11.06.2016, 00:09 180

SAĞLAM YAZAR

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Değerli okurlarım, şimdiye dek, köşe yazılarımı ben kaleme aldım. Ama bu kez, köşe yazımı, Osmancık Akören Şehit Erol Keskin İlköğretim Okulu öğrencilerine bırakıyorum. Yavrularımın Tükçe öğremeni Koray Demir beyden aldığım yazıyı aynen aktarıyorum.

22 Mart 2016 günü okulumuza ünlü yazar (bana göre eğitimci yazar) Salim Savcı geldi. Bütün okul öğrencilerinin merakla beklediği an ise “soru-cevap” kısmıydı. Savcı, bu sorulara çok çeşitli cevaplar verdi.
Savcı 1973 yılında emekli oldu. Şu an 92 yaşında. Öğretmenlikten ayrılırken ilk kitabını yazan yazar, okumanın önemini vurguluyor ve akabinde okumanın bir “alışkanlık olmadığını” söylüyor .
O kadar kitap yazmasına rağmen parayı sadece masallardan kazandığını söyledi.
Biz, O’na hangi kitabını sevdiğimizi sorduğumuzda ise, bir anne babaya hangi evladını daha çok seviyorsunuz deseniz, o hepsini der. Benim kitaplarım da böyledir, dedi. Ayrıca Savcı; merak etmemizi, merak nedir, bilmemizi ve ana kavramları öğrenmemizi istedi. Eğer yazacak isek, başkasına benzemek içinyazmamamızı belirtti.
Ona kitaplarla ilgili sorular yönelttiğmizide düşünmeyi sağlayan kitapları sevdiğini, safsata olanları sevmediğini belirtti. Okumanın kendisini o işe verme ve kendini o işe adamak olduğunu belirtti. Bu konuda “okumak bir bilinçli eylemdir” kitabından söz etti.
Yazarlık konusuna da değinen Savcı, “Bir insan kendisini övmeye başlarsa o insan yazarlıktan çıkar” dedi. Çok mütevazi olan Salim bey, kendisini övmekten uzak durdu.
Ortaokul birinci sınıftaki öğretmenini çok sevdiğini söyleyen Savcı, dördüncü sınıfta velisinin isteğiyle sınıfta kaldığını da belirtti. “Eğer ben sınıfta kalmasaydım bugüne dek okuyamazdım” dedi.
Özel hayatından da bahseden yazar, doğduğunda zayıf olduğu için salam bir çocuk olsun diye adının Salim konulduğunu söyledi.
Takım tutmama sebebini ise, “Diğer taıkmlara ayıp olur, bu yüzden hepsini tutuyorum” diyerek açıkladı.
Sevgili okurlar!
Bugün de çok değerli insan Salim Savcı ile beraberdik. Bu söyleşiden aklımızda oun şu güzel sözü kalıyor:
“Okuyan beraat eden insandır. Okumayan merak eden insandır...”
Ülkü Uyar, Sare Bıyıklı, Melisa Uçar.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@