SİGARANIN ZARARLARI NELERDİR?

Sigara dumanı, 200 tanesi zehir olmak üzere toplam 4000 adet kimyasal madde içermektedir. Bu maddelerden en önemlileri nikotin, katran ve karbonmonoksitdir.

SİGARANIN ZARARLARI NELERDİR?

Sigara dumanı, 200 tanesi zehir olmak üzere toplam 4000 adet kimyasal madde içermektedir. Bu maddelerden en önemlileri nikotin, katran ve karbonmonoksitdir.

25 Eylül 2017 Pazartesi 00:57
SİGARANIN ZARARLARI NELERDİR?

Nikotin: Bağımlılıktan sorumludur. Ayrıca kalp krizi ve inmeye, kan akımı azalmasına ve bacakların kesilmesine yol açar.

Katran: Tüm akciğere sıvanır ve kanser riskini artırır.

Karbonmonoksit: Kaslara, beyine ve dokulara giden oksijeni çalar, kalbin çalışmasını artırır. Sigara içenlerin solunum havasındaki karbonmonoksit miktarını ölçtüğümüzde genellikle yüksek bulunmaktadır.

Her yıl; Dünyada 4 milyon kişi, Türkiye’de 100.000 kişi sigara ve sigaranın yol açtığı hastalıklar yüzünden yaşamını kaybetmektedir. Dünyada her 8 saniyede bir kişi sigaradan ölmektedir. Sigara içmek yavaş yavaş ölmek demektir. Ancak sigara önlenebilir bir ölüm nedenidir.

Sigara içenlerin hava yolları daralmakta, hava yollarının yapısı bozulmakta ve içinde yapışkan balgam birikmektedir. Buna bağlı olarak hava yollarından havanın geçişi daha zor olmakta ve nefes darlığı gelişmektedir. Bu yüzden sigara içenlerde kronik bronşit ve Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) meydana gelmektedir. Ayrıca damar sertliği ve tıkanıklığına yol açarak kalp krizi ve hipertansiyon riskini artırmaktadır. Sigara başta akciğerler olmak üzere hemen hemen tüm organlarda kanser gelişme riskini artırmaktadır.

Özetle sigaranın insan vücudunda tepeden tırnağa kadar birçok zararlara ve hastalıklara yol açtığını söyleyebiliriz.

PASİF İÇİCİLİK NEDİR?

Sigara içmeyip de içilen ortamda bulunanlar pasif içici kabul edilmektedir. Bu durumda da aynen sigara içmiş gibi birçok zararlar görülmektedir. Bunun en tipik örneği sigara dumanına maruz kalan çocuklardır.

Ev içinde sigara içiliyorsa; Bebekler hastaneye daha fazla başvurmakta, ani bebek ölümü riski artmakta, bebeklerde kolik tarzı karın ağrısı daha fazla görülmekte, çocuklarda alerjik hastalıklar, astım, bronşit, zatüre, orta kulak iltihabı, beyin ve kas tümörleri gibi hastalıklar daha fazla görülmekte, akciğer gelişiminde gerilik ve solunum fonksiyonlarında azalma olmaktadır. Aile içindeki diğer bireylerde de akciğer kanseri ve sigaraya bağlı diğer hastalıkların riski artmaktadır.

NİKOTİN BAĞIMLILIĞI NEDİR?

Nikotin, sigara içmeye devam etmemizin tek sebebidir. Alkolden 15, esrar ve eroinden 8 kat, kokainden 5 kat daha bağımlılık yapıcıdır.

Nikotin beyinde dopamin adlı bir kimyasal madde salgılatır.

Dopamin; Mutluluk hormonudur. Dopamin içiciye haz verir, konsantrasyonu arttırır, tepki süresini hızlandırır, enerji düzeyini yükseltir.

Sorun bunun otomatik ve durumsal olması yerine hak edilmeyen bir haz olmasıdır.

Kişi aynı hazzı bir kere daha yaşamak için tekrar sigara içer.

Beyin bir süre sonra nikotine karşı tolerans kazanır, yani aynı etkinin elde edilebilmesi için nikotinin miktarının arttırılması gerekir.

Böylece kişi aynı hazzı yaşamak için içtiği sigaraların sayısını arttırmak zorunda kalır. Böylece bağımlılık yerleşir. Kandaki nikotin, son sigaradan sonra giderek azalır ve belli bir süre sonra tükenir. Beyin nikotinden önceki yapısına dönmeye başlar. Bu süreçte nikotin yoksunluğu sıkıntıları (asabiyet, konsantrasyon eksikliği, iştah, uyku düzensizliği, depresif ruh hali vb.) ortaya çıkar. Bir sigara içildiğinde dopamin salgılanacağı için nikotin yoksunluğu sıkıntıları anında ortadan kalkar. Kişi aslında nikotini bir ağrı kesici niyetine kullanmaktadır.

dopamin salgısının normal hale gelmesi için sigara bırakıldıktan sonra belli bir süreye ihtiyaç vardır. Bu süre ortalama olarak 3 aydır. Dopamin salgısı olmadığından, sıkıntıların çözümü için zihnimizde sigara isteği meydana gelir. Bu istek 3 dakika sonra geçer.

SİGARAYI NASIL BIRAKABİLİRİZ?

Sigara kendi kendine de bırakılabilir. Ancak bırakmak isteyenlerin bir kısmı desteğe ihtiyaç duyabilmektedir. Desteğe ihtiyaç duyanların sigara bırakma polikliniklerine başvurmaları önerilir.

Sizlerin sigara bırakmasına yardımcı olmak ve destek olmak için Özel Elitpark Hastanesi Göğüs Hastalıkları bünyesinde ‘Sigara Bırakma Polikliniğimiz’ mevcuttur.

SİGARAYI BIRAKTIKTAN SONRA NELER OLUYOR?

20 dakika da tansiyon ve nabız normale döner.

8 saatte vücut kendini yenilemeye başlar.

24 saatte kalp krizi riski azalır.

48 saatte duyu organları daha iyi çalışır.

72 saatte solunum normalleşir.

2 haftada dolaşım sistemi düzelir

3 ayda akciğer kapasitesi % 30 artar.

1-9 ayda akciğer temizlenir.

5 yılda akciğer kanserinden ölüm riski % 50 azalır.

10 yılda akciğer ve diğer kanserlerden ölüm riski içmeyenler düzeyine iner.

Çok geç kalmadan bir an önce sigarayı bırakarak sigaranın sebep olduğu tüm zararlardan kurtulabiliriz.

banner251