Ben bir zamanlar 115 kilo gelen, günün her saatinde bulduğu her şeyi yiyen bir insandım. Yanlış beslenmeler yüzünden hasta olmuştum. Doktorların ve beslenme uzmanlarının tavsiyeleri üzerine doğru yolu buldum.

İnanıyorum ki; şahsen hastalığım dolayısıyla bu konuları öğrenmesem, herhangi bir Türk vatandaşı gibi yağlı, ballı, kaymaklı, et ağırlıklı beslenmeye devam etseydim, şimdiye çoktan ölmüş olurdum. Benden çok genç arkadaş ve tanıdıklarım ekonomik durumları çok iyi olduğu için etobur beslenmeleri yüzünden genç yaşta öldüler.

Ben bütün bu bilgileri hastalığımdan dolayı doktorlarımın tavsiyelerine göre hareket ederek, bazı şeyleri bizzat deneyerek her geçen yıl daha gençleştiğimi söyleyebilirim.

Bu konuda edindiğim bilgileri kendi üzerimde denediğim tecrübelerimi bir kitap haline getirdim. Bu sütunlarda bunları okuyucularımla paylaşmak, halkımıza yapılan en güzel hizmet diye düşünüyorum.

Sağlıklı beslenmenin ana hatlarını kısaca özetlersem,

• Tüm yapay içeceklerden, şekerli-gazlı kola vs gibi içeceklerden, benzerlerinden uzak durmak,

• Fabrikasyon hazır gıdalar yerine, doğal olanlarını ve ev yapımı organik olanlarını seçmek,

• Karışık yemek yerine birbirine uyumlu az çeşit yemek. Örneğin; karbonhidratlı yiyeceklerle proteinli yiyeceklerin beraber yenilmesini ilim adamları yanlış buluyor. Et ve ekmek , pilav, patates,pide , her çeşit hamur işi yiyeceklerle kebap ve balık vs yanlış beslenmedir.

• Bir de kendi kan grubumuza göre beslenmeye çalışmak. (bizim için zararlı olanların listesini aile doktorumuza danışarak ona göre beslenmek.)

• Tüm kızartmalardan uzak durmak,

• Sebzelerden yeşil ve kırmızı olanlara ağırlık vermek,

Kısaca Sağlıklı bir menüde, bir günde tüketilecek besinin yüzde kırkı pişmiş ise (ekmek dahil) yüzde altmışını da çiğ yiyeceklerden seçmek öneriliyor.

Alınan gıda hazmedilip dışarı atılmadıkça en sevdiğimiz yiyecekler de olsa, öğün arasında hiç bir şey yememek sağlıklı olmanın en önemli şartlarından birisidir.

Dil ve damağının esiri olan kimseler hastalıklardan kurtulamaz. Yani; hastalıkların kaynağı sadece dil ve damak zevkleri için her şeyi yemek, üstelik fazla yemek, yani mideyi aşırı yüklemek; tüm hastalıklara davetiye göndermek gibidir. Bilinçli beslenmek. insan ömrünü uzatır ve insan sağlıklı yaşar.

Birazcık gayret ve sağlıklı beslenme kurallarına dikkat ettiğimiz zaman ülkemiz ekonomik olarak ta çok şey kazanacaktır.

Ülkemizde her yıl devlet kasasından istatistiklere göre 15 milyar lira ilaç parası boşa harcanıyor.

İlaçlar insanların sağlığını bozar. Ben diyabet hastası olduğum halde hiç bir ilaç kullanmıyorum. Bunu keşfettikten, aldığım ilaçları durdurduktan sonra sağlığıma kavuştum.

(İlaçlar hastalıkları tedavi etmek için doktor tavsiyesine göre kullanılmalıdır. ilaçların yan etkileri, bazen faydaları kadar çoktur.)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol