09.06.2012, 00:00 138

SAĞLIKLI YAŞAMANIN KOŞULLARI

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Değerli okurlarım. Bazen şu türlü sorularla karşılaşıyorum. 89 olan yaşıma göre, çok sağlıklı olduğum söyleniyor. Cevap da isteniliyor. Ben de:

-“Bunların bir sırrı var ise, beslenmem ile, bir de yemek yeme şeklimle ilgisi olabilir” diyorum. Bu yazımda, bunları sizlerle paylaşmak istiyorum. Bize öğretilen, sağlıklı yaşamanın ilk koşulu sağlıklı beslenmektir uyarısı ile konuya giriyorum.

Herkes çok iyi biliyor. Bir besinin sindirilmesi ağızla başlar. Uzmanların yaptıkları araştırmalara göre, yenilen bir besinin beyin tarafından algılanması için en az 16 dakika gibi zamanın geçmesi gerekiyor. Ama bir insan, hızlı yemek yerse ihtiyacı olan besinin birkaç katını midesine indirebilir. Oysa yediğimiz besinin 16 dakikadan önce bitirilmemesi durumunda yiyeceğimiz besin miktarı çok az olacaktır.

Yavaş yemenin de tek bir koşulu vardır. Bu ise, alınan lokmanın ağızda çok çiğnenmesidir. Bir yoruma göre, ağızdaki diş sayısı 32 olduğu için, bu kadar çiğnemekle sindirimin büyük kısmı ağızda yerine getirilmiş olacaktır. Demek ki, ağzımıza aldığımız her lokmayı çok çiğneyebilirsek, midemiz fazla yorulmayacaktır. Midemizin yorulmaması demek, diğer organlarımızın yorulmaması, yani vücudumuzun, canlı, diri, genç kalması demektir.

Yaşamak için, her gün besin almak zorundayız. Yediğimiz besinleri ağzımızda yeteri kadar çiğnemeden mideye gönderirsek, bu besini sindirebilmek için, mideye çok yük düşecektir. Dolayısıyla da midemiz yorulacaktır.

Boğazımızdan geçen her besin mideye inince gerçek sindirim midede başlayacaktır. Midemiz, beynimizden gerekli salgıların gönderilmesini isteyecektir. İşte o zaman, sindirimle görevli organlar çalışmaya başlayacaktır. Bu durum ise, organların normalin üzerinde çalışmalarına neden olacaktır, organlarımız durmadan çalışmak zorunda kalacaktır. Bu yorgunluk ise, stres, baş ağrısı, kasılma gibi durumlarla bizleri karşı karşıya bırakacaktır.

İnsanız, dünyaya geldik, bir gün de bir nedenle dünyaya veda edeceğiz. Oysa yaşamak için de beslenmeye mecburuz. Beslenmenin de bilimsel sınırlar içerisinde yapılmasına özen göstermek zorundayız. İşte bu özen, vücudumuzun zinde kalması için hayat boyu bir insanın vazgeçilmezlerden birisidir. Bir başka anlamda da, her insan bir yerde az da olsa kendisinin doktoru olmayı bilmek zorundadır.

Evrenin yaratıcısı Allah, canlılarda yalnız insanlara akıl ve mantık gücünü vermiştir. Teknolojinin her nimetinden yararlanırken, beslenme konusunda da bilimin inceliklerini bilmemizi sağlamıştır.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
14°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 28 Eylül 2020
İmsak 05:03
Güneş 06:27
Öğle 12:36
İkindi 15:56
Akşam 18:35
Yatsı 19:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@