16.07.2013, 00:00 208

SAFRANBOLU’DA SOPRANO LEYLA GENCER ADINA KÜLTÜR VE SANAT EVİ AÇILACAK !

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Benzeri bir konuda Temmuz ayı başında bir yazı daha yazmıştım. O yazımın başlığı, ‘’  KÜTAHYA'DA ÇİNİ USTASI SITKI OLÇAR ANISINA MÜZE KURULUYOR ! NEDEN HASAN TULUK İÇİN AYNISI YAPILMIYOR?’’ idi.

Hürriyet gazetesinde, ‘’ SAFRANBOLU’DA SOPRANO LEYLA GENCER ADINA KÜLTÜR VE SANAT EVİ AÇILACAK !’’başlıklı aşağıdaki yazıyı okuyunca konuyu tekrar ele almaya karar verdim.

* * *

‘’ UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunan Karabük’ün Safranbolu ilçesinde, opera tarihinde en büyük isimlerden biri sayılan ve dünyada ‘Ladiva Turca’ olarak tanınan soprano Leyla Gencer adına kültür ve sanat evi açılacak.

‘Leyla Gencer Kültür ve Sanat Evi’, 450 yıllık konakları, çamaşırhanesi, camisi ve çeşmeleriyle Osmanlı mimarisinin özelliklerini yansıtan, 1997 yılında koruma altına alınan ve Gencer’in akrabalarının bulunduğu Yörük köyünde, tarihi bir konağın restore edilmesiyle oluşturulacak.

Karabük Valisi İzzettin Küçük, dünya opera tarihinin en büyük sopranolarından Gencer’in Safranbolu’dan çıkmış olmasından gurur duyduklarını ve adına her yıl ‘Leyla Gencer’i Anma ve Sanat Günleri’ düzenlediklerini söyledi.

Sanat evinin çatı restorasyonunu valilik olarak üstlendiklerini ifade eden Küçük, ‘’ diğer bölümler için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile görüştük. Yaklaşık 500 bin liraya ihtiyacımız var’’ dedi.’’

* * *

Birçok yazımda belirttiğim gibi şehirler yetiştirdikleri evlatlarına sahip çıktıklarında, onları topluma tanıttıklarında, adlarına müzeler kurduklarında kentlerinin kültür ve turizm bakımından gelişmelerine katkı sağlarlar.

Almanya’da Bonn kenti Beethoven, İspanya’da Barcelona kenti Picasso, Avusturya’da Salzburg kenti Mozart ve Polonya’da Varşova kenti Chopin ile tanınırlar. Bu kentlerde müzelerinde ve genelde kentin her tarafında bu isimlere rastlanır. Böylece bu kentler tanınmış evlatlarına sahip çıkarak çok sayıda ziyaretçinin şehirlerine gelmesini sağlarlar.

* * *

Daha önceki yazımda da belirttiğim gibi, ‘’ Lütfen bizim Valiliğimiz ve Belediyemiz de şehrimizde doğmuş ve Çorum'da eserler üretmiş sanatçılar için terk edilmiş eski bir yapıyı restore ettirerek bir müze kurulması yönünde adımlar atsın. Gereğinde aynı binada Çorum Hitit Fuar ve Festivallerinde Ressamlar Buluşmalarında yaratılan ünlü ressamların eserleri de sergilenebilir. Ayrıca burada Çorumlu tanınmış sanatçı Komet, Sait Maden,Hasan Tuluk, Erol Çatal ve diğerlerinin eserleri de toplanabilir. Ve hatta Bedri Rahmi Eyüpoğlu, Hermann Fuchs(1944 yılında Çorum'a sürülen bir Alman) gibi Çorum'da sanat eserleri üretenlerin de takdir edilecek yapıtlarının buraya getirilmesine çalışılabilir.’’

Dörttepe-Bodrum, 16 Temmuz 2013

‘’ Anısına sanat evi açılacak’’, Hürriyet, 10 Temmuz 2013

 

 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
23°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@