler

Ömür boyu sürseydi

İnsanlar mutlu doğup

Mutlu ölebilseydi.

.....

Gerçek aşklar sevgiler

Yıllar geçse de ölmez

Dil yalan söyler ama

Yürek asla söylemez.

*     *     *

Yukarıdaki son dörtlük, bana daha önce bu köşemde sizlere anlattığım apartman komşularımın gerçek aşkını hatırlattı... Ve ben bu gerçek aşkı hemen anlattım.

Birbirini seven iki liseli gencin büyük aşkı, erkeğin başka bir kızla kaçamak yapması üzerine bitmiş... Bu kopuş üzerine Amerika'ya tahsile giden genç 46 yıl Türkiye'ye gelmemiş. Ve orada bir Amerikalı ile evlenmiş. Üç çocuğu olmuş.

Aynı şekilde kız da evlenmiş onunda çocukları olmuş...

Amerikalı eşini kaybeden erkek ilk defa Türkiye'ye geldiğinde eski sevgilisi ile okul arkadaşı olan kız kardeşi, sevgilisinin de eşinin olduğunu ve isterse onları bir araya getirebileceğini söylemiş...

46 yıl sonra bir araya gelen eski sevgililer birbirlerine olan sevgilerinin bitmediğini görünce coşku ile evlenmeye karar vermişler.

Bu aşk öyküsünün İstanbul'da yayınlanan büyük bir gazetede yer aldığını da bu sohbette anlattım.

Bodrum-Dörttepe, 

27 Ağustos 2010
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@